Beyazperdem
  7. Koğuştaki Mucize
  BEYAZPERDE ELEŞTİRİSİ
  3,5
  İyi
  7. Koğuştaki Mucize

  Bir baba kız dramı!

  Banu Bozdemir

  Güney Kore yapımı Miracle in Cell No 7 adlı filmden aynı adla uyarlanan 7.Koğuştaki Mucize için haksız yere suçlanan bir babayla, yalnız kalan küçük kızının buluşma hikayesi diyebiliriz kısaca. Filmin bir uyarlama olduğunu dikkate alırsak duygu durumu ve genel detaylar dışında bir hayli farklılıklar olduğunu söylemek mümkün. Bir kere yerli versiyonda filme bir dönem havası verilmiş ve 80 darbesi sonrası gücü ve baskısı artan askeri yönetimle bir hesaplaşmaya gidilmiş. İlk başta kızının çantasına asılan Memo'ya çok fazla tepki gösterdiğini düşündüğüm Albay'ın tepkisi orijinal filmde de aynı şiddetle yansıyor. Orada da polis olarak! Yani üniformalıların anlayışsız ve sert olduğu vurgusu iki kültürde de karşımıza çıkıyor. Ama dediğim gibi bizde zorlu bir dönemin ardına sığınılmış. Filmde dikkat çeken şeylerden biri de sanat yönetiminin gayet başarılı ve dönemine uygun olduğu. Detaylara uyulmuş ve ortaya sıcak, samimi bir dram komedi çıkmış.

   

  İlki başta daha fazla dram içeriyor ve çocuk babası içeriye alındıktan sonra yalnız kalıyor. Uyarlamada ise çocuğun başında bir babaanne var ve onunla çocuğu gibi ilgilenen bir öğretmen. Bunlar da o dönemin ruhuna uygun şeyler. Ya da duygusallığı ve gelenekleri özellikle beslemesine dikkat edilen detaylar.

   


  Baba Memo küçük kızı Ova ile aynı yaş zakasına sahip olduğu için, kızıyla çok iyi anlaşan ama gerçek hayatta bunun zorluklarını yaşayan biri. İçinde kötülük duygusu bulunmayan ama içindeki iyilik ve masumiyeti de ifade edemeyen bir yetişkin! Ama bedensel bir yetişkin! Memo, kızının ölümünden sorumlu olduğunu düşünen ve içini sadece intikam hırsı kaplayan albayın çabaları sonucu hapse atılıyor. Filmin en iyi kurulmuş ve en iyi akan yerlerinden biri de hapishane sahneleri. Kendi içinde bir adaletin yaratıldığı, alınan cezanın iyilik ya da kötülükle bir kez daha sınandığı yerlerden biri olan hapishane ortamı, gerek karakterleri gerekse de işleyisi açısından gayet iyi kurulmuş ve kotarılmış bir ortam olmuş. Her kesime ait karakterlerin birlikte yaşayarak, kendi içlerinde bir yaşam alanı yaratmaları, bir dayanışma duygusuyla davranmaları seyircinin bu sahnelere sempatiyle yaklaşmasını sağlayacaktır. Filmde adi suçluların koğuşu anlatılıyor ama düşünce suçlularına da ufak bir selam yollama ihmal edilmemiş.

   

  Film askeri ya da resmi adaletle insanı adaleti sürekli sınıyor, yer değistiriyor ve insanın vicdanına güvenmesi yolunda telkin ediyor. Bu da izlerken inandırıcı ve iyi geliyor. Filmde Memo'yu canlandiran Aras Bulut İynemli zaman zaman karakter dengesini kurmakta zorlansa da genelde göze batmayan ve özdeşlik kurulacak bir oyunculuk sahneliyor. Küçük kızı Ova'yı oynayan Nisa Sofiya Aksongur ise sevimliliğiyle gönüllerde hemen yer edinmeyi başarıyor. Film, bir uyarlama olduğu için ana hatları belli bir hikayeden faydalanıyor ama eklediği detaylarla bir yandan bambaşka bir film etkisi yaratmayı da başarıyor. Genel olarak başarılı, özenli bir film çıkarmaya gayret edilmiş. Seyirciyi duygusal açıdan vuracağı aşikar!

  Daha Fazlasını Göster
  • En son Beyazperde eleştirileri

  Yorumlar

  • Hakan Balta
   3,5 mu? Türk filmlerini baltalamak dışında birşey değil bu puan. O kadar yığınla boş ve gereksiz bir filmin içind ebu filme 3.5 mu uygun gördünüz?
  • İLYAS ŞAHİN
   ÖNCELİKLE EMEĞİ GEÇEN HERKESİN ELLERİNE SAĞLIK... DÜNYAYI SADECE ZULÜM KAN VE GÖZYAŞI YAŞANILAN BİR YER OLMAKTAN KURTARABİLECEK ADALET,MERHAMET,SAMİMİYET,YARDIMSEVERLİK...GİBİ SON DÖNEMDE ÖZELLİKLE UNUTTURULMAYA ÇALIŞILAN DUYGUSUZ BİR TOPLUM OLUŞTURUP BELİRLİ BİR PLANI KOLAYCA UYGULAMAYA KOYMAK İSTEYEN DÜNYA EGEMENLERİNE İNAT EDERCESİNE BU VE DAHA BİRÇOK GÜZEL HASLETLER İNANILMAZ BİR ŞEKİLDE GÜNDEME GETİRİP İŞLENMİŞ...YALNIZ GÜNDEM GEREĞİ YAYINDAN KALDIRILMASI ÇOK AMA ÇOK DAHA FAYDALI OLACAK Kİ,GERÇEKTE O ALBAYRAK ALTINDA BULUNAN TÜRK ASKERİNİN UYGULAMALARINDA VELEV Kİ DAHA ÇOĞU VE DE KÖTÜSÜ BULUNMASINA RAĞMEN BU ŞEKİLDE RESMEDİLMESİ MİLLİ BİRLİK VE BERABERLİĞİMİZİN TAVAN YAPMASI GEREKEN BU GÜNLERDE BİRAZ YERSİZ OLMUŞ.....
  Yorumları göster
  Back to Top