Beyazperdem
Terminatör
Ortalama puan
4,4
851 Puanlama ve 80 Eleştiri
26% (21 Eleştiri)
63% (50 Eleştiri)
4% (3 Eleştiri)
6% (5 Eleştiri)
0% (0 Eleştiri)
1% (1 Eleştiri)
Terminatör hakkında görüşlerin ?

80 kullanıcı eleştirisi

üsstad
üsstad

Takip Et! 2 Takipçi 187 Eleştirisini Oku

4,0
4.06.2011 tarihinde eklendi
bu film için saatlerce ve sayfalarca konuşabilirim ama buna gerek yok. Süper.. süper .. süper
JeanClaudeVanDamme
JeanClaudeVanDamme

Takip Et! 27 Takipçi 1 207 Eleştirisini Oku

4,0
28.04.2011 tarihinde eklendi
Günümüz bilimkurgu sinemasını derinden etkilemiş bir yapım.''B filmi'' görünümünde olup,tam bir fenomene dönüşen az,belki de tek örnek.
filmhastası
filmhastası

Takip Et! 24 Takipçi 683 Eleştirisini Oku

5,0
31.10.2010 tarihinde eklendi
puanı kesinlikler çok az yani böle bir film için puanı en az 9 olması gerek 10/10 tam bir baş yapıt
Ugur T
Ugur T

Takip Et! 58 Takipçi 666 Eleştirisini Oku

4,5
7.10.2010 tarihinde eklendi
Böylesine mükemmel bir seriye böylesine harika bir başlangıç


Aslında bu seriyi yıllar önce izlemiştim.Ama yaşımın biraz küçük olması nedeniyle senaryo bana karışık gelmişti ve daha çok filmin aksiyon sahnelerine yönelmiştim.Şimdi ise seriyi tekrar izledim.Bana göre bu film serinin en vasat filmi.Ama keşke her film böyle vasat olsa.James Cameronun ellerinden öpüyorum.Bize bu ve bunun gibi bir çok film kazandırdığı için.Hollywoodun üst düzey yönetmenlerinden ve bence öldükten 100 yıl sonra bile hatırlanacaktır.Filmde Skynet adlı bir yapay zeka ürünü olan bilgisayar insanlık içindeki her şeyin kontrolünü eline geçirmiştir ve insanlar ile makineler arasında bir savaş başlatmıştır.Savaş ilk başlarda makinalar lehine ilerlemekte olsa da daha sonra John Connor yönetiminde bir grup direnişci birlik ipleri yavaş yavaş eline almaya başlayacaktır.Makineler John Connoru yok etmeyi başaramayınca bu işi kökten çözmeye karar verirler ve geçmişe bir makine gönderip Johnun annesi Sarahı öldürerek tüm bunları hi yaşanmamış olarak değiştirmeyi planlamaktadır.Tabi John Connorda buna cevap olarak geçmişe Kyle Reese adlı bir direnişçi göndererek annesini korumaya altına almaya çalışacaktır.Film hakkında şunu rahatlıkla söyleyebilirmki son zamanlarda izlediğim filmlere nazaran çok değişik bir senaryoya sahip.Filmin her yerinden bunun Cameron yapımı olduğunu anlıyorsunuz.O zamanın şartlarına göre harika bir görsel efektleri var filmin.Ama o ışınlı silah felan olayları biraz abartı olmuşOnun dışında Arnold böylesine zor bir rolü öyle bir biçimde oynamış ki hayran kalmadım desem yalan söylemiş olurum.Bu filmle beraber benim favori oyuncularım arasına girmiştir Arnold.Onun dışında Linda Hamlton ve Michael Biende gayet güzel oynamışlar.Gerçi Linda kendini 2. filmde daha çok ispatlamış ama olsun bu flmde de gayet iyidi.Filmin bir eksisi de diğer serinin diğer filmlerine göre esprinin az olmas veya hiç bulunmaması.Halbuki özellikle 2. filmde araya katılan espriler felan çok farklı bir renk katmıştı filme.
ahoxx
ahoxx

Takip Et! 1 Takipçi Eleştirisini Oku

0,5
12.02.2011 tarihinde eklendi
filmden o kadar sıkıldım ki yarısında filmi bıraktım. Çok kötüydü. Puanım 1
Eniseozcan
Eniseozcan

Takip Et! 2 Eleştirisini Oku

4,0
16.02.2019 tarihinde eklendi
1984 yılı için oldukça iyi bir bilim kurgu filmi. Zaten bugüne kadar hala kendinden söz ettirmesi de bunun en büyük kanıtıdır. Arnold Schwarzenegger oynadığı rol için biçilmiş kaftan. İzlerken biran onun insan değil de gerçekten bir sayborg olduğunu düşünememek imkansız. Kyle Reese karakterini ise aksine hiç beğenmedim. T-800'ün tüm hatları ile süper tasvir edildiğini düşünüyorum ama özellikle derisini kaybettikten sonraki kaçış sahnelerinin çekimi gerçeklikten çok uzak olmuş. Ama çekildiği yılı filmin kategorisini ve zamanın şartları düşünüldüğünde bu detaylar gözardı etmeye değer.
Yılmaz Ç.
Yılmaz Ç.

Takip Et! 3 Eleştirisini Oku

4,0
31.03.2016 tarihinde eklendi
Başkasının kabusunu yaşamak... 1984 yılına kadar biri kısa metraj olmak üzere toplamda sadece iki filmin yönetmenliğini üslenmiş çaylak yönetmen Cameron, Roma seyahatindeyken gördüğü, ona ileride Aliens ve Terminator 2: Judgement Day gibi filmleri yönetme şansını verecek olan, kabustaki kurgusal evreni derinleştirmiş ve Sarah Connor'ı bu kurgusal evrenden çıka gelen yaratığın hedef tahtasına koyup, kendi kabusunu bir başkasının kabusu haline getirmişti. Hatta The Terminator, sadece Linda Hamilton'ın canlandırdığı Sarah Connor karakteri için değil, benim için de kabus gibiydi. Çocukluk dönemimde filmi izlerken yer yer ekrana bakmakta zorlanır, bittikten sonra da evde çıt sesi duysam tedirgin olurdum. Artık filmdeki o kırmızı gözlü ölüm makinesi benim için "öcü" sınıfındaydı. Bu filmi çocukluk döneminde izlemiş olanlar hissettiklerimi anlayacaktır. Peki The Terminator'un benim ve birçok kişinin üzerinde bu denli etki bırakmasının nedeni neydi? Bana göre burada aslan payı elindeki düşük bütçeye rağmen bir gece filmi çekmekte ısrarcı olup, 2.filmdekinden çok daha tehditkâr bir ortam yaratmayı başarmış James Cameron'a, iyi bir oyuncu olmadığını düşündüğüm, ancak bu filmde oyunculuk kariyerinin en etkileyici işini çıkarmış Arnold Schwarzenegger'e ve filmin efsanevi bestelerinin sahibi Brad Fiedel'a aittir. Cameron kamera arkasında hünerlerini gösterirken, Schwarzenegger, Sarah Connor'a ecel terleri döktürüyor, Fiedel'da atari oyunlarından fırlamış melodileriyle kasvetli Los Angeles sokaklarının ve parlament mavisine bulanmış; acı, korku, umutsuzluk dolu gelecek tasvirinin tuzu biberi oluyordu. Muhtemelen aranızda burayı okuduğunda şaşıranlar veya katılmayanlar olacaktır ama bana göre Sarah Connor rolündeki Linda Hamilton bu üçlü kadar filme ağırlığını koyamamış ve filmin en zayıf halkası olmaktan son anda kurtarılmıştır. Kendisini 1991 yapımı devam filminde daha çok beğenecek olmama rağmen orada da sıvı metal alışımlı kötü adamımız T-1000'i canlandıran Robert Patrick'in ve bu devam filminde sinema tarihinin en lanet okunacak tiplemesinden bir baba figürüne dönüştürülen T-800'ün yani Arnold Schwarzenegger'in gölgesinde kalacaktır. Benim gözümde filmin en zayıf halkası, iki yıl sonra Cameron'la Aliens filmi için tekrar bir araya gelecek olan Kyle Reese rolündeki Michael Biehn. Filmde Kyle Reese, Sarah Connor'ı defalarca ölümden kurtarırken Biehn'de Hamilton'ı filmin en zayıf halkası olmaktan kurtarıyor. Kendisi Genisys'deki Jai Courtney kadar kötü olmasada, filmde ciddiye almakta en çok zorlandığım kişiydi. Özetlemek gerekirse The Terminator; gücünü çoğu zaman yönetmeninden, başrolünden ve bestecisinden alan, düşük bütçelerle de unutulmaz filmlerin sunulabileceğinin bir kanıtıdır.
jamesbond-2
jamesbond-2

Takip Et! 15 Takipçi 1 682 Eleştirisini Oku

4,0
20.07.2015 tarihinde eklendi
İzlemeyen yoktur herhalde,üzerinden yıllar geçmesine rağmen değerini hiç kaybetmemiş bir yapım devam filmleri de özellikle 2.en az ilki kadar heyecanlı sahnelere sahip
Özkan Ö.
Özkan Ö.

Takip Et! 2 Eleştirisini Oku

5,0
6.02.2015 tarihinde eklendi
O döneme damgasını vuran bir yapımdı..Tek kelime ile bir başyapıt...
Yunus Taşdemir
Yunus Taşdemir

Takip Et! 236 Eleştirisini Oku

4,0
16.12.2011 tarihinde eklendi
zamanına göre müthiş bir film. ayrıca yönetmenin yaptığı işleride beğeniyorum (sanctum hariç)
sinema
1 ziyaretçi
2,5
22.10.2010 tarihinde eklendi
gerçek bir başyapit neşterli göz çıkartma sahnesi akıllara zarar ! ... ilkler en iyisidir dendiği zaman aklıma ilk olarak terminatör geliyor.ikinci film ilk filmi her ne kadar çok geride bırakmışsa da az görsel efektleriyle bile olsa çok etkileyici bir yapım sinema tarihinin en iyi kovalamaca sahnesi de termınator serilerindedir ayrıca.
derdicok
derdicok

Takip Et! 28 Eleştirisini Oku

5,0
20.08.2010 tarihinde eklendi
teknolojiyle film yapmak üstad jamesin işi
sinema
1 ziyaretçi
4,0
9.07.2010 tarihinde eklendi
bu film baş yapıtlar arasına giren bilim kurgu o yıllarda çok başarılı atak yapmış yönetmen james cameron
karakartaltevfik
karakartaltevfik

Takip Et! 1 Takipçi 182 Eleştirisini Oku

3,5
16.03.2010 tarihinde eklendi
O dönem itibarıyla çok iyi kurgulanmış bir eser.İnsanlar ile yapay zeka arasındaki savaş.Ben bu filme 10 üzerinden 8.5 puan veriyorum.
ozzy-badd
ozzy-badd

Takip Et! 27 Takipçi 831 Eleştirisini Oku

4,5
26.02.2010 tarihinde eklendi
inanılmaz serinin başlangıcı...2.si kadar olmasada buda olağaüstü...görsel efektler çok iyi...kesinlikle izlenmeii...ben 9 verdim...
Fahri07
Fahri07

Takip Et! 1 Takipçi 307 Eleştirisini Oku

5,0
2.02.2010 tarihinde eklendi
gerçekten harika bir bilimkurgu-aksiyon filmi.senarist ve yönetmen James Cameron gerçekten çok güzel bir senaryo yazıp yönetmiş.insanoğlu,tüm askeri silahları skynet adlı bir yapay zeka sisteminin emrine vermişler.ona güvenmişler ama gel görki skynet kendi kendine bilinçlenip askeri silahları düşmana kullanmak yerine tüm insanlığa kullanıyor ve sonuçta gelecekte insanlarla makineler arası savaş başlıyor.tabiiki insanoğlu savaşı kazanmak üzereyken skynet direnişçilerin liderini daha doğmadan öldürmek üzere geçmişe insan görünümlü 'yok edilemez' bir robot terminator gönderiyor,sonrası malum.filmin başında söylendiği gibi son savaş gelecekte yapılmıyor.bu savaş bu zamanda yapılıyor.yok edilmesi neredeyse imkansız gelişmiş bir robota karşı normal insan gücü.ve kazanan biz oluyoruz.gerek konu gerekse oyunculuk olarak çok güzel bir film.arnold unda ününe kavuştuğu film.film bilimkurgu olmasına rağmen gerilim,macera,aksiyon ve dram hepsi bir arada.filmin en çok kurgusu etkiliyor insanı örneğin;dev tank türü makinelerin insan kafataslarını ezerek geçtiği sahne, Kyle Reesein gelecek hakkında anlattıkları,terminatörün gözünün çıktığı sahne vb.ayrıca arnoldu ilk defa kötü rolde oynarken gürüyoruz.Linda hamilton ve Michael Biehnde çok güzel oyunculuk yapmışlar.bıkmadan defalarca izliyorum.filmde geçen bir kaç sahneyi yazmak istiyorum.örneğin;terminatör silah almak için bir mağazaya girer seçtiği silahları kontrol ederken satıcı sorar -hangisini beğendin'terminatör yanıtlar -hepsini.satıcı sevinerek söylenir-bugün erken kapatabilirim.bu sırada terminatör silahın bir tanesini mermi ile doldurarak satıcıya doğrultup ateşler ve satıcıda dükkanı çok erken kapatmış olur:))diğer bir sahne;terminatör motorla kaza yaparak düştükten sonra hızla gelen bir komyonun altında kalır.kamyona tutunarak bir süre sürüklenir.kamyon durduktan sonra kamyon şoförü terminatörü kontrol etmek için aşağı iner.bu sırada ayağa kalkan terminatör şoförü hakladıktan sonra kamyona biner.şoförün arkadaşı şoför geldi zannederek 'hadi gidelim'der.terminatör başını çevirdiğinde karşısında yarı insan yarı metal suratı gören adam korkudan küçük dilini yutmak üzereyken terminatörün muhteşem robot sesi kamyondaki adamı dışarı atar -in arabadan!seni hiç unutmıycam terminatör t-800 model-101 sevgiler:)
-Lord-
-Lord-

Takip Et! 1 Takipçi 394 Eleştirisini Oku

5,0
2.12.2009 tarihinde eklendi
bu filmin senaryosu akıllara zarar...
Engin Yüksel
Engin Yüksel

Takip Et! 30 Takipçi 1 296 Eleştirisini Oku

4,0
10.08.2009 tarihinde eklendi
dönemine göre ileri bir teknolojiyle çekilmiş bu yapıtta sanırım sinemada gelecekçiliğin ilk temelleri atılmış. Diğer yandan insanüstü özellikleri haiz ve başrol de olan bir varlık kötülerin tarafında ekrana aktarılmış. 8/10
hostel-saw
hostel-saw

Takip Et! 52 Eleştirisini Oku

3,5
16.07.2009 tarihinde eklendi
bence o kadar güzel değil.belkide eski bir filim olması.ben pek eski filmleri sevmem ama yinede güzel idare eder...10/7
hozzot
hozzot

Takip Et! 83 Eleştirisini Oku

5,0
6.07.2009 tarihinde eklendi
yine tüm serileri hakkında yorum yapıcam. 10 puanı tüm serisine veriyorum. flimi anlatmaya veya eleştirmeye gerek yok diye düşünüyorum. herkez hayran nede olsa bu flime en çok beğendim ise 2. flimidir teknolojine hayran ve şaşkın kaldığım ise 84 yılında yapılan ilk flimidir :)
Daha Fazlasını Göster
  • En son Beyazperde eleştirileri
Back to Top