Beyazperdem
  Terminatör
  Ortalama puan
  4,4
  858 Puanlama ve 73 Eleştiri
  30% (22 Eleştiri)
  59% (43 Eleştiri)
  4% (3 Eleştiri)
  5% (4 Eleştiri)
  0% (0 Eleştiri)
  1% (1 Eleştiri)
  Terminatör hakkında görüşlerin ?

  73 kullanıcı eleştirisi

  orhan p.
  orhan p.

  Takip Et! 2 Eleştirisini Oku

  5,0
  11 Ağustos 2019 tarihinde eklendi
  Çok eski film olmasına rağmen filmlerin içinde en iyisi en başarılısı. Çok sevdiğim bir film herkese tavsiye ediyorum. Hiç sıkılmadan izleyebileceğimiz bir film.
  Eniseozcan
  Eniseozcan

  Takip Et! Eleştirisini Oku

  4,0
  16 Şubat 2019 tarihinde eklendi
  1984 yılı için oldukça iyi bir bilim kurgu filmi. Zaten bugüne kadar hala kendinden söz ettirmesi de bunun en büyük kanıtıdır. Arnold Schwarzenegger oynadığı rol için biçilmiş kaftan. İzlerken biran onun insan değil de gerçekten bir sayborg olduğunu düşünememek imkansız. Kyle Reese karakterini ise aksine hiç beğenmedim. T-800'ün tüm hatları ile süper tasvir edildiğini düşünüyorum ama özellikle derisini kaybettikten sonraki kaçış sahnelerinin çekimi gerçeklikten çok uzak olmuş. Ama çekildiği yılı filmin kategorisini ve zamanın şartları düşünüldüğünde bu detaylar gözardı etmeye değer.
  Yılmaz Ç.
  Yılmaz Ç.

  Takip Et! 3 Eleştirisini Oku

  4,0
  31 Mart 2016 tarihinde eklendi
  Başkasının kabusunu yaşamak... 1984 yılına kadar biri kısa metraj olmak üzere toplamda sadece iki filmin yönetmenliğini üslenmiş çaylak yönetmen Cameron, Roma seyahatindeyken gördüğü, ona ileride Aliens ve Terminator 2: Judgement Day gibi filmleri yönetme şansını verecek olan, kabustaki kurgusal evreni derinleştirmiş ve Sarah Connor'ı bu kurgusal evrenden çıka gelen yaratığın hedef tahtasına koyup, kendi kabusunu bir başkasının kabusu haline getirmişti. Hatta The Terminator, sadece Linda Hamilton'ın canlandırdığı Sarah Connor karakteri için değil, benim için de kabus gibiydi. Çocukluk dönemimde filmi izlerken yer yer ekrana bakmakta zorlanır, bittikten sonra da evde çıt sesi duysam tedirgin olurdum. Artık filmdeki o kırmızı gözlü ölüm makinesi benim için "öcü" sınıfındaydı. Bu filmi çocukluk döneminde izlemiş olanlar hissettiklerimi anlayacaktır. Peki The Terminator'un benim ve birçok kişinin üzerinde bu denli etki bırakmasının nedeni neydi? Bana göre burada aslan payı elindeki düşük bütçeye rağmen bir gece filmi çekmekte ısrarcı olup, 2.filmdekinden çok daha tehditkâr bir ortam yaratmayı başarmış James Cameron'a, iyi bir oyuncu olmadığını düşündüğüm, ancak bu filmde oyunculuk kariyerinin en etkileyici işini çıkarmış Arnold Schwarzenegger'e ve filmin efsanevi bestelerinin sahibi Brad Fiedel'a aittir. Cameron kamera arkasında hünerlerini gösterirken, Schwarzenegger, Sarah Connor'a ecel terleri döktürüyor, Fiedel'da atari oyunlarından fırlamış melodileriyle kasvetli Los Angeles sokaklarının ve parlament mavisine bulanmış; acı, korku, umutsuzluk dolu gelecek tasvirinin tuzu biberi oluyordu. Muhtemelen aranızda burayı okuduğunda şaşıranlar veya katılmayanlar olacaktır ama bana göre Sarah Connor rolündeki Linda Hamilton bu üçlü kadar filme ağırlığını koyamamış ve filmin en zayıf halkası olmaktan son anda kurtarılmıştır. Kendisini 1991 yapımı devam filminde daha çok beğenecek olmama rağmen orada da sıvı metal alışımlı kötü adamımız T-1000'i canlandıran Robert Patrick'in ve bu devam filminde sinema tarihinin en lanet okunacak tiplemesinden bir baba figürüne dönüştürülen T-800'ün yani Arnold Schwarzenegger'in gölgesinde kalacaktır. Benim gözümde filmin en zayıf halkası, iki yıl sonra Cameron'la Aliens filmi için tekrar bir araya gelecek olan Kyle Reese rolündeki Michael Biehn. Filmde Kyle Reese, Sarah Connor'ı defalarca ölümden kurtarırken Biehn'de Hamilton'ı filmin en zayıf halkası olmaktan kurtarıyor. Kendisi Genisys'deki Jai Courtney kadar kötü olmasada, filmde ciddiye almakta en çok zorlandığım kişiydi. Özetlemek gerekirse The Terminator; gücünü çoğu zaman yönetmeninden, başrolünden ve bestecisinden alan, düşük bütçelerle de unutulmaz filmlerin sunulabileceğinin bir kanıtıdır.
  jamesbond-2
  jamesbond-2

  Takip Et! 17 Takipçi 1 684 Eleştirisini Oku

  4,0
  20 Temmuz 2015 tarihinde eklendi
  İzlemeyen yoktur herhalde,üzerinden yıllar geçmesine rağmen değerini hiç kaybetmemiş bir yapım devam filmleri de özellikle 2.en az ilki kadar heyecanlı sahnelere sahip
  Özkan Ö.
  Özkan Ö.

  Takip Et! 2 Eleştirisini Oku

  5,0
  6 Şubat 2015 tarihinde eklendi
  O döneme damgasını vuran bir yapımdı..Tek kelime ile bir başyapıt...
  Yunus Taşdemir
  Yunus Taşdemir

  Takip Et! 236 Eleştirisini Oku

  4,0
  11 Aralık 2011 tarihinde eklendi
  zamanına göre müthiş bir film. ayrıca yönetmenin yaptığı işleride beğeniyorum (sanctum hariç)
  Engin Yüksel
  Engin Yüksel

  Takip Et! 30 Takipçi 1 316 Eleştirisini Oku

  4,0
  3 Temmuz 2011 tarihinde eklendi
  dönemine göre ileri bir teknolojiyle çekilmiş bu yapıtta sanırım sinemada gelecekçiliğin ilk temelleri atılmış. Diğer yandan insanüstü özellikleri haiz ve başrol de olan bir varlık kötülerin tarafında ekrana aktarılmış. 8/10
  üsstad
  üsstad

  Takip Et! 2 Takipçi 187 Eleştirisini Oku

  4,0
  4 Haziran 2011 tarihinde eklendi
  bu film için saatlerce ve sayfalarca konuşabilirim ama buna gerek yok. Süper.. süper .. süper
  JeanClaudeVanDamme
  JeanClaudeVanDamme

  Takip Et! 30 Takipçi 1 209 Eleştirisini Oku

  4,0
  28 Nisan 2011 tarihinde eklendi
  Günümüz bilimkurgu sinemasını derinden etkilemiş bir yapım.''B filmi'' görünümünde olup,tam bir fenomene dönüşen az,belki de tek örnek.
  ahoxx
  ahoxx

  Takip Et! 1 Takipçi Eleştirisini Oku

  0,5
  12 Şubat 2011 tarihinde eklendi
  filmden o kadar sıkıldım ki yarısında filmi bıraktım. Çok kötüydü. Puanım 1
  Burakrises
  Burakrises

  Takip Et! 24 Takipçi 687 Eleştirisini Oku

  5,0
  30 Ekim 2010 tarihinde eklendi
  puanı kesinlikler çok az yani böle bir film için puanı en az 9 olması gerek 10/10 tam bir baş yapıt
  Ugur T
  Ugur T

  Takip Et! 75 Takipçi 669 Eleştirisini Oku

  4,5
  7 Ekim 2010 tarihinde eklendi
  Böylesine mükemmel bir seriye böylesine harika bir başlangıç Aslında bu seriyi yıllar önce izlemiştim.Ama yaşımın biraz küçük olması nedeniyle senaryo bana karışık gelmişti ve daha çok filmin aksiyon sahnelerine yönelmiştim.Şimdi ise seriyi tekrar izledim.Bana göre bu film serinin en vasat filmi.Ama keşke her film böyle vasat olsa.James Cameronun ellerinden öpüyorum.Bize bu ve bunun gibi bir çok film kazandırdığı için.Hollywoodun üst düzey yönetmenlerinden ve bence öldükten 100 yıl sonra bile hatırlanacaktır.Filmde Skynet adlı bir yapay zeka ürünü olan bilgisayar insanlık içindeki her şeyin kontrolünü eline geçirmiştir ve insanlar ile makineler arasında bir savaş başlatmıştır.Savaş ilk başlarda makinalar lehine ilerlemekte olsa da daha sonra John Connor yönetiminde bir grup direnişci birlik ipleri yavaş yavaş eline almaya başlayacaktır.Makineler John Connoru yok etmeyi başaramayınca bu işi kökten çözmeye karar verirler ve geçmişe bir makine gönderip Johnun annesi Sarahı öldürerek tüm bunları hi yaşanmamış olarak değiştirmeyi planlamaktadır.Tabi John Connorda buna cevap olarak geçmişe Kyle Reese adlı bir direnişçi göndererek annesini korumaya altına almaya çalışacaktır.Film hakkında şunu rahatlıkla söyleyebilirmki son zamanlarda izlediğim filmlere nazaran çok değişik bir senaryoya sahip.Filmin her yerinden bunun Cameron yapımı olduğunu anlıyorsunuz.O zamanın şartlarına göre harika bir görsel efektleri var filmin.Ama o ışınlı silah felan olayları biraz abartı olmuşOnun dışında Arnold böylesine zor bir rolü öyle bir biçimde oynamış ki hayran kalmadım desem yalan söylemiş olurum.Bu filmle beraber benim favori oyuncularım arasına girmiştir Arnold.Onun dışında Linda Hamlton ve Michael Biende gayet güzel oynamışlar.Gerçi Linda kendini 2. filmde daha çok ispatlamış ama olsun bu flmde de gayet iyidi.Filmin bir eksisi de diğer serinin diğer filmlerine göre esprinin az olmas veya hiç bulunmaması.Halbuki özellikle 2. filmde araya katılan espriler felan çok farklı bir renk katmıştı filme.
  derdicok
  derdicok

  Takip Et! 28 Eleştirisini Oku

  5,0
  20 Ağustos 2010 tarihinde eklendi
  teknolojiyle film yapmak üstad jamesin işi
  karakartaltevfik
  karakartaltevfik

  Takip Et! 1 Takipçi 182 Eleştirisini Oku

  3,5
  16 Mart 2010 tarihinde eklendi
  O dönem itibarıyla çok iyi kurgulanmış bir eser.İnsanlar ile yapay zeka arasındaki savaş.Ben bu filme 10 üzerinden 8.5 puan veriyorum.
  ozzy-badd
  ozzy-badd

  Takip Et! 28 Takipçi 831 Eleştirisini Oku

  4,5
  26 Şubat 2010 tarihinde eklendi
  inanılmaz serinin başlangıcı...2.si kadar olmasada buda olağaüstü...görsel efektler çok iyi...kesinlikle izlenmeii...ben 9 verdim...
  Fahri07
  Fahri07

  Takip Et! 1 Takipçi 308 Eleştirisini Oku

  5,0
  1 Temmuz 2019 tarihinde eklendi
  Terminatör,son derece kaliteli bi filmdi.Eşsiz senaryosuyla,etkileyici kurguyla,baştan sona sürükleyici ve heyacanlı-aksiyon gerilimiyle,Arnold'un mükemmel oyunculuğuyla ve seçkin oyuncu kadrosuyla,harika müzikleriyle,şahane efectleriyle ve yönetmen-senarist Cameron'un müthiş çekimiyle sinema tarihinde bir devrim niteliğindedir bence.Bu filmi terminatörün diğer filmleriyle (2 ve 3) kıyaslamayı uygun bulmuyorum çünkü bu 3 filminde yeri ayrıdır benim için.Ayrıca şunuda belirtmek istiyorum terminatör rolünü hiç kimse arnold'dan daha iyi oynayamazdı.Filmde beni en çok etkileyen sahne gelecekte geçen dev tank türü makinelerin kafataslarını ezerek geçmesi ve o an duyulan müziktir.Film 1984 yapımı olmasına rağmen günümüz bilim kurgu filmlerine taş çıkartır.mutlaka izlenmeli.10/10 başyapıt
  -Lord-
  -Lord-

  Takip Et! 1 Takipçi 394 Eleştirisini Oku

  5,0
  2 Aralık 2009 tarihinde eklendi
  bu filmin senaryosu akıllara zarar...
  hostel-saw
  hostel-saw

  Takip Et! 52 Eleştirisini Oku

  3,5
  16 Temmuz 2009 tarihinde eklendi
  bence o kadar güzel değil.belkide eski bir filim olması.ben pek eski filmleri sevmem ama yinede güzel idare eder...10/7
  hozzot
  hozzot

  Takip Et! 83 Eleştirisini Oku

  5,0
  5 Temmuz 2009 tarihinde eklendi
  yine tüm serileri hakkında yorum yapıcam. 10 puanı tüm serisine veriyorum. flimi anlatmaya veya eleştirmeye gerek yok diye düşünüyorum. herkez hayran nede olsa bu flime en çok beğendim ise 2. flimidir teknolojine hayran ve şaşkın kaldığım ise 84 yılında yapılan ilk flimidir :)
  Fatih Günes
  Fatih Günes

  Takip Et! 4 Takipçi 406 Eleştirisini Oku

  5,0
  3 Mayıs 2009 tarihinde eklendi
  Müthiş bir film! Ki 1984 yılına göre.
  Daha Fazlasını Göster
  • En son Beyazperde eleştirileri
  Back to Top