Filmleri oyla!
Beyazperdem
  Tavşan Peter
  BEYAZPERDE ELEŞTİRİSİ
  3,0
  Ortalama
  Tavşan Peter

  Havuç dersem çık!

  Banu Bozdemir

  İnsanlar ve havyanlar arasında kurulan dünyalar genelde çatışma üzerine. Peter Rabbit / Tavşan Peter da bu çatışmadan fazlasıyla beslenen bir film. Yıllarca çocukların severek okuduğu Tavşan Peter, aynı zamanda Emma Thompson’ın orijinalinden aldığı ilhamla yazdığı Tavşan Peter Masalı şimdi akıcı bir kurguyla karşımız geliyor.

  Tavşan Peter kardeşleri ve kuzenleriyle Bay Yeşilbahçe’nin sebzelerle dolu bahçesine dalıp havuç, marul, pancar ve turp toplamaktan müthiş keyif alırlar ama bu tehlikeli bir maceradır, zira Bay Yeşilbahçe’nin sebzelerini bu sevimli, kurnaz aynı zamanda akıllı tavşanlarla paylaşmak gibi bir niyeti yoktur. Bahçede yaşanan tırpanlı koşturmacada bir nevi yüreğinizi ağzınıza getirecek sahneler yaşanmıyor değil, yaşlı adamın tavşanlara irdirmeye çalıştığı trmık sahneleri bayağı bir aksiyon içeriyor. Tavşanların koruyucu meleği Bea da kötü resimleriyle hem doğayı hem de onları sahipleniyor.

  Filmde ilginç bir yan var. Şiddeti de çılgınlığı da sevgiyi de sonuna kadar kullanıyor. Yani o anlamda elini korkak alıştırmayanlardan. Filmi genel anlamda sevdim ama hayvanları çok insan odaklı buldum. Yani insanlardan aldıkları tepki üzerine sevinip üzülüyorlar ve de insani tepkilere yatkın durumdalar. Örneğin Bay Yeşilbahçe hayatını kaybedince, evini sahiplenip orada yaşama istekleri gibi. Oysa ağacın kovuğunda, toprakla, doğayla iç içe olan yuvaları daha güzel! Ama hep insani bir alana sokulmaya çalışmalarını çok tutmadım diyebilirim.

  Onun dışında bir dönüşüm hikayesi Tavşan Peter. Hem tavşanlar hem de Bay Yeşilbahçe’nin yeğeni, hırslı şehir insanı Bay McGregor için. Doğadan ve onun yarattığı dünyadan bir haber McGregor ve Peter arasında yaşanan çatışma görülmeye değer. Bea’nın gönlünü çalan adamımız Peter’in bir numaralı düşmanı haline geliyor. İkili arasında yaşananlar bir yandan komik, bir yandan da çocuklara aşırı doz gelebilecek şiddetli kurnazlık içeriyor. O yüzden zaman zaman izlerken çocukların ne tepki vereceğini düşünmeden edemedim…

  Ama ikili arasında yaşananların sonrasında bir dostluk ve sevgi hikayesine dönüşmesi, en olumsuz düşmanlıkların bile giderilebileceği, dostluğun her zaman galip geleceği konusunda umut verici bir mesaj taşıyor. Filmin karakter yorumu da absürd olduğu için, vermeye çalıştığı gerçekliği zaman zaman kırıyor ve fantastik bir dünyanın içine taşıyor bizi!

  Tavşan Peter bir kitap dizisi! Peter’ın anne ve babasını anması da pek şık duruyor filmde, belki seri tutarsa diğer kitapları uyarlaması da gelebilir, kimbilir.. Keyifli filmlerin yönetmeni Will Gluck, Tavşan Peter gibi klasik bir masalı, modern bir çatışma ve dostluk hikayesine dönüştürüyor. Aksiyonu bir hayli bol bu filmi büyüklere de tavsiye ederim.

  twitter.com/banubozdemir

  Daha Fazlasını Göster
  • En son Beyazperde eleştirileri

  Yorumlar

  Yorumları göster
  Back to Top