Beyazperdem
  Uzak
  Ortalama puan
  3,9
  423 Puanlama ve 95 Eleştiri
  16% (15 Eleştiri)
  42% (40 Eleştiri)
  14% (13 Eleştiri)
  12% (11 Eleştiri)
  12% (11 Eleştiri)
  5% (5 Eleştiri)
  Uzak hakkında görüşlerin ?

  95 kullanıcı eleştirisi

  KaliteTAKİP
  KaliteTAKİP

  Takip Et! 173 Takipçi 870 Eleştirisini Oku

  4,0
  Nuri Bilge Ceylan'ın derin derin boşluğa baktırıp hayatı size tam anlamıyla yaşattığı bir tarzı var filmlerinde. doğallık yalınlık bu kadar keskin mi hissettirilir filmlerinde. durağan ve sakin ilerleyen filmlerden hoşlanmayan insanlara hitap etmeyebilir ancak çok değerli yönetmenin her filmi gibi bu da çok anlam taşıyor bence. izleyin pişman olmazsınız iyi seyirler...
  pyloth
  pyloth

  Takip Et! 1 Takipçi 58 Eleştirisini Oku

  2,0
  Bu filme gelmiş geçmiş en iyi Türk filmi diyenleri anlamak mümkün değil..Şaşırdım..Filmi izlerken uyumamak için çabaladım..Ne oyunculuk var ne konu..Sırf buradaki yorumlara bakarak izledim ve pişmanım.:) Bu filme vereceğim oy 4/10.. Eziyetti resmen..
  kalpsiz
  kalpsiz

  Takip Et! 252 Eleştirisini Oku

  0,5
  Fotoğraf denmiş, sanat denmiş, akıcı denmiş, sinema tarihinin en iyi finallerinden biri denmiş, hatta başyapıt bile denmiş... Olamaz böyle bir şey. Abartmayı anlamsız buluyorum. Bir film için anlatmak istediğini birkaç kişi anlıyor diye birşeyleri anlatabilmeyi başarmıştır diyemeyiz... Birkaç güzel fotoğraf karesi var diye bir filme güzel ve iyi diyeceksek vay halimize.. Üstelik ne senaryo var, ne oyuncu var.. Melankolik karakterleri ile beyni uyuşturan, uyku getiren kendisini izletemeyen başarısız bir film.
  walkabout-2
  walkabout-2

  Takip Et! 35 Takipçi 107 Eleştirisini Oku

  4,0
  Uzak, Cannes Film Festivali’nde Jüri Büyük Ödülünü kazandı bu akşam... Ayrıca Mehmet Emin Toprak ile Muzaffer Özdemir’e de En İyi Erkek Oyuncu ödülleri verildi.Eurovision üzerine bir de bu. Valla milletimize hayırlı olsun. Parlak bir hafta sonu geçirdik. Beşiktaş’ın şampiyonluğunu da bunlara eklemeden edemeyeceğim :)
  tamerercig
  tamerercig

  Takip Et! 2 Takipçi 61 Eleştirisini Oku

  5,0
  sevgili A.L ... film ankarada bundan 3-4 ay önce tam 3 hafta oynadı... istanbul'da oturan biri olmama rağmen Ankara'ya geldiğimde bu filmi 3. kez seyrettim.. metropol sinemasının o küçücük oda salonunda sadece 5 kişi vardı...ve arkamda oturan 3 kişi 60 yaş üstünde olmalarına rağmen filmi pür dikkat seyrediyorlardı... peki bizim gençlerimiz o zamanlar nerelerdeydi??? tabi ki yüzüklerin efendisi ,XXX gibi filmlerin bilet kuyruğundaydı... UZAK gibi mükemmel türk filmleri sessiz sedasız sinemalarımıza gelip gittiler..ve 10 -15 bin seyirciye oynadılar..bir çoğunuz filmlerin adını bile duymadı...ama UZAK bu konuda çok şanslı... CANNES'da ödül alması şimdi gişe başarısınıda beraberinde getirecektir.. üzücü olan şey insanlarımız bu filme sinemalarda oynadığı zaman yüzüne bile bakmazken ödül aldı diye niye gelmiyor şimdi sinemalarımıza diye üzülmeleri!!! keşke herşeye zamanında gereken önemi vermeyi bilsek.. en azından filmi seyretmek istiyenlerin yüreğine su serpelim... UZAK şimdi İstanbul sinemalarında oynuyor..yakında Ankara,İzmir,Bursa sinemalarındada gösterime girecek... umarım bu sefer kaçırılmaz!!!
  maximus-3-1
  maximus-3-1

  Takip Et! 42 Eleştirisini Oku

  4,5
  Bu filmin aldığı ödülleri biliyorum.Açıkçası ödüller hangi kriterlere göre veriliyor bilmiyorum.Oyunculuklar mükemmel.Ama filmi izlerken çok sıkıldım.Bi kere film müziği denen olay yok.Filmin ilk 10 dakikasında diyalog yok.
  emrahsahin98
  emrahsahin98

  Takip Et! 1 Takipçi 104 Eleştirisini Oku

  4,5
  Türk sinemasının kilometre taşlrından biri.Sinemamızda rönesansın mimarlarından N.B.C. başyapıtı.
  enginbehlul
  enginbehlul

  Takip Et! 2 Takipçi 22 Eleştirisini Oku

  4,5
  Uzak Nuri Bilge Ceylan'ın başyapıtı,Türk sinemasının bir kilometre taşıdır kesinlikle.Sinema seyircisini incelikle ikiye ayıran gerçek sinema seyircisini ortaya çıkaran bir film.Kamerayla fotoğraf makinesinin birbirini tamamlayan iki unsur olduğunu bilen bir yönetmenin filmi Uzak.İyi ki varsın NURİ BİLGE CEYLAN...
  herseyzor
  herseyzor

  Takip Et! 7 Eleştirisini Oku

  5,0
  Herkesin etkileneceği filmlerden değil.Ancak hayattan kopuk,hayatın anlamını arayan ve tek özlemi uzaklara gitmek olanların kendilerinden çok şey bulacakları bir film.Böyle muhteşem bir filmi bize sunduğu için N.Bilge Ceylan’a , performanslarıyla oyunculuk dersi veren M.Emin Toprak ve Muzaffer Özdemir’e teşekkürler.
  zuzi-zuzu
  zuzi-zuzu

  Takip Et! 11 Eleştirisini Oku

  4,0
  itiraf etmek gerekirse filmi sinemada (anadolu üni. sinema günleri'nde izledim) biraz sıkılmıştım.salon ağzına kadar doluydu ve herkes sırayla esnemeye başlamıştı.evet esneyenlerden biri de bendim.ama filmden çıktıktan sonra filmi kendimce yorumlamaya başladım.ilk sorduğum soru 'neden filmin adı uzak?' olmuştu.bu soru bana filmi anlatan bi cevap verdi.çünkü adam herşeyden bile bile uzaklaşıyor.sanki kendini sürgün ediyor.sevdiği kadından(boşanmışlar), ailesinden, akrabalarından, sanatından(fotoğraf sanatçısıymış), sigaradan, sadece ilişki kurduğu kadından, mutfağından(bi fare yüzünden), vs vs....ben de fransız minimalist filmlerini sevmem ama söz konusu olan bi türk filmi yönetmeni de N.Bilge Ceylan!dialoglar çok az.çünkü bence adamın yalnızlığı başka türlü anlatılamazdı.Uzak bence izlediğim en iyi türk filmi.herkese şiddetle tavsiye ederim.kendinizi zorlayın biraz.pişman olmayacaksınız.
  adofina
  adofina

  Takip Et! 40 Takipçi 38 Eleştirisini Oku

  5,0
  filmde kullanılan kareler çok başarılı olmakla birlikte anlatılan insanların birbirlerinden uzak hayatları beni çok etkiledi.filmin sadeligi,düşük bütçeyle yapılışı nuri bilge ceylanın başarısının bir kanıtı olsa gerek.diger filmlerini sabırsızlıkla beklemekteyim.
  dragonfly23
  dragonfly23

  Takip Et! 39 Eleştirisini Oku

  4,0
  2 günde izleyebildiğim sıkıcı ama sinema adına ilginç bir film.diyaloglar az hayatın çok içinden bir fil sonunu anlamak biraz zor.10/8 bence
  pinkcadillac
  pinkcadillac

  Takip Et! 127 Eleştirisini Oku

  1,5
  çok az filmde bu kadar sıkılmıştım. sinemadan hiç bir şekilde anlamayan bir insan olduğumu düşünmüyorum. beni rahatsız eden diyalogların azlığı ya da filme hakim olan sessizlik de değildi. her ne anlatmaya çalıştıysa -ki ben temanın yabancılaşma olduğunu düşünüyorum,çevrendekilere yabancılaşma,yaşadığın kente yabancılaşma,kendine yabancılaşma- yönetmen maalesef bunu başaramamış. film anlatmak istediğini kendi içinde vermeli ve akıcı olmalıdır. bazı yönetmenlerimiz tarafından maalesef akıcılık önemsiz bir özellik gibi algılanıyor ama seyirciyi boğduktan sonra o filmin bir anlamı yoktur. lars von trier’ın filmlerinden insanların nasıl olup da sıkıldığını anlamayan bir kişi olarak ben bile uzak’ın vasat dahi sayılamayacağını düşünüyorum. iklimler’i de izledikten sonra nuri bilge ceylan üzerine daha derin bir görüş oluşturabileceğimi düşünüyorum ancak şimdilik görüşüm başarısız olmasına rağmen deneysel çalışması açısından takdir edilebileceği.
  widmark-2
  widmark-2

  Takip Et! 7 Takipçi 457 Eleştirisini Oku

  3,0
  nuri bilge ceylanın bu başyapıtını dün yani 26 sında izledim nefis bir film görsellik harika kadrajlar enfes sinema budur minimalizm ve melankolik yapı harmanlanır bence tabi film 9/10
  gokhanaytacc
  gokhanaytacc

  Takip Et! 1 Takipçi 27 Eleştirisini Oku

  5,0
  başlarda sıkılmıştım.ama sonra nedenini bilmediğim birşey bu filmde aldı götürdü beni.film bittiği anda kendimi başka bir atmosferde buldum.etkilenmiştim açıkcası.
  goya-2
  goya-2

  Takip Et! 1 Takipçi 2 Eleştirisini Oku

  1,0
  çok da etkileyici bi film değildi hatta sıkıcı da diyebilirim hiç bi renk hiç bi heyecan ve yoğunlaşma bulamadım müzik bile yoktu ayrıca bir ayrıntı dil sürçmeleri de vardı
  rahimebati
  rahimebati

  Takip Et! 8 Eleştirisini Oku

  1,0
  ben de bu filmden zevk almayanlardanım. Nasıl olur da ödül alır anlam veremedim.
  wolkiwolki
  wolkiwolki

  Takip Et! 4 Takipçi 454 Eleştirisini Oku

  3,0
  NBC’yi kutluyorum yapıtı için.Yönetmen anlatmak istediğini, gayet net ve açık bir şekilde, 'lafı ağzında gevelemeden' anlatmış filminde.Nitekim, ödüle de layık görmüşler filmi; ve de başrol oyuncusunu...Ancak...Bu tarz sinema anlayışına kesinlikle itirazım var benim.Bu ve bezeri filmlerde genelde şöyle bir anlayış var: 'Ben bunu yaptım ve sen de bunu anlamak zorundasın'.Açıkçası şahsi fikrim, filmin replik açısından fevkalade fakir olduğu bir gerçek.Beğeninize göre, bunu iyi de bulabilirsiniz, kötü de.Senaryosu fevkalade sade, fevkalade 'direkt' anlatımcı.Şahsen tercihim değil benim.Konuya gelince, çok da enteresan sayabilmek pek olası değil.Oyuncuların performansı ise bence kötü, hatta epey kötü.Filmin Cannes’de Jüri Özel Ödülü, Altın Portkal’da da aynı şekilde En iyi film Ödülü ve yönetmeninin de En İyi Yönetmen Ödülü alması, çok şaşırtmadı beni.Ancak, oyuncunun ödül almasına kesinlikle şaşırdım...Az önce de söylediğim gibi, beğeniye göre filmi başarılı veya başarısız bulabilirsiniz.Lakin, bir sinema eserine göre gayet 'çorak' buldum ben bu yapıtı.Konusununun beni çekmemesini hiç karıştırmaksızın, bu filmin anlattıklarının pekala bir 'radyo tiyatrosu'yla da anlatılabilir bana kalırsa.Bunun için film çekmeye hiç mi hiç gerek yoktu.Son olarak; konusunun beni çekmediğini zaten söylemiştim.Ancak sanıyorum ki dar bir çevreye hitap edecek bir konuya sahip film.Öyle ki, filme vereceğiniz not izlediğiniz zamanki psikolojinizle muhtemelen çok ilintili olacaktır.Filmin sonuna kadar bağlanabilmek için çok neden aradım ancak maalesef bulamadım ben.Ve hatta sıkıldım izlerken :((
  jeo-ipek
  jeo-ipek

  Takip Et! 2 Takipçi 57 Eleştirisini Oku

  2,5
  Ödüller almış çokta beğenilen bir film. Tabikide beğenen kadar beğenmeyende var. Ben beğenmedim. Belkide çok şey umduğum içindir. Fakat bana bişeyler katmadı, hissettirmedi. Buda benim şahsi yorumum.
  aranel-namo
  aranel-namo

  Takip Et! 6 Eleştirisini Oku

  4,0
  kusursuzz güzelliğinin kanıtı gibi ist. bu film özellkle kış ayında çekmek oldukça yaratıcı sonuç olarak 10/10 bi film
  Daha Fazlasını Göster
  • En son Beyazperde eleştirileri
  Back to Top