Filmleri oyla!
Beyazperdem
  İnanılmaz Aile
  BEYAZPERDE ELEŞTİRİSİ
  4,0
  Çok İyi
  İnanılmaz Aile

  Bu Aile Süper

  Ali Ercivan
  Pixar ile Walt Disney'in, Oyuncak Hikayesi (Toy Story) ile başlayan işbirliğinde son nokta İnanılmaz Aile (The Incredibles). Önümüzdeki yıl Arabalar (Cars) ile sona erecek olan bu ortaklığın ardından Pixar yoluna kendi başına devam edecek. Klasik tarzdaki çizgi filmlerin bir dönem olduğu kadar ilgi çekmediği ve Pixar'ın her filminin elde ettiği ticari ve eleştirel başarı göz önünde bulundurulacak olursa, bu ayrılıktan zararlı çıkacak taraf şüphesiz Disney.  1999 yılında birçok insanın gözünden kaçan fakat eleştirmenler ve filmi keşfeden bir kısım seyirci tarafından 90'lı yılların en iyi animasyon filmlerinden biri olarak kabul edilen The Iron Giant'ın yaratıcısı Brad Bird, bu kez arkasında Pixar'ın teknik donanımı ve promosyon gücüyle karşımıza yine çok önemli bir animasyon eseri çıkarmış.

  Bu yıl verilecek Animasyon Film Oscar'ını kazanmasına da kesin gözüyle bakılan İnanılmaz Aile, özel yeteneklerini sergilemeleri devlet tarafından yasaklanınca kendi kabuklarına çekilip çoluğa çocuğa karışan bir grup süper kahramanın yıllar sonra yeniden kendilerini bir maceranın içinde buldukları bir öykü anlatıyor. Hem de bu kez doğuştan yetenekli çocuklarıyla...  Kendi adıma İnanılmaz Aile'nin Pixar'ın en iyi filmlerinden biri olduğunu veya Bird'ün önceki filmi kadar etkili olduğunu düşünmüyorum. The Iron Giant'ın izleyici üzerinde bıraktığı duygusal etki bu filmde mevcut değil. İnanılmaz Aile, bu açıdan bir aksiyon filminden fazlası değil.

  Ama ne aksiyon filmi. Gerçekten büyük yapımım diye geçinen nice kurmaca filme taş çıkartacak kadar hem de. Gerçi Pixar'ın bu becerisine Sevimli Canavarlar (Monsters, Inc.) gibi önceki filmlerinde de şahit olmuştuk. Karşımızdaki son örnek de hiç aşağı kalır gibi değil. Bu da onu son derece keyifli bir eğlencelik yapıyor.

  Ödül sezonunda filmin birçok eleştirmen grubundan senaryo kategorisinde de takdir görüyor olmasının (kimilerince Özgün Senaryo dalında Oscar'a aday gösterilmesinin de beklenmesinin) ve Amerikan Yapımcılar Birliği tarafına geçtiğimiz günlerde yılın en iyi beş filminden biri olarak seçilmesinin en önemli sebepleri, sağlam olay örgüsü ve usta işi diyalogların yanında hiç şüphesiz yaratılan karakterler.  Bu anlamda Amerikan animasyon sinemasının her filmde kendini biraz daha aştığı su götürmez bir gerçek. İnanılmaz Aile de son derece zengin bir karakterler yelpazesi sunuyor bize. Öyle ki, birçok kurmaca filmdekinden daha ayrıntılı çizilmiş olan bu karakterler adeta yaşıyorlar. Son derece başarılı seslendirme ekibinin de bu gerçeklik hissinde payı büyük tabii...

  İnanılmaz Aile aynı zamanda tam bir aile filmi. Tabii bunda şaşıracak bir şey yok. Ama aile kavramı üzerine güzel şeyler de söylemeyi başarabilen bir film bu. Ayrıca bunu hiç de alışılmış bir aile örneği üzerinden yapmadığı için ahlakçı bir noktaya da varmıyor.  Tüm aile fertlerinin ayrı ayrı birer birey olarak kendi kimliklerini bulmasıyla bir bütün olarak da gücünü bulan bu aile, "birlikten kuvvet doğar" veya "bir elin nesi var, iki elin sesi var" gibi deyişlerimizle de özetleyebileceğimiz bir mesajı iletiyor seyirciye. Bu arada gelişme çağındaki çocukların psikolojilerine dair güzel mesajlar da veriyor; kendinize değer verin ve içinizdeki yeteneği keşfedin.

  İnanılmaz Aile bir Kayıp Balık Nemo (Finding Nemo) değil belki ama bu yılın en keyifli seyirliklerinden. Çocuklar için olduğu kadar, iyi çizilmiş karakterleri, zekice mizahı ve teknik üstünlüğüyle yetişkinleri de memnun edeceğine şüphe yok.
  Daha Fazlasını Göster
  • En son Beyazperde eleştirileri

  Yorumlar

  Yorumları göster
  Back to Top