Beyazperdem
Pi'nin Yaşamı
Seanslar Fragmanlar Oyuncular Üye Eleştirileri Basın Eleştirileri Beyazperde Eleştirisi Fotoğraflar
İlginç Detaylar Box Office Benzer Filmler Haberler
BEYAZPERDE ELEŞTİRİSİ
4,0 Çok İyi
Pi'nin Yaşamı

Sonsuz okyanusta mitolojik ve ruhani bir serüven...

Oktay Ege Kozak
Pi'nin Yaşamı (Life of Pi)'in görsel bakımdan yılın en güzel filmi olduğunu tartışacak fazla seyirci olacağını sanmıyorum. Fakat hikayenin kendisinden alacağınız haz, mitoloji, din ve ruhsallık ile olan kişisel bağınız sayesinde oluşacaktır.

Ang Lee harikülade ve görkemli, göz yaşartan güzellikte bir film ortaya koyuyor. "Görsel ziyafet" terimi eleştirmenler tarafından fazla kullanılan bir klişe olsa bile kanımca konu bu film olunca gayet yerinde bir gözlem. Binlerce balığın sakin sular üzerinde gerçek anlamda uçtuğu, sihirli bir biçimde gökyüzünde yıldızların oluşturduğu insan suratını, firavunfareleri ile dolu cennetimsi gizemli adayı uygun bir biçimde betimlemenin en iyi yolu bu.

Yann Martel'in çok satan kitabından uyarlanan Life of Pi, dünyanın bütün dinlerini öğrenmeyi kendine görev edinmiş Pi isimli Hintli bir gencin (Suraj Sharma), hazin bir gemi kazasından sonra haşin bir Bengal Kaplanı ile minnacık bir kayıkta hayatta kalma mücadelesini anlatıyor. Aslında bu hikayeyi ilham yoksunluğundan yakınan bir yazara (Rafe Spall) anlatan kişi yetişkin yaştaki Pi'nin kendisi (Her zamanki gibi derin ve ruhsal performansıyla Irrfan Khan).

Filmin aktardığı roman üç kitaba ayrılmış ve senaryosu kitabı yakından takip ediyor. İlk kitap Pi'nin önüne gelen her din hakkında bilgi edinmeye çalıştığı çocukluğunu anlatıyor. İkinci kitap ise komik sebeplerden adı Richard Parker olan kaplan ile kayıkta hayatta kalma savaşını betimliyor. Üçüncü kitaba gelince, sürpriz bozmadan söyleyebilirim ki apayrı bir yöne gidiyoruz.

İşte bu noktada üçüncü kitabın anlattığı, filmde biraz fazla aceleye getirilmiş tek bir monolog ile aktarılan hikayeye olan kişisel tepkiniz, Life of Pi'in ilgi çekici hikaye teklifini ne kadar inanacağınızı belirleyecektir.

Bir agnostik olarak Pi'nin hikayesinin ve bu hikayenin barındırdığı sürprizlerin amaçlarını tamamen anlıyorum ve bir bakıma takdir ediyorum. Fakat yine de bu sonun gerekliliğinden, bu yüzden belki de bütün hikayenin gerekliliğinden tamamen tatmin olmuş değilim ve üçüncü perdenin sürprizlerine filmin benden beklediği gibi duygusal bir tepki veremediğim kesin.

En azından Ang Lee'nin filmin ilk perdesinde neden Pi'nin dinlerle olan bağlantısına bu kadar zaman ayırdığı anlaşılıyor, her ne kadar kaplan ile olan hikayede pek de önemi olmasa da.

Pi'nin Yaşamı'nın sonu beni biraz soğuk ve ilgisiz çıkardı salondan. Biliyorum, şunu söylemek kitabın haylanlarına günah gibi gelecektir ama açıkçası o sürpriz son olmadan, Lee'nin yarattığı muazzam sihirli realizmin içinde kaybolmayı ve bu hikayeyi gerçek kabul etmeyi tercih ederdim.

Fakat buna rağmen kendini biraz daha ruhsal ve dindar kabul eden seyircinin filmin muhteşem görsellikleri kadar hikayesinin tamamından da haz alacağını tahmin ediyorum. Din hakkında kendi görüşlerimin dışarısında Pi'nin Yaşamı, mükemmel ve gerçek bir çocuk filmi klasiği olacaktır.

Sıra filmin üç boyutuna gelmişken, bu teknolojiyi çoğunlukla bir gereksizlik olarak görmüşümdür. Fakat Pi'nin Yaşamı'nın üç boyutlu versiyonu seyircinin dikkatini dağıtmaktansa görüntüleri sadece ziyadeleştirmek için kullanılmış. İlla da üç boyutlu film izleyecekseniz, Pi'nin Yaşamı'nı seçin derim.

Twitter: egekozak
oktayegekozak@hotmail.com

Daha Fazlasını Göster
 • En son Beyazperde eleştirileri

Yorumlar

 • yasins34

  bu filmi şiddetle bekleyecem fragmanına bayıldım.....

 • bir?m?rsinema

  Umarım fragmanının yarısı kadar iyi olurda bende izlediğim en iyi filmlerden biri diyebilirim.

 • Alp Turgut

  yılın en iyi filmlerinden biri olan "Life of Pi" (Pi'nin Yaşamı), bir insanın hayatta kalma mücadelesini mükemmel metaforlarla anlatan görsel bir başyapıt. Lee'nin "Brokeback Dağı"ndan sonraki en iyi filmi olan film, işlediği temanın altından da harikulade bir şekilde kalkıyor. Danna'nın etkileyici müzikleriyle sahnelere daha fazla derinlik vermeyi başaran Lee, seyirciye de bambaşka bir sinema keyfi sunmakta. Eleştirimiz: http://www.filmdoktoru.com/201...

 • ?smail025

  Sağlam bir film olacak gibi.

 • Ekrem Doydu

  Filmi dün özel gösterimde izledik. Mutlaka 3D izleyin. Ve sinemanın geldiği boyutu görün.
  Film mükemmel ötesi ;)

 • kayseri38

  Bu filme nedense çok reklam yapıldı bakalım yarın göröcez

 • kayseri38

  fena değil.

 • Ugur A.

  Sadece görsel efektleri değil filmde muhteşem

 • Ata Kalinyazgan

  Filme fragmanı için gittim ama hayal kırıklığına uğradım. Film 130 dk bunun ilk 40 dk'sı hikayeyi dinlemekle geçti. (bu kadar çok laf olmamalı filmde film bize ne anlatacaksa görsel yolla anlatmalı.) neyse bu 40 dakikalık uykudan sonra 70 dk denizin ortasında kaplanla bir çocuk ne yapıyor onu gördük arada denizin ortasında değişik bir adaya gittiler o güzeldi (zaten filmde güzel olan tek sahneler fragmanda.) Bence 3D izlenmeli filan değil her bir şeyi 3D yapıyorlar artık ne gerek var yahu. 3D istiyorsanız Hobbit'e IMAX'de gidin. Ve bence zamanınızı ve paranızı bu filme harcamayın. Kesinlikle bu yılın en güzel filmi filan değil.

 • ?zg?r A.

  İZLEMEYENLERİN OKUMASINI TAVSİYE ETMİYORUM
  3 kitaptan oluşan bir hikaye tek filmde anlatılmaya çalışıldığı için bir bütünlük sorunu var. filmin ilk bölümü kahramanımızın Hindistan'daki 33 milyon tanrı ve 3 semavi din ile tanışmasına vurgu var. Agnostik bir kişiliğin oluşum süreci yani. ikinci bölüm ise bir yük gemisi ile pasifik okyanusunda yaşanan macerayı anlatıyor. Geminin batması ve Pİ'nin bir kayık ile fırtınadan kurtulması yani. Tam da bu noktada filmin sonunda vurgu yapılan iki sondan hangisinin gerçek olduğuna dair ip uçları var. Pi fırtınayı izlemek için güverteye çıkar ve gemide bir şeylerin yanlış olduğunu görünce ailesini uyarmak için kamarasına dönmek ister. Bu sahnede aslında kargo bölümünde olması gereken zebranın yolcu kamaralarından yüzerek çıktığını görüyoruz ki bu bize zebranın mutlu budist olduğunu gösteriyor. Kayığa binenlere baktığımız zaman ise ilk başta aşçıyı görüyoruz sonra Pi'nin binmesi ile yolcu sayısı 3'e çıkıyor ve fırtınadan sonra zebra sırtlan ve Pi'ye kurtulan orangutan da katılıyor. Sırtlan zebra ve orangutanı öldürüp Pi ile karşı karşıya kalana kadar kaplanı görmüyoruz. Ne zaman ki Pi sırtlana bıçak ile saldırmaya kalkışır o zaman kaplanı yani Pi'nin öfkesi ortaya çıkar. Kaplanın aslında Pi olduğuna dair en somut ip ucu ise ikisinin gökyüzünde yıldızları izlediği sahnede Pi'nin suya baktığında yansıma olarak kaplanı gördüğü sahnedir. sırt üzeri uzanmış bir insan şeklindeki ada ve adanın insandaki sinir sistemini andıran bitki örtüsü ise biz bu adanın zihinde yaşanan bir gelişme olduğunu gösteriyor.

 • ceptaner

  farkındaysanız artık konu sıkıntısı çekilen şu günlerde, beni fazlasıyla tatmin eden ve film bittikten sonra koltuğuma bir süre çakılı bırakan, acaba ?? dedirten bir filmdir kendisi. beğenmeyenlere soruyorum. daha ne bekliyorsunuz bir filmden. hani vardır ya bitmesini istemediniz filmler. bu işte onlardan biri... ( beklentinizi çok yukseltmeyin. )

 • colman61 G.

  Ekiş Arayanlar, Bir İş Kurmak İsteyenler, Bir İşi Olup İşini veya Satışını Yaptığı Ürününü Tanıtmak İsteyenler, Network Yapıp Ekibini Büyütmek İsteyenler, Global Bir İletişim Firmasının Yazılım Ürünleri Tanıtımında Görev Alarak Haftada 500$ Kazanmak İsteyenler Canlı İş Tanıtım Toplantımıza Davetlisiniz Hergün 15.00 ve 21.00 da Unutmayın Ürün Olmayan Yerde Ticaret Olmaz!

 • Ahmet Tamer Ayan

  "Brokeback Mountain" eseriyle hayran olduğum Ang Lee'nin yeni filminde tam bir görsel şölene tanık oldum. 3d filmlerle ilgili anılarım pek iyi olmamıştır ama Life of Pi de bu teknoloji gayet temiz ve akıcı kullanılmış.Filmin tadını tam olarak çıkarmak isteyen arkadaşlar film vizyondan kalkmadan önce yakalayın, aradığınızı bulacaksınız.
  Hikayeye gelince öncellikle Ang Lee kitaba sadık kalmaya çalışmış kamerasının açıları bile kitapla doğru orantıdaydı. Anlatmak istediğim bu filmdeki farkı Ang Lee'den çok filmin görüntü yönetmeni Claudio Miranda yaratmış -hele kaplanımızın sahneleri ve fırtına sahneleri- ki kendisi "Figt Club", "Seven" ve "The Curious Case of Benjamin Button" filmleriyle adından söz ettirmiştir ve bir de oscar adaylığı vardır. Bu sene de görüntü yönetmenliğinde o oscara da ulaşacaktır. Tek rakibi "Skyfall" olabilir. Görüntü yönetmeninden bu kadar bahsettim çünkü filme etkisi çok büyük.
  Konuya gelince görsel yönü ağır basan filmlerin altında pek mesaj verme kaygısı yatmaz ki seyircide bunu aramaz sadece görselliğe bırakır kendini. Ama Life of Pi üç dine de atıfta bulunup bir hoşgörü dileniyor seyirciden niye mi filmin en sonunda anlatınlan ve kafaları karıştıran ikinci hikaye için. O ikinci hikaye gelirsek tam anlamıyla seyircide soğuk duş etkisi bırakıyor. Sizi o serüvensi hikayeye öyle inandırıyor o serüvensi hikaye sizi öyle içine çekiyor ki ikinci hikayeyi duymak seyirciyi biraz rahatsız ediyor. İşte bu ikinci hikayedeki insanlık dışı vahşet için filmin başında bütün dinlerden hoşgörü dileniyor. Tabi hangi hikayeye inanacağınız size kalmış ki 21. yy dan itibaren moda olan filmin sonunu seyirciye bırak ekolünün bir ürünü bu.
  Filme karşı iki olumsuz eleştirim olacak ilki Ang Lee gibi usta bir Hollywood yönetmeninin filme kendinden pek fazla bir şey katmaması. İkincisi ise final kısmının aceleye getirilmesi. İkinci eleştirimi seyirciyi hazırlıksız yakalayıp şaşırtalım gibi bir düşünceden dolayı doğduğunu varsayarsak anlayabilirim. Ama Ang Lee'nin kamerasını tembel kullanması pek anlayamam ki kendisini 10 ocakta açıklanacak olan oscar adaylarında en iyi yönetmen dalında ilk beşte görmezsem hiç şaşırmam.
  Bu eleştiriyi yazmamın temel nedeni filme karşı sizleri daha meraklı bir hale getirmekti. Çünkü kesinlikle izlenmesi gereken bir yapıt. Sağlam bir senaryonun üstün bir teknikle buluştuğu filmleri günümüzde pek bulamıyoruz. Bulmuşken de kaçırmayalım...

 • Serdent8

  Ben beğendim açıkcası;görsel şölen,efektler keyifliydi..akıcı gidiyor,sıkılmıyorsun..Suraj ın ilk deneyimi olmasına rağmen iyi oynamış..kaplan da başarılıydı :)Sonundaki bir kaç sahne gerçekten gereksiz olmuş..

 • MojoRising

  Ang Lee bu filmde biraz daha ödüle oynamış işin gerçeği. Yorumuma bu şekilde başlamak istemezdim ancak ilk aklıma gelen bu oldu. Ang Lee gibi daha radikal filmlere imza atmış (Brockbeck Mountain, Taking Woodstock) bir yönetmenden ideolojik olarak bu kadar orta sularda seyreden bir film görmek açıkcası beni oldukça şaşırttı. Holywood akademi üyelerinin seveceği konular etrafında dönüyor filmin konusu (inanç meselesi). Akademi yine beni şaşırtmadı ve filmi 11 dalda Oscar'a aday gösterdi. Bu ödüllerinde büyük ihtimalle birçoğunu toplayacaktır. Film 94 yapımı ''Forrest Gump'' filminin izinden gidiyor. Bir karakterin başından geçen ilginç olaylar inanç meselesi etrafında şekilleniyor. Üslup olarak ayrıca filmin ilk yarısı ''Amelie'' filmini de andırıyordu çokça. Her zevke, düşünce yapısına hitap etmez belki ama film sürükleyiciydi. Ayrıca ''Avatar'' filminden bu yana seyrettiğim en iyi 3D teknolojisine sahipti. Yukarıda saydığım filmleri beğenen arkadaşların filme yakın durmalarını tavsiye ederim. Didaktik (öğretici) anlatımdan hoşlanmayan arkadaşlara ise filmi kesinlikle önermiyorum.

 • ahmet burak a?ao?lu

  ben beğenmedim filmi çok esnedim olaya bir türlü giremedim. 3 kitabı bir filmde anlatılması çoğu şeyi ortada bıraktı diye düşünüyorum ...

 • RecepK?bra S.

  girin para kazanin

 • The-Erinch

  öncelikle çok mistik bir filmdi..farklı bir gizemi ve büyüsü vardı..mekanlar,müzikler,manzara,görüntü vb. bence güçlü kombinasyonlar vardı filmde.. kitabı okumadığım için kitapla karşılaştıramayacağım ama ödüle laik bir film.....

 • Kamer I.

  Pİnin yaşamının devamı çıkarsa bozarlar. herşeyin yerinde ve miktarında olması daha dogrudur.

 • Mr_Iso

  İzlediğim en iyi filmler arasında yer edinmiş bir film..Bir Bengal Kaplanı ve 16 yaşındaki Hintli bir gencin hayatta kalmak için ettiği mücadele ve psikolojileri iyi anlatılmış..Hintli gencin başına gelenleri farklı bir şekilde, hikaye olarak karakterler üzerinden anlatışı bence filmin en iyi sahnelerinden..
  Görsel açıdan mest eden film, sezonun en iyi filmlerinden..

 • Abdullah ?.

  Sinema izleyicileri tahmin ediyorum insan inancını ve mücadele gücünü işleyen büyük bir konusuyu , beyazperdeye aktarabilmiş başka bir bir filmi uzun zamandır, izlememiştir. Açıkcası favori filmlerim arasına 1. sıradan girdi diyebilirim. Gerçek bir başyapıt ve Sinema sanatını etkileyici gösterisi.

 • ch?mera

  çok iyi olmuş.. kalbimle destekliyorum.. ama bence Bengal de oscar a aday olmalı

 • ch?mera

  filmi beğenmiş olan biz "geri zekalılar" dan beğenmemiş olan dehaya açıklama: gabriel garcia marquez 'yüz yıllık yalnızlık' ı yazdığında da kitabına ve beğenenlere geri zekalı denmişti.. neyseki.... :)) anlayamadığın boylamlarda anlayamadığın dünyalar ve yaşamlar vardır dostum...

 • FBK

  Görselliğin ön planda olduğunu söylemeye bile gerek yok olağanüstü efektler ve güzellikler var bu filmde.

Yorumları göster