Beyazperdem
Mimar Babam: Bir Oğlun Yolculuğu
Mimar Babam: Bir Oğlun Yolculuğu
Vizyon tarihi 15 Ekim 2004 (1s 56dk)
Yönetmen Nathaniel Kahn
Oyuncular: Nathaniel Kahn, Edmund Bacon, Louis Kahn
Tür Belgesel
Ülke ABD
Üyeler
3,3 12 Puanlama ve 5 Eleştiri
Beyazperde
4,0
Puanım :
0.5
1
1.5
2
2.5
3
3.5
4
4.5
5
İzlemek İstiyorum

Özet ve Detaylar

20.yüzyılın en büyük sanatçılarından kabul edilen mimar Louis I. Kahn'ın yaşam öyküsü ve yarattığı eserler üzerine Oscar adaylığı kazanmış bir belgesel.

Estonya göçmeni Yahudi bir ailenin oğlu olarak dünyaya gelen ve gençlik yıllarında yoksulluk ve yıkım içinde yaşayan Kahn nasıl oldu da dünyanın en büyük mimarlarından oldu? Geometrik sanat ve ışı birleştirerek, New York'tan Uzakdoğuya yüzlerce yapının altında imzası olan sanatçının iş hayatı ne kadar iyi biliniyorsa, özel hayatı da bir o kadar bilinmiyor.

Hayatında üç ciddi ilişki yaşamış olan ünlü mimar, öldüğü güne kadar bu kadınlardan biriyle veliydi. Ancak geriye bir değil üç aile bırakmıştı. Ölümünden uzun yıllar sonra Kahn'ın gayrimeşru oğlunun, babasının izinde geçirdiği beş yıllık bir macera, Mimar Babam.

Kimliği tespit edilemez ve beş parasız halde ölü bulunduğu New York Pennsylvania metrosunun tuvaletinde başlayıp, Kahn'ın eserlerinin yer aldığı tüm ülkeleri dolaşan bir macera izleyeceksiz Mimar Babam'da. Dünyaca ünlü bir insanın, sırlar dolu özel hayatını, arkadaşlarının, eski sevgililerin, bindiği taksilerin şoförlerinin ve kendi gibi dünyaca ünlü meslektaşlarının anlatımlarıyla keşfedeceksiniz.
Orijinal adı

My Architect

Dağıtımcı -
Daha fazla
Yapım yılı 2003
Metraj uzun metrajlı film
İlginç Detaylar -
Bütçe -
Dil İngilizce
Görüntü formatı -
Renk Renkli
Ses formatı -
Yapım formatı -
Viza numarası -

Beyazperde Eleştirisi

4,0
Çok İyi
Mimar Babam: Bir Oğlun Yolculuğu

Baba-Oğul Mimarisi

Zeynep Berik
Philadelphia'dayız. Michael Moore'un dolaştığı topraklara yakın yerler. Ruh, Amerikan ruhu. Konu, mimari. 2004 yılında, en iyi belgesel Oscar'ı adayı Mimar Babam: Bir Oğlun Yolculuğu, Nathaniel Kahn'ın, 20. yüzyılın önde gelen mimarlarından biri olan babası Louis Kahn'ı, babasının yapıtlarında araması ve arkasında bıraktıklarıyla hesaplaşmasını konu alan bir belgesel. Nathaniel, babasının ölümünden yirmi beş yıl sonra yollara düşer; yolculuk, babasının izlerinden hareketle, kendi varoluşuna getirdiği çeşitli çözümlemeler ve cevaplar aradığı mekanlara ve kentlere taşır onu. İzleyici de bu yolculukta, onunla birlikte keşfe davetlidir. Nathaniel, Louis Kahn'ın üç ayrı birlikteliğinden olan en son çocuk. Nathaniel'in Annesi Harriet 30, Louis Kahn ise 60 yaşında iken başlayan ilişkileri, kısa sürer. Özensiz ve başına buyruktur Kahn'ın ilişkileri. Yaratıcılığının ve kendi hayatının önüne hiç b...
Eleştirinin tamamı
Öneriler

Oyuncular

Nathaniel Kahn
Nathaniel Kahn
Tüm oyuncular ve teknik ekip

Üye eleştirisi

sfermera
En popüler olumlu eleştiri

Yazar: sfermera, Tarih: 09/01/2007

4,0Çok İyi

sadece bir mimarın öyküsü değil, bir babanın öyküsü... bu yüzden bir belgeselde değil aslında tam anlamıyla... dramatik bir... Devamını oku

Tüm üye eleştirileri
0% (0 Eleştiri)
100% (5 Eleştiri)
0% (0 Eleştiri)
0% (0 Eleştiri)
0% (0 Eleştiri)
0% (0 Eleştiri)
Mimar Babam: Bir Oğlun Yolculuğu hakkında görüşlerin ?
5 Üye eleştirisi

Fotoğraflar

10 Fotoğraf

Bu Filmi Beğendiysen, Şunlara da Göz At:

Tüm benzer filmler

Yorumlar

Yorumları göster
Back to Top