Beyazperdem
  Düğün Yemeği
  Düğün Yemeği
  Vizyon tarihi belirsiz / 1s 46dk / Dramatik komedi
  Yönetmen Ang Lee
  Oyuncular: Winston Chao, May Chin, Mitchell Lichtenstein
  Ülke ABD, Tayvan
  Beyazperde
  3,5
  Puanım :
  0.5
  1
  1.5
  2
  2.5
  3
  3.5
  4
  4.5
  5
  İzlemek İstiyorum

  Özet ve Detaylar

  Düğün Yemeği, Ang Lee?nin aile ilişkilerini ve kimlik kavramını irdelediği ve yönetmene Oscar kazandıran Brokeback Dağı ile büyük benzerlikler taşıyan bir Tayvan-Amerika ortak yapımı.

  Wei-Tung, sevgilisi Simon ile birlikte Manhattan'da yaşayan bir 'yuppie'dir. Eşcinsel kimliğini Tayvan'da yaşayan ailesinden gizleyen Wei-Tung, belirli bir yaşa gelene kadar bu sırrı ailesinden saklamayı başarır. Ancak Wei-Tung'ın evlilik yaşına geldiğine inanan ailesi, aralarında binlerce kilometre olmasına karşın oğullarına uygun bir kız bulmak için kolları sıvarlar.

  Wei-Tung'ı bir randevu şirketine üye yapan anne-babanın tek şikayeti oğullarının çok seçici olmasıdır. Kendisine uygun bir kız bulunamaması için ailesinin gönderdiği formları aşırı beklentilerle dolduran Wei-Tung, bir gün kendisine uygun bir kısmet bulunduğunda paniğe kapılır. Bu sırada Wei-Tung'ın sahibi olduğu bir binada kiracı olarak yaşayan Wei-Wei de sınır dışı edilme korkusu içindedir. Simon ve Wei-Tung, Wei-Wei'in durumunu da göz önünde bulundurarak bir plan yaparlar; Wei-Tung ve Wei-Wei kağıt üzerinde bir evlilik yapacaklardır. Böylelikle hem Wei-Tung'ın ailesi memnun olacak, hem de Wei-Wei yeşil karta kavuşacaktır. Ancak Wei-Tung'ın ailesinin düğün için Tayvan'dan Amerika'ya gelmeye karar vermesi yaptıkları muhteşem planı altüst eder.

  Ang Lee'ye ilk Oscar adaylığını getiren ikinci uzun metraj filmi Düğün Yemeği, çekildiği yıl Berlin Film Festivali'nde de Altın Ayı'nın sahibi oldu.
  Orijinal adı

  Xi yan

  Dağıtımcı -
  Daha fazla
  Yapım yılı 1993
  Metraj uzun metrajlı film
  İlginç Detaylar 1 başlık
  Bütçe 1 000 000 $
  Dil Mandarin, İngilizce
  Görüntü formatı -
  Renk Renkli
  Ses formatı -
  Yapım formatı -
  Viza numarası -

  Beyazperde Eleştirisi

  3,5
  İyi
  Düğün Yemeği

  <b>Düğün Yemeği</b> ve <br>Hayırlı Evlat Sendromu

  Ayşegül Kesirli
  Ang Lee'nin eşcinsel bir aşk hikayesini dile getirdiği bol ödüllü filmi Brokeback Dağı'nın temellerini Düğün Yemeği (The Wedding Banquet) ile atmış olduğunu söyleyebiliriz. Tür ve anlatım biçimi açısından birbirlerinden oldukça farklı gözüken bu iki Ang Lee filminin bir noktada birbirlerine kenetleniverdikleri açıkça belli oluyor. Ang Lee farklı karakterler ve farklı atmosferler ile donatıp, 12 yıllık bir arayla çektiği her iki filminde de aslında kalıplaşmış toplumsal rollerin insanlar üzerinde ne gibi baskılara neden olduğunu irdeliyor. Düğün Yemeği, sevgilisi Simon ile birlikte Amerika'da yaşayan Tayvanlı Wai-Tung'ın traji-komik öyküsünü anlatmakta. Filmde, eşcinsel kimliğini ailesinden gizlerken bir yandan da anne-babasının "niçin evlenmiyorsun" sorusunu sürekli geçiştiren Wai-Tung, Simon'ın aklına uyup, bir plan yapıyor. Yeşil kartı olmadığı için sınır dışı edilme tehlikesi ile boğu...
  Eleştirinin tamamı
  Öneriler

  Oyuncular

  Winston Chao
  Rolü : Wai-tung Gao
  May Chin
  Rolü : Wei-wei
  Mitchell Lichtenstein
  Rolü : Simon
  Ah Lei Gua
  Rolü : Mrs Gao
  Tüm oyuncular ve teknik ekip

  Fotoğraflar

  Bunları Biliyor musunuz?

  Ölmeden Önce İzlemeniz Gereken 1001 Film (1991-2000)

  Yapım, "Ölmeden Önce İzlemeniz Gereken 1001 Film" listesinde yer alıyor.

  Son Haberler

  Aşk Filmlerinin Unutulmaz Yönetmenleri!
  HABERLER - İnternetten Seçtiklerimiz
  14 Şubat 2017 Salı
  Aşk Filmlerinin Unutulmaz Yönetmenleri!
  HABERLER - Özel Dosyalar
  14 Şubat 2014 Cuma
  Malum, 14 Şubat bu sene de geldi çattı. Bu yıl, bizi aşk filmlerine alıştıran yönetmenleri ve aklımıza ilk gelen filmlerini...

  Bu Filmi Beğendiysen, Şunlara da Göz At:

  Tüm benzer filmler

  Yorumlar

  Yorumları göster
  Back to Top