Beyazperdem
  • Arkadaşlarım
  • Sinemalarım
  • Hızlı Puanlayıcı
  • Koleksiyonum
  • Hesabım
  • Yarışmalar
  • Çıkış
Schindler’in Listesi
Ortalama puan
4,6
1855 Puanlama ve 240 Eleştiri
50% (120 Eleştiri)
37% (88 Eleştiri)
2% (5 Eleştiri)
8% (20 Eleştiri)
2% (4 Eleştiri)
1% (3 Eleştiri)
Schindler’in Listesi hakkında görüşlerin ?

240 kullanıcı eleştirisi

KaliteTAKIP
KaliteTAKIP

Takip Et! 176 Takipçi 867 Eleştirisini Oku

4,5
26.09.2014 tarihinde eklendi
BİR İNSANIN HAYATINI KURTARAN ASLINDA TÜM DÜNYAYI KURTARIR'' Film bittiğinde hala etkisi altındaydım sanırım uzun sürede öyle olucak,psikolojimi bütünüyle sarsan bir filmdi çünkü.Daha evvel Yahudi Katliamını çok başarılı anlatan ve benim en gözde filmlerim olan Hayat Güzeldir ve Piyanist'i de izlemiştim.Yanlız bu filmdeki gerçeklik beni apayrı etkiledi.Yıllarca konuşuldu,hala konuşuluyor.Yadudiler şöyle suçlu,Almanlar böyle haklı.Yahudi,Sırp,Müslüman,Alman,Türk,Hristiyan her neyse bu böyle uzar gider ama hangi İnsanoğlu bu muameleyi hakeder.Bu nasıl bir vahşettir hangi gerekçe bu yapılanları haklı gösterir.Nasıl bir ruh halidir anlamıyorum ,gözünü kırpmadan silahsız savunmasız bir insanı öldürmek sonradan hiçbir şey yokmuş gibi yaşamaya devam etmek.Ne anılarına,hatıralarına saygı duyulmuş insanların,nede ölülerine...Onlarıda yaratan Allah değil mi...Ama içlerinde vicdan sahibi olanlarda varmış Oscar Schindler gibi izlediği yol hala bazı kesimler tarafından tartışılıyor,'Adam kendi iş gücünü,sermayesini ve kazancını düşündü' deniyor evet adam kendini düşünmüş doğru ama bunun yanında kurtarabildiği kadar insanı kurtarmış bu insanlık dışı muameleye diğerleri gibi kayıtsız kalmamış en azından.Ne diyebilirimki keşke savaşlar hiç olmasaydı,bu kadar günahsız,savunmasız insan hiç ölmeseydi.Çoçuklar daha renkli ve daha masum bir dünyada yaşasaydı.Her zaman aç gözlü,vicdan yoksunu diktatörlerin günahını başka insanlar çekti,çekiyorda...Dünya hiçbir zaman adil olmadı ki zaten....Artık burda bitireyim ''KESİNLİKLE İZLENMEYE DEĞER'' olduğunu düşünüyorum.İyi seyirler..
DthepYEK
DthepYEK

Takip Et! 18 Takipçi 231 Eleştirisini Oku

4,5
1.09.2015 tarihinde eklendi
Bu film çok güzel çok büyük bir tablo.kimileri bu tabloda gizliden yapılmış yahudi propagandasını görüyor, kimisi savaş ortasında bir ticaret görüyor, kimiyse amerikan sinema sektörünün duygu sömürüsüyle para kazanmasını görüyor. ben bu tabloda insanın insana zulüm etmesini gördüm. zaman değişir, isimler değişir, roller değişir, ama zulüm değişmez. bu zulme kayıtsız kalmak da en az ona katılmak kadar suçtur. ben bu tabloda propaganda görmedim, çünkü kanım öylesine donmuştu ki, siyasi boyutu çok komik kalıyordu. savaşlar insan doğasının bir gerçeği, tarih boyunca savaşlar oldu ve olmaya da devam edecek. ama ne olursa olsun, insanın asla yapmaması gereken şeyler var, öyle şeyler ki gözlerinde insanlık ve hayvanlık dışı başka bir şey görebileceğiniz hareketler var. hayat zor, hayat adaletsiz, ama herkes kendinden sorumlu, bir şekilde yaşamaya çalışıyor, yeri geliyor savaşlar çıkıyor, bazen yaşamak için öldürüyor insanoğlu, bazen politika için öldürüyor. bu bir gerçek, olmasını istemesek de. filmde bir askerin askeri öldürmesi yoktu hiç, ölenler kadınlar, çocuklar, yaşlılar... ben ne yahudi gördüm, ne de alman gördüm bu tabloda, sadece acı çeken insanlarla, hissizleşmiş hatta adeta zombileşmiş acıtan insanlar gördüm. 3-5 deli yüzünden insanlıktan çıkanları gördüm. Bu tablo kimlikleri değil, zulmedenleri eleştiriyor, buna karşı durmak için en ufak bir çaba gösterenleri anlatıyor. bu tablo "ben ne yapabilirim?" sorusunu kendinize sormanızı söylüyor. ben bu tabloya baktığım zaman ırkı, dini, dili ne olursa olsun; hangi çağda olunursa olsun zalimliğin tiksinçliğini ve acizliğini görüyorum. benim baktığım bu tabloda almanlar ve yahudiler yok; israil'in Filistin'e yaptığı, amerikalıların kızılderililere yaptığı, sırpların boşnaklara yaptığı, ıraklısı türkü afganı vietnamlısı kürdü ingilizi ermenisi hintlisi yunanlısı değil, insanın insana yaptığı eziyet var. her insan kendinden sorumludur, her tek bir insan. senin milli politikan bilmemne, elinde de güç var diye, herşey yapılamaz, yaptığın takdirde suç ırkının değil senindir diyor tabloda. bu tabloda aynı ırktan iki insandan birinin insanlık suçu işlerken, diğerinin varıyla yoğuyla bu suça mücadelesini anlatılıyor. Son olarak, bence çok alakalı : Her kim ki bir zalimse, eski bir mazlumdur eline yetki verilmiş; her kim ki bir mazlumsa, eski bir zalimdir yetkileri alınmış.
Lykan
Lykan

Takip Et! 21 Eleştirisini Oku

0,5
9.05.2010 tarihinde eklendi
Film sinemasal olarak 10 numara ama içeriği bakımından tamamen yahudi propagandası, bu yüzden 10/1. Gerçek şu ki bugün 6 milyon yahudi kesinlikle katledilmedi, öldürülen yahudi sayısı belki 250 bin zaten Dünyada o zaman kaç yahudi vardı ki, ikinci bir durum ise bugün Filistinde bu filmde gördüklerimizin daha kötüsü yapılıyor ve katledilen Filistinli sayısı da belki bugün için 6 milyonu bulmuştur. Belki bu filmi izleyenler birde Filistini düşünerek izlerler. Son olarak şunu söylemek isterim ki ister yahudi olsun ister Filistinli olsun kimse kimseden üstün değil hele hele üstün ırk hiç değil, onun için insan öldürmenin hatta bir canlıyı katletmenin her türlüsüne karşıyım. Bu filmin aynısının birde Filistin için yapılmasını istiyorum. Sayın editörler bu yazdıklarım kesinlikle siyasal bir mesaj içermiyor yayınlamanızı istirham ediyorum saygılarımla...
potasyum
potasyum

Takip Et! 4 Takipçi 529 Eleştirisini Oku

5,0
3.06.2014 tarihinde eklendi
Filmi yıllar önce izledim,kim ne derse desin kim hakkında ne politik fikir söylerse söylesin, bu film bir başyapıttır. Yahudi propagandası yapılıyor,etrafımda yapılan 'yok soykırım ballandıra ballandıra anlatılıyor' tarzı yorumlara gülüp geçiyorum, afedersiniz ama tarihin en kanlı olayı, en vahşetli yılları daha nasıl anlatılırdı bilemiyorum. 2.Dünya Savaşı filmlerine ve kitaplarına her zaman bir ilgim olmuştur ve bu filmde anlatılanlar okuduklarımın yanında devede kulak. Filmde anlatılanlar gerçeklikten uzak mı, saçlarını kesmedi mi naziler yahudilerin? dişlerini sökmediler mi? milyonlarca yahudiyi katletmediler mi ? gaz odalarında gazı basmadılar mı? Liam neeson'a ayrı parantez açmak gerekir,oyunculuğu duruşu,karizması her şeyiyle filmin adını taşıyordu. Kırmızı ceketli kız sahnesi ve Auschwitz'deki gaz odası sahnesiyle spielberg doruk noktasına çıkmıştır bu filmde.Müzikleri ise kelimelerle ifade edilemeyecek kadar güzel.
asteriks
asteriks

Takip Et! 4 Takipçi 65 Eleştirisini Oku

5,0
10.08.2012 tarihinde eklendi
Yahudilere yapılan şiddet, kötü muamele, işkenceler büyük bir dram. Yönetmenin ustalığı bütün filme hakim, senaryo muhteşem. Siyah beyaz bir dram izliyoruz. Yahudilerin gördü berbat işkenceler, acılar ve bunun üzerine bir adamın Yahudileri koruma altına almak için kurduğu bir fabrika. İnsanların hayvan gibi görülüp o şekilde davranıldığı, yaşanan çaresizlik, adaletsizlik, yoksunluk sizi derinden etkiliyor. Siyah Beyaz bir film olması ayrı bir güzellik. Öldürmekten zevk alan Yahudileri sevmeyen bir komutan, diğer yandan onları bundan kurtarmak isteyen bir adam. Sokaklarda bir sürü ceset, korkuyla saklanan çocuklar, ölen masum insanlar. Acımasız Naziler. İzlerken insanlığın dramını, hayatın sahibi için bu kadar değerliyken bir başkası için beş para etmez olabildiğini görüyorsunuz. Yönetmenin şuana kadar yaptığı en iyi işi olabilir bence. Başyapıt izlenmesi gereken bir dram.
julienoffraydelamettrie
julienoffraydelamettrie

Takip Et! 8 Eleştirisini Oku

5,0
4.12.2012 tarihinde eklendi
İnsanın içini karartan bir film.Suratının tam ortasına bir yumruk yemiş gibi hissettiriyor,vicdanını kanatıyor.Film bittiğinde perişan olmuş şekilde öylece kalakalıyorsunuz.
Afsar b
Afsar b

Takip Et! 2 Eleştirisini Oku

0,5
17.11.2018 tarihinde eklendi
Hayatımın en anlamsız 3 saatiydi bir Alman’ın elinden geldiği kadar yahudi kurtarması yahudiler bundan pek etkilenmemiş olacakki zamanında kendilerine tanınan bu hakkı Filistinlilere tanımıyorlar istediği kadar en iyiler arasına girsede gözümde 5 para etmez bir film
Muhiddin C.
Muhiddin C.

Takip Et! 3 Eleştirisini Oku

3,0
17.12.2017 tarihinde eklendi
Standart üstü bir yapıt fakat olağanüstü olmadığı kesin. Beklentinizi yükseltmeyin. Hatta aynı konuyu ele alan daha kısa filmler var onları izlemenizi tavsiye ederim.
Kadoxis
Kadoxis

Takip Et! 2 Takipçi 9 Eleştirisini Oku

4,0
1.09.2011 tarihinde eklendi
iyi filmdi ama türünün en iyisi değildi bu türn en iyi filmi hayat güzeldir ve bu onun yanından bile geçemez
zelzeles
zelzeles

Takip Et! 10 Eleştirisini Oku

5,0
14.02.2009 tarihinde eklendi
Bakın şöyle söyleyeyim piyanist , godfather , pulp fiction , esaretin bedeli , bir zamanlar amerika , sıkı dostlar , Fight Club , Citizen Kane , Braveheart gibi ve aklıma gelmeyen başyapıtları izledim fakat Schindlerin Listesi gerçekten bunların bir adım önünde bu filmi izleyin ve etkisinden çıkamayın ama lütfen izleyin helal olsun 10/10
cool-bixente
cool-bixente

Takip Et! 1 Takipçi 46 Eleştirisini Oku

0,5
24.04.2007 tarihinde eklendi
Çok sıkıcı.. Bu filmin neresi Oscarlık anlamak mümkün değil. 3 saatlik bir işkence kısaca..
Ali Y.
Ali Y.

Takip Et! 5 Takipçi 332 Eleştirisini Oku

2,5
17.06.2016 tarihinde eklendi
çok uzun sürmüş bir yapım hani iyide denmez filme geneli aynı şeyler ve sıkıcı karelerle dolu bir yapım
Engin Yüksel
Engin Yüksel

Takip Et! 30 Takipçi 1 298 Eleştirisini Oku

3,5
2.09.2012 tarihinde eklendi
iyi film ona lafım yok ama puanının bu kadar yüksek olmasında Yahudi lobisinin etkisi hiç yok mu düşünüyorum 7/10
VirginiaWoolf
VirginiaWoolf

Takip Et! 6 Eleştirisini Oku

5,0
26.05.2019 tarihinde eklendi
Anti-semite biri misiniz değil misiniz bilemiyorum ama kusursuz bir film, tamamıyla bir baş yapıt. Oyunculuk zaten mükemmel, senaryo başarılı o dönemde yaşanan politik ve sosyal olayları bize gerçekçi bir şekilde aktardığını düşünüyorum. Kırmızılı çocuk çok üzdün bizi. ''Piyanist'' filmini sevenlere kesinlikle tavsiye ederim.
Fatih G
Fatih G

Takip Et! Eleştirisini Oku

4,5
30.12.2018 tarihinde eklendi
güzel film gecenlerde konunun gectigi suan müze olan fabrikayi da gezdim ​ https://www.youtube.com/watch?v=7fRZXEoZytE
Okan I
Okan I

Takip Et! Eleştirisini Oku

5,0
16.12.2018 tarihinde eklendi
Avsar, neyi ne icin seyrettigin belli degil .filmi anlamamissin bile .milyonlarin begendigi ödülleri toplamis filmi anlamamissan yapacak bir sey yok ,film size 3 x kat fazla gelmis
Ömer Ünsal
Ömer Ünsal

Takip Et! 11 Eleştirisini Oku

5,0
12.08.2018 tarihinde eklendi
hayat güzeldirin konusu güzel ama sahneleri basit, piyanist güzel ama dar hikaye. bu film muazzam. ikisinden de iyi olduğunu çok rahat söyleyebilirim. film bittiğinde 3 saatin nasıl geçtiğini anlamazsınız bile
Amir Han
Amir Han

Takip Et! 11 Takipçi 442 Eleştirisini Oku

3,5
23.06.2017 tarihinde eklendi
Filmin sanatsal ve kurgu kısmına diyecek lafım yok lakin senaryo ve hikaye artık bıkkınlık verdi. Hep aynı mazlum edebiyatı. Halbuki son 50 yıldır av pozisyonundaki sözümona mazlum ırk şimdi avcı pozisyonunda Hitler'i aratıyor. Liam Nesson oyunculuğu ile yine muazzam bir iş çıkarmış. Ona kötücül karakteri ile Amon Goeth rolündeki Ralph Fiennes'de eşlik edince ikili diyaloglar çekilir bir hal almış. Filmin en etkileyici kısmı siyah beyaz görüntü içindeki kırmızı paltolu kızdı.
Samil Ö.
Samil Ö.

Takip Et! 6 Takipçi 167 Eleştirisini Oku

4,0
15.04.2017 tarihinde eklendi
Schindler's List'i tek bir cümleyle özetleyecek olsaydık "tam bir Spielberg klasiği" yanlış olmazdı. Bir filmin yapımcı kısmında Üstadın ismini gördüğünüzde beklentileriniz en üst düzeyde oluyor ve yüksek beklentiler vaat eden bu filmler bazen sönük kalabiliyor sinemaseverlerin aşırı beklentilerinden dolayı. Ama üstat birçok filminde bu beklentileri fazlasıyla karşılıyor ve seyirciye tatminiyetin en üst doruklarını yaşatıyor. İşte bütün bunlar bir arada düşünüldüğünde Schindler's List'in tam bir Spielberg yapımı olduğunu bir kez daha anlıyorsunuz. Filmin senarist koltuğunda ise " Ejder Dövmeli Kız, Hannibal, Kazanma Sanatı" gibi popülaritesi yüksek filmleri yazmış olan Steven Zaillian oturuyor.Kısaca tatminkar senaryosu, üst düzey oyuncu performansları, tarihi aydınlatan ve yer yer seyirciye duygusal boşalımlar yaşatan sahneleri ile izlenmeye değer bir film sizleri bekliyor.
Sentetik Yazar
Sentetik Yazar

Takip Et! 3 Takipçi 14 Eleştirisini Oku

5,0
21.01.2016 tarihinde eklendi
Bu bir savaş değil, bu bir katliam... Nazi ordusu Yahudileri katletmiştir... Savaşın getirmiş olduğu bu ortamı kendi işi için kullanmak isteyen bir adam: Oskar Schindler. Yahudileri çok ucuz maliyete çalıştırıp, onların içinde bulunduğu durumu kullanarak fabrikasını işleten bir adam tarihe geçebilir mi? Tabi ki hayır ama nasıl olur da bir adam Yahudilerin en çok sevdiği birisi olarak tarihte anılır? Almanlar ülkedeki tüm Yahudileri birer birer katletmeye başlar ancak bir grup hariç: Schindler'in listesindekiler... Film yaşananları müthiş şekilde anlatmıştır. Liam Neeson, Ben Kingsley ve Ralph Fiennes muhteşem oyunculuk çıkarmışlar. Yaşanan acılar çok iyi aksettirilmiş ve insana o psikolojiyi hissettiriyor.Usta yönetmen Steven Spielberg yine unutulamayacak bir iş ortaya çıkarmış. Müzik, çevre, oluşturulan ambians, kıyafetler.. hepsi mükemmeldi. Savaşın içinde bir insanın hayatı o kadar güzel anlatılmış ki. Uzun soluklu bu filmi, çok uzun diye ertelemeyin ve bir yolunu bulup izleyin.
Daha Fazlasını Göster
  • En son Beyazperde eleştirileri
Back to Top