Filmleri oyla!
Beyazperdem
  Geleceğe Dönüş: Efsanevi DeLorean Arabasının Tarihi Süreci!
  Yazar: Aytaç Kal — 22 Eki 2015 - 10:00
  facebook Tweet

  Geleceğe Dönüş filmiyle bir anda efsanevi bir araba haline gelen DeLorean marka arabaların tarihi sürecini merak ediyor musunuz? Marty McFly ve Doctor Emmett Brown'ın kullandığı o efsanevi aracın bir de yaratılış sürecine bir bakalım!

  #1
  1. #1 +
  Fikir babası John Zachary DeLorean olan aracın tasarımcısı ise Giorgetto Giugiaro'dur.
  Devamı...

  Geleceğe Dönüş fllmi ile popüler kültürün bir parçası haline gelen DeLorean arabaları, Geleceğe Dönüş serisinin de artık bir sembolü haline geldi  Sinema tarihinde ve sinema filmlerinde bu denli ön plana çıkan başka bir araba modeli olmadı. Muhtemelen eğer DeLorean olmasa belki de Geleceğe Dönüş serisi bu kadar ünlü olmayacaktı kim bilir. Dönem şartlarıyla incelediğimizde kelebek gibi açılan kapılarıyla, arka taraftaki basıklığıyla, yan ve profil görünümünün zarifliğiyle, paslanmaz çelik kaportaya sahip bu fantastik arabayla zamanda yolculuk yapabilmek herkesin hayalini süsledi.

  Robert Zemeckis verdiği bir röportajda öncesinde böyle bir araç düşünmediklerini fakat sonrasında zamanda yolculuk yapabilecek bir aracın ancak DeLorean marka bir araç olabileceğini düşündüklerini dile getirmişti .Kelebek gibi açılan kapılarıyla aracın gerçekten uzaydan gelen futurist bir makinaya benzediğini sözlerine eklemişti. Zemeckis ayrıca John DeLorean'ın kendilerine bir mektup yazdığını ve filme duyduğu hayranlığı dile getirdiğini de belirtmişti.

  Eğer Geleceğe Dönüş serisi 1985 değil de 5 yıl öncesinde çekilseydi filmin bu müthiş başarısından ötürü DeLorean Motor Şirketi de1982 yılında iflas etmek zorunda kalmayabilirdi. Aslına bakılacak olursa John Zachary DeLorean gayet zeki ve başarılı bir iş adamıydı. 

  27 yaşında Crysler Okulu'ndan, cebine koyduğu teknisyen diploması ile mezun olur.. 15 yıl boyunca General Motors, Pontiac ve Chevrolet için çalışır. Sadece 47 yaşında General Motors şirketler grubunun başkan yardımcılığına terfi eder. General Motors’da böylesi sorumluluk isteyen bir işte çalışan en genç yüksek mertebeli çalışan olarak kayıtlara geçer.

  Fakat onun rüyası, yüksek dayanıklılıkta bir spor araba geliştirme projesiyle kendi otomobil projesini yaratmaktı. GM’den istifa ettikten sonra, 24 Ekim 1975’te DeLorean Motor Şirketlerini yarattı.

  American Bank tarafından bağışlanan fon sayesinde, DeLorean, Samy Davis Jr, Roy Clark ve hatta, elini cebine atan, kendi adını taşıyan şov programcısı Johnny Carson gibi starlar tarafından dahi desteklendi.
  Kısa bir süre sonra, araba dağıtımı ağı da merkezden icra edilir, satış için DeLorean’dan yatırım yapan her temsilci, şirkette hissedar olacaktır.

  İlk başlarda fabrikasını İrlanda’da kurmayı araştırır ama Büyük Britanya tarafından gerekli maddi desteği sağlayamaz. 
  DeLorean, Birleşik Krallık Kuzey İrlanda’da fabrikanın meclisinin kurulması ve 3000 kişiye iş sağlanabilmesi şartıyla şirket için gerekli fonun % 60’ını nihayet sağlamayı teklif etmeden hemen önce, Porto Rico’ya yönelir.

  Bu durum 1978’de, Belfast’ın banliyösü Dunmurry’de, Protestanlarla Katolikler arasında inançla ilgili çatışmaların olduğu, yoğun işsizliğin kucağında bir bölgede, öyle bir ülkede gerçekleşir.

  Kaynak: Allocine.fr

  facebook Tweet
  Benzer Haberler
  Öneriler
  Yorumlar
  Yorumları göster
  Back to Top