Filmleri oyla!
Beyazperdem
  53. Karlovy Vary Film Festivali Başladı
  Yazar: Gülçin Kaya — 30 Haz 2018 - 13:32
  facebook Tweet

  53. Karlovy Vary Film Festivali dün akşam düzenlenen törenle açıldı

  Tim Robbins
  1. Tim Robbins +

  Çek tarihinin en köklü kültürel etkinliği başladı. 53. Karlovy Vary Film Festivali geçtiğimiz akşam düzenlenen törenle kapılarını açtı. 

  Ünlü aktör ve müzisyen Tim Robbins’in damga vurduğu tören, Festival Direktörü Jiří Bartoška’nın açılış konuşmasıyla başladı. Bartoška konuşmasında Çekoslovakya’nın kuruluşunun 100. yılına değinirken festivalin ülke tarihindeki önemini vurguladı.

  53. Karlovy Vary Film Festivali’nin açılış töreni, Amerikan film enstitüsü Austin Film Society’e ithaf edildi. Enstitünün kurucusu Richard Linklater festivalin onur konuklarından biri olarak törendeki yerini aldı. Ünlü yönetmenin imzasını taşıyan Slacker’ın festival kapsamında Karlovy Vary izleyicisiyle buluşacağını ekleyelim.

  Karlovy Vary’de açılış heyecanı Tim Robbins’in konuşmasıyla devam etti. Robbins festivalin bu seneki Sanatsal Katkı Crystal Globe ödülüne layık görülen isimdi. Robbins, ödül kabul konuşmasında Václav Havel, Karel Čapek ve Miloš Forman gibi ünlü Çek isimleri andı ve Forman'ın sinema endüstrisinin tamamına ilham verdiğini ekledi.

  53. Karlovy Vary Film Festivali usta yönetmen Milos Forman’ın imzasını taşıyan Loves of a Blonde ile açıldı. Tören esnasında Çek Senfoni Orkestrasının verdiği konserde Forman’ın One Flew Over the Cuckoo's Nest, Hair ve Amadeus filmlerindeki unutulmaz eserlere yer verildi.

  Her yıl birbirinden ünlü sinemacıları ağırlayan festivalin bu seneki özel konukları arasında Robbins’in yanı sıra Taika Waititi, Terry Gilliam, Anna Paquin ve Robert Pattinson da var.

  53. Karlovy Vary Film Festivali, 7 Temmuz Cumartesi günü düzenlenecek ödül töreniyle son bulacak.

  facebook Tweet
  Benzer Haberler
  Öneriler
  Yorumlar
  Yorumları göster
  Back to Top