Beyazperdem
80'lerin En İyi Korku Filmleri!
19 Oca 2019 - 17:00
facebook Tweet

80'li yıllarda vizyona girmiş en iyi korku filmlerine göz atıyoruz.

80'lerin En İyi Korku Filmleri!
1. 80'lerin En İyi Korku Filmleri! +
Devamı...
80'lerin En İyi Korku Filmleri

 

Dünya sinemasında korku türü denilince akla ilk önce 70'li ve 80'li yılların filmleri gelir. Bugünlerde izlediğimiz modern korku filmlerinin ilk örnekleri de 70'li yıllarda The Exorcist, Halloween, Alien, Dawn of The Dead, Teksas Katliamı, Suspiria gibi klasikleşmiş korku filmleriyle verilir. 80'li yıllarda ise bu filmlerin yerini daha detaylı janr sineması alır. Gore, slasher, splatter, doğaüstü, okült, gotik gibi korku sinemasının alt türleri daha da keskinleşir ve ortaya farklı işler çıkmaya başlar.

Korku türü sinemanın başlangıcından bu yana bizlerle. 1920'li yıllarda "Nosferatu" ve "Dr. Caligari’nin Muayenehanesi" gibi filmlerle başlayan tür, 1960'larda "The Innocents" ile hayalet hikayelerine giriş yapmıştır ve günümüzde de hala "Ayin" gibi özgün işlerle korkuya bu filmler sayesinde varabiliriz. Her yıl birbirinden başarılı korku filmleri yapılsa da 80'li yıllar türün zirveye çıktığı dönem olur ve sonraki yıllarda sinemacılar bu yıllarda yapılan filmleri örnek almaya devam eder.

Günümüze kadar etkisini sürdüren Spielberg yapımı PoltergeistTom Holland yönetmenliğinde 2011 yılında yeniden çekilen ama orijinali kadar başarılı olamayan Fright Night, Pinhead karakteriyle asla kafamızdan çıkmayacak gibi görünen Hellraiser, Chucky'yi görünce oyuncaklardan uzak durmamıza neden olan Child's Play, çocuklar için unutulmaz bir korku filmi olan Gremlins, her izleyişimizde bizi de ele geçiren Possession, yediden yetmişe herkesin izlediği A Nightmare on Elm Street ve kült kategorisinin de üstüne ulaşmış olan Stanley Kubrick yönetmenliğindeki The Shining 80'ler korku sinemasının yalnızca birkaç örneği.

Hem popüler kültüre hitap eden hem de bağımsız yapımlardan oluşan 80'ler korku filmleri, daha önce de kullanılan gore türünde uzmanlaşmaya başlamış ve bizlere bolca kanlı sahne izletmiştir. Hollywood'un en iyi yıllarının 80'li yıllar olduğu söylenemez, ama korku türünde birçok efsaneyi de barındırmadığını söylemek büyük bir hata olacaktır. 80'lerde kendini göstermeye başlayan teknoloji kullanımı filmlerde de kendini belli etmeye başlar. Görsel efektlerin kullanılmaya başlandığı bu dönem, her ne kadar günümüzle yarışabilecek gibi olmasa da, dönemi için çığır açmıştır. Böylece ortaya daha çok canavar ve fazla kan çıkar...

İşte 80'lerin en iyi korku filmleri!

facebook Tweet
Öneriler
Yorumlar
Yorumları göster
BİZİ TAKİP ETMEYE DEVAM EDİN!
Foto galeriler
15 Çılgın Aşık Çift, 15 Film
HABERLER - Fotoğraf & Videolar
14 Şubat 2019 Perşembe
15 Çılgın Aşık Çift, 15 Film
John Wick, Sevgililer Gününüzü Kutluyor!
HABERLER - Gündemdeki Filmler
14 Şubat 2019 Perşembe
John Wick, Sevgililer Gününüzü Kutluyor!
100 Karede Aşkın Sinemadaki İzleri
HABERLER - İnternetten Seçtiklerimiz
14 Şubat 2019 Perşembe
100 Karede Aşkın Sinemadaki İzleri
En Sevdiğimiz Radyo Filmleri!
HABERLER - Fotoğraf & Videolar
13 Şubat 2019 Çarşamba
En Sevdiğimiz Radyo Filmleri!
Film foto galerileri
En Çok Beklenen Filmler
Tüm beklenen filmler
Back to Top