Filmleri oyla!
Beyazperdem
  İnceleme: Gangs of London 1. Sezon
  Yazar: Fırat Ataç — 16 May 2020 - 19:24
  facebook Tweet

  Kan, gövde ve Londra

  Sky ve HBO Cinemax’ın olabildiğine ‘yakışıklı’ prodüksiyonu ile Sky Atlantic’te arz-ı endam eden Gangs of London, yaratıcılarının yarattığı beklentiden bağımsız okunamayacak bir proje. Endonezya’da çektiği Raid ve Raid: Berandal ile yerel dövüş sanatı Pencat Silat’ı kurşun balesiyle harmanlayan Gareth Evans’ın, bu filmlerle yarattığı etki tahmin edilenden fazla olmuştu. Kulaktan kulağa yayılarak ‘gelmiş geçmiş en iyi aksiyon filmleri’ arasına en tepelerden giriş yapan Raid serisi, seyirci ve eleştirmenler nezdinde büyük bir başarı hikayesi olmakla kalmayıp yeni nesil aksiyon sinemasını şekillendiren bir başucu kitabına dönüştü. 

  Hollywood aksiyon sinemasının durdurulamaz şekilde pespayeleşen yaş sınırlamalı, bol kesmeli, koreografisizliğe teslim olmuş çarklarına çomak sokup, bize John Wick ve Atomic Blonde gibi filmleri ‘dolaylı yoldan’ armağan eden de Gareth Evans’tı kuşkusuz. Gallerli yönetmenin değişmez partneri yazar/görüntü yönetmeni Matt Flannery’i de yanına katıp bir nevi ‘kendi ülkesine çıkarma yaptığı’ Gangs of London, ikilinin Uzakdoğu dövüş sanatları ve korku sineması alışkanlıklarını İngiliz suç dramalarına yedirmesinin resmi. 

  Peki aksiyonun ana arter olduğu bir anlayış, süresi 8.5 saati bulan uzun bir deneyimde ne denli işliyor? Öncelikle şunu belirtmek gerekiyor ki Gangs of London, ‘kendini ne kadar ciddiye alıyor olursa olsun’ tam manasıyla bir suçlu zevk. Derdi İngiliz gangster alt türünü mizahtan arındırıp büyük bütçeli bir deliliğe çevirmek. Bunu; öncülü olan suç epiklerinin azımsanmayacak miktardaki klişesini koltuğunun altına alıp, onları kopya ya da pastişe çevirmeden sunmanın peşinde. 

  Londra’yı boyundurluğu altında tutan Wallace Ailesi’nin ‘babalarını’ bir suikasta kurban vermesiyle açılıyor hikaye. Bu aynı zamanda Wallaceların himayesi altında bulunan diğer suç örgütlerinin arasında kurulan kırılgan sistemin kaosa sürüklenmesi anlamına geliyor. Oğul Sean’ın ‘işlerin yürümesine ket vuracağını umursamaksızın’ zincirlerinden boşanan intikam isteği, Kürtler, Pakistanlılar, Arnavutlar, Nijeryalılar ve Çingenelerin başı çektiği bir savaşın da tetikleyicisi oluyor. Wallaceların sallantısında herkes pastadaki payını büyütmenin peşinde…

  Gangs of London’ın kendine çizdiği yol; türün standartlarını yerine getirip, her bölümde bir-iki kere pik yaparak kendi standartını yaratmak. Her bölümde bağlı kaldığı 3 temel yaklaşımından birini ya da bir kaçını gün yüzüne çıkarması tam da bu yüzden. Dizi; kimi zaman akıl almaz bir aksiyon sekansı, kimi zaman bambaşka dünyalara kapı açan bir flashback, kimi zaman da gerilimi tırmandırıcı anahtar bir sürprizle merak unsurunu ayakta tutmayı başarıyor. Eldeki formülün sakin geçen bir bölümü kurtarabilmesi bazı seyircilerin hoşuna gitmeyebilir ancak bu da yüksek standarta karşı alışkanlıktan bağımsız değil. Gangs of London’ın zirve anlarına burun kıvırmak, Messi’nin her sezon 50+ gol atmasını normalleştirip ‘ya ne olacaktı?’ demeye benziyor. Üstelik hali hazırda bir Ronaldo da yok.

  Evans’ın şiddeti perdeye ve Gangs of London özelinde ekrana yansıtmaktaki kendine haslığı, tekrara kaçmadan göz kamaştırıyor. Rakipsiz olduğu dövüş koreografilerini ne denli özlediğimiz bir kez daha yüzümüze çarparken, Raid filmlerinde bir tık daha aşağıda seyreden silahlı çatışmalar konusunda da farkı bir seviyeye çıktığını haykırıyor Evans. Özellikle diziden bağımsız bir sinema filmi olarak da görülebilecek 5. bölümde vardığımız arş noktası, onu takip eden bölümler için bile bir handikap oluyor. 

  Dizinin tüm bölümlerini kendisi çekmeyen yönetmen, yine korku filmi geçmişleriyle ekibe eklemlenen Corin Hardy ve Xavier Gens’in daha geleneksel sinema anlayışlarını yerinde kullanarak, ‘kendisini en iyilerden biri olarak sayamayacağımız’ hikaye anlatımını ayakta tutuyor. Tüm bölümlerin aksiyon sekanslarında kamera arkasına yine kendisinin geçmesi projeye olan bağlılığını gösterirken; “siz hikayeye odaklanın, ben çığırdan çıkmaya odaklanayım” tercihinden olumsuz bir sonuç çıkmıyor. Bütünlükten taviz vermeyen yapı, kanın gövdeyi götürdüğü ilk beş bölümün yerini çözümleme ve açığa çıkma tandanslı son dört bölümün almasıyla biraz yalpalıyor, o kadar.

  Her biri farklı ama odakta güç olunca aynı motivasyonlara sahip sayısız karakterin kimi zaman yollarını kaybetmesini görmek hayal kırıklığı yaratıyor. Evans ve senaryo ekibi, bir ele verdiğini diğer elden sakınıyor. Daha ilgi çekici olduğuna inandığı karakterleri derinleştirirken, aslında daha ilgi çekici olabilecek başka karakterlere doyurucu başlangıç ya da sonlar yazılamıyor. Bu denli kalabalık bir rotasyonda normal karşılanabilecek sallantılarla iyi başa çıkılsa da dizinin bölüm zirvelerini finalde yapamadığı çok açık. İkinci yarıda neredeyse melodramatize edilen anlatı, görüntü yönetimi ve müzikal kusursuzlukla dengeleniyor, iyi haber bu.

  Gareth Evans’ın şiddeti neredeyse bir ifade biçimi olarak kullandığı Gangs of London, bittiğinde dahi dönüp dönüp izleyeceğiniz sayısız enfes anıyla sezonuna veda ederken ikinci sezonuna bolca açık kapı bırakıyor. Birleşik Krallık’ın en iyi yönetmenleri listesine resmi olarak katılan bir Galli gururla sunar…

  Fırat Ataç

  facebook Tweet
  Öneriler
  Yorumlar
  Yorumları göster
  BİZİ TAKİP ETMEYE DEVAM EDİN!
  En çok beklenen yeni diziler
  Brave New World
  1
  Brave New World
  Oyuncular: Jessica Brown Findlay, Harry Lloyd, Alden Ehrenreich
  Dram, Bilimkurgu
  İlk yayın
  15 Temmuz 2020 Platform: Peacock
  Tüm videolar
  The Good Lord Bird
  2
  The Good Lord Bird
  Oyuncular: Ethan Hawke, Joshua Johnson-Lionel, Beau Knapp
  Dram, Western
  İlk yayın
  9 Ağustos 2020 Platform: Showtime
  Tüm videolar
  Perry Mason (2020)
  3
  Perry Mason (2020)
  Oyuncular: Matthew Rhys, John Lithgow, Juliet Rylance
  Dram, Mahkeme
  İlk yayın
  21 Haziran 2020 Platform: HBO
  Tüm videolar
  Little Voice
  4
  Little Voice
  Oyuncular: Sean Teale, Colton Ryan, Samrat Chakrabarti
  Dramatik komedi, Müzik
  İlk yayın
  10 Temmuz 2020 Platform: Apple TV+
  En çok beklenen yeni diziler
  En Yeni Dizi Haberleri
  Digitürk'te Bu Hafta Neler Var?
  HABERLER - Gündemdeki Diziler
  30 Mayıs 2020 Cumartesi
  Digitürk'te Bu Hafta Neler Var?
  Burak Deniz ve Dilan Çiçek Deniz’den “Yarım Kalan Aşklar” Geliyor!
  HABERLER - Gündemdeki Diziler
  29 Mayıs 2020 Cuma
  Burak Deniz ve Dilan Çiçek Deniz’den “Yarım Kalan Aşklar” Geliyor!
  HBO Max, "Young Sheldon"ın Yayın Haklarını Satın Aldı
  HABERLER - Gündemdeki Diziler
  29 Mayıs 2020 Cuma
  HBO Max, "Young Sheldon"ın Yayın Haklarını Satın Aldı
  Eski Netflix Yöneticisi "Tara Duncan", Freeform'un Başına Getirildi!
  HABERLER - İnternetten Seçtiklerimiz
  29 Mayıs 2020 Cuma
  Eski Netflix Yöneticisi "Tara Duncan", Freeform'un Başına Getirildi!
  Manny Jacinto, Hulu Dizisi ‘Nine Perfect Strangers’ın Kadrosuna Katıldı
  HABERLER - Gündemdeki Diziler
  29 Mayıs 2020 Cuma
  Manny Jacinto, Hulu Dizisi ‘Nine Perfect Strangers’ın Kadrosuna Katıldı
  ‘Chernobyl’ın Yönetmeni Johan Renck, ‘The Magus’u Uyarlayacak
  HABERLER - Gündemdeki Diziler
  29 Mayıs 2020 Cuma
  ‘Chernobyl’ın Yönetmeni Johan Renck, ‘The Magus’u Uyarlayacak
  Tüm dizi haberleri
  En çok görüntülenen diziler
  The 100
  1
  Oyuncular: Eliza Taylor, Bob Morley, Paige Turco
  Macera, Dram
  Prison Break
  2
  Yönetmen Paul Scheuring
  Oyuncular: Wentworth Miller, Dominic Purcell, Sarah Wayne Callies
  Dram, Gerilim
  Snowpiercer
  3
  Yönetmen Josh Friedman
  Oyuncular: Jennifer Connelly, Daveed Diggs, Mickey Sumner
  Dram, Bilimkurgu
  Diriliş Ertuğrul
  4
  Yönetmen Atilla Engin, Mehmet Bozdağ
  Oyuncular: Engin Altan Düzyatan, Engin Altan Düzyatan, Kaan Taşaner
  Tarihi
  En çok görüntülenen diziler
  Back to Top