Filmleri oyla!
Beyazperdem
  Sinemanın 4. Boyutu Pek Yakında!
  5 Eyl 2011 - 15:48
  facebook Tweet

  Robert Rodriguez imzalı ÇILGIN ÇOCUKLAR filmi dünya ile birlikte Türkiye’de de 4 Boyutla, yani koku duyusuna hitap ederek 16 Eylül’de vizyona girecek…

  İlkini 2001 yılında izlediğimiz Çılgın Çocuklar (Spy Kids) film serisinin dördüncüsü olan Çılgın Çocuklar - 4D (Spy Kids 4: All the Time in the World) çok yakında sinema salonlarında seyretme şansını bulacağız. Fakat bu sefer yedinci sanatta alıştığımızın dışında bir duyumuz daha, koku alma yetimiz devreye girecek.

  Yönetmenin, yapımcılarıyla birlikte karar verdiği ve “Aroma-Scope” olarak adlandırdığı format gerçekleştirilecek gösterimlerde, sinema salonuna gelen seyircilere 1’den 8’e kadar numaralanmış, “kazı ve kokla” kartları dağıtılıyacak. Film esnasında perdede beliren numaralara göre her bir kartı burnuna yaklaştıran izleyenler, filmin sahnesinde seyrettikleri karakterlerle aynı kokuları alacaklar. Yurt dışında seyircilerle yapılan ön gösterimlerde, çocukların ebeveynleriyle bu uygulamada eğlendiğini belirten Robert Rodriguez, aromalı kart fikrini de interaktif oyunlar oynayan çocuklarını izlerken keşfettiğini ifade ediyor.

  Aromalı kartlar fikrinin orijinal uygulaması ise 1981 yılında yönetmen John Waters’ın Polyester adlı filminin gösterimine kadar gidiyor.  Hem bu filmde, hem de 2003’te çizgi film Rugrats Go Wild!'da da seyircilere kazı ve kokla kartlarının dağıtıldığı biliniyor…

  Çılgın Çocuklar - 4D filminde biri hariç hemen hemen bütün kartlar güzel kokulu. Casus bebek sahnesinde ise çocuk bezi gördüğünüz karelerde olası ‘mis kokulara’ hazırlıklı olun! Tabii bu kötü koku kartını es geçme tercihi de size kalmış… Son söz yönetmen : “İşin en güzel kısmı, çocukları öyle ekrana bakar halde, sanki bütün hayatları boyunca bunu hep yaparmış gibi seyretmek. Koku kartları eve götürülebilecekleri bir hatıra ve bu 3 boyuttan sonra sistemin içine kokunun da girmesi umut vaat edici bir gelişme…”

  Filmin konusu ise kısaca şöyle:

  Marissa Cortez (Jessica Alba), özel servisteki görevden ayrılarak kendisini ailesine ve çocuklarına adamaya karar veren eski bir ajandır. Fakat öğrendiği tehditkar bir haber üzerine gizli servise geri döner. Zira zamanın dengesiyle oynayarak dünyayı yok etmenin bir yolunu bulan kötü adam (Jeremy Piven) iş başındadır. Marissa gizli görevini kocasından (Antonio Banderas) saklamaya çalışsa da çocuklarının (Rowan Blanchard ve Mason Cook) bu macera dolu işe bulaşmasına engel olamaz....

  Ayrıca ünlü Ustura (Machete) Danny Trejo, bu filmde de 'Ustura Amca' olarak yer alıyor...

  Çılgın Çocuklar 4D 16 Eylül 2011’de dublajlı ve 'kokulu' olarak vizyona girecek…

  facebook Tweet
  Öneriler
  Yorumlar
  • kemerlee
   Vallaha rodrigezden soğusum devamlı saçma sapan işlerle meşgul bu iğrençlikleri sinemaya aktarmak için sin city 2'yi 6 senedir salladığına gerçekten inanamıyorum.
  • Ekrem Doydu
   eheh sanki tombala oynuyoruz :)
  • cavo
   İyi de karanlıkta kart numaralarını nasıl görücez?:):) Filmin yarısı kaçar... :):)
  • MojoRising
   Adamlar bu fikri 30 yıl önce uygulamış, Rodriguez bize yeni birşey sunuyormuş gibi yutturmaya çalışıyor. Bırakın bu işleri Sin City gibi klasikler çekinde, Dvd'sini falan alıp evde defalarca izleyelim.
  Yorumları göster
  Back to Top