Beyazperdem
37. İstanbul Film Festivali Ödülleri Sahiplerini Buldu!
18 Nis 2018 - 08:16
facebook Tweet

17 Nisan Salı akşamı Rahmi Koç Müzesi'nde gerçekleştirilen kapanış töreniyle, 37. İstanbul Film Festivali Ödülleri sahiplerini buldu.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından düzenlenen 37. İstanbul Film Festivali’nin ödülleri, 17 Nisan Salı akşamı Rahmi M. Koç Müzesi’nde gerçekleştirilen törenle sahiplerini buldu. Festivalde ulusal ve uluslararası yarışmalarda toplam 60 film yarıştı.

Yazar ve programcı Yekta Kopan’ın sunuculuğu üstlendiği gecede Uluslararası ve Ulusal Altın Lale ödüllerinin yanı sıra,Ulusal Yarışma bölümünde En İyi Yönetmen, Jüri Özel Ödülü, En İyi Kadın Oyuncu, En İyi Erkek Oyuncu, En İyi Senaryo, En İyi Görüntü Yönetmeni, En İyi Kurgu ve En İyi Özgün Müzik ödülleri takdim edildi. Ödül töreninde ayrıca Ulusal Belgesel Yarışması, Ulusal Kısa Film Yarışması ödülleri, Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü, Sinemada İnsan Hakları Ödülü ve Uluslararası Sinema Eleştirmenleri Federasyonu (FIPRESCI) Ödülleri’nin kazananları da açıklandı.

İşte ödüllerin sahipleri:

Altın Lale Uluslararası Yarışma

  • Altın Lale: Western (Valeska Grisebach)
  • Jüri Özel Ödülü: Cocote (Nelson Carlo de los Santos Arias)

Sinemada İnsan Hakları Yarışması

  • Ayaz / Frost (Sharunas Bartas)

“Jüri olarak Sinemada İnsan Hakları bölümünde yer alan filmleri izlemek müthiş bir yolculuk oldu bizim için. Bu bölümden tek bir filmi ödüllendirmek çok zorlu olsa da seçtiğimiz filmin savaş şartları altında insan ruhunun karmaşıklığını büyük bir derinlikle yakaladığını düşünüyoruz.”

Ulusal Yarışma

  • Altın Lale En İyi Film: Borç (Vuslat Saraçoğlu)
  • En İyi Yönetmen: Yol Kenarı filmiyle Tayfun Pirselimoğlu
  • Jüri Özel Ödülü - Onat Kutlar anısına: Kelebekler (Tolga Karaçelik)
  • Mansiyon Ödülü: Hewno Bêreng / Renksiz Rüya (Mehmet Ali Konar)
  • En İyi Senaryo Ödülü: Sofra Sırları filmiyle Ümit Ünal
  • En İyi Kadın Oyuncu Ödülü: Sofra Sırları filmindeki rolüyle Demet Evgar
  • En İyi Erkek Oyuncu Ödülü: Kelebekler filmindeki rolüyle Tolga Tekin

Yol Kenarı filmindeki rolüyle Tansu Biçer

  • En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü: Kaçış filmiyle Florent Herry
  • En İyi Kurgu Ödülü: Sofra Sırları filmiyle Osman Bayraktaroğlu

  • En İyi Özgün Müzik Ödülü: Güvercin filmiyle Canset Özge Can

Ulusal Kısa Film Yarışması

  • En İyi Kısa Film: Sana İnanmıyorum Ama Yerçekimi Var (Umut Subaşı)

Günlük yaşamın tuhaflıklarını ve saçmalıklarını (çok zorlu bir yoldan) birçok anlatı katmanından kesitlerle sunabildiği için...”

“Aşina olduğumuz mülteci krizini özgün ve enerjik bir yönetmenlik hüneriyle dönüştürebildiği için...”

Ulusal Belgesel Yarışması

  • En İyi Belgesel: Parçalar (Rojda Akbayır)

“Kişisel ve fazlasıyla kırılgan bir öyküyü yinelenen toplumsal trajedilerin yaşandığı bir coğrafya sahnesinde, evrensel ve dengeli bir anlatıma dökmeyi başardığı için…”

Seyfi Teoman En İyi İlk Film Ödülü

  • Güvercin (Banu Sıvacı)

FIPRESCI Ödülleri

  • Uluslararası Yarışma’da The Rider (Chloé Zhao)

“Erkekliğin kırılganlığını betimlerken kullandığı, gerçekçi anlatımı incelikli bir görsel şiirsellikle birleştiren estetik tarzı nedeniyle…”

  • Ulusal Yarışma’da Körfez (Emre Yeksan)

“Günümüz Türkiye’sinin rahatsızlıklarına sarsıcı bir anlatımla yaklaşması ve özgün yönetmenlik becerisi nedeniyle…”

  • Ulusal Kısa Film Yarışması’nda Kötü Kız (Ayce Kartal)

“Çocukluğa dair peşini bırakmayan huzursuzlukları, güzel, sofistike ve moral yükseltici bir şekilde, özgün ve güçlü sinemasal sesinin esin kaynağına dönüştürmesi nedeniyle…”

facebook Tweet
Öneriler
Yorumlar
Yorumları göster
BİZİ TAKİP ETMEYE DEVAM EDİN!
En Popüler Fragmanlar
Asteriks: Sihirli İksirin Sırrı Dublajlı Fragman
Aladdin Dublajlı Fragman
Yesterday Altyazılı Fragman
Tolkien Orijinal Fragman
Düzenbazlar Orijinal Fragman (2)
Ali Teaser
Yeni çıkan tüm fragmanlar
Film Haberleri Festival ve Ödüller
69. Berlin Film Festivali’nde Büyük Ödül 'Synonymes'in!
HABERLER - Festival ve Ödüller
16 Şubat 2019 Cumartesi
2019 Hong Kong Film Ödülleri İçin Adaylar Açıklandı!
HABERLER - Festival ve Ödüller
16 Şubat 2019 Cumartesi
2019 Müzik Denetmenleri Birliği Ödülleri Sahiplerini Buldu!
HABERLER - Festival ve Ödüller
15 Şubat 2019 Cuma
2019 Müzik Denetmenleri Birliği Ödülleri Sahiplerini Buldu!
Dört Akademi Üyesi, Oscar Seçimlerini Açıkladı!
HABERLER - Festival ve Ödüller
14 Şubat 2019 Perşembe
Dört Akademi Üyesi, Oscar Seçimlerini Açıkladı!
Film Haberleri Festival ve Ödüller
Vizyondaki En İyi Filmler
Bizim İçin Şampiyon
Bizim İçin Şampiyon
4,5
Yönetmen: Ahmet Katıksız
Oyuncular: Ekin Koç, Farah Zeynep Abdullah, Fikret Kuşkan
Fragman
Ejderhanı Nasıl Eğitirsin: Gizli Dünya
Ejderhanı Nasıl Eğitirsin: Gizli Dünya
4,3
Yönetmen: Dean DeBlois
Fragman
Çiçero
Çiçero
4,0
Yönetmen: Serdar Akar
Oyuncular: Erdal Beşikçioğlu, Burcu Biricik, Ertan Saban
Fragman
Alita: Savaş Meleği
3,8
Yönetmen: Robert Rodriguez
Oyuncular: Rosa Salazar, Christoph Waltz, Jennifer Connelly
Fragman
Bir Aşk İki Hayat
3,5
Yönetmen: Ali Bilgin
Oyuncular: Bergüzar Korel, Engin Akyürek, İpek Bilgin
Fragman
LEGO Filmi 2
3,4
Yönetmen: Mike Mitchell (V)
Oyuncular: Maya Rudolph, Jadon Sand, Brooklynn Prince
Fragman
Vizyondaki En İyi Filmler
Back to Top