Beyazperdem
 • Arkadaşlarım
 • Sinemalarım
 • Hızlı Puanlayıcı
 • Koleksiyonum
 • Hesabım
 • Yarışmalar
 • Çıkış
"Turkish'i Dondurma"nın Dev Setine Ziyaret!
22 Eyl 2018 - 15:16
facebook Tweet

"Turkish'i Dondurma" setine basın ziyareti gerçekleşti.

2 çılgın Türkün hikayesi Turkish'i Dondurma ile sinemaya taşınıyor. Komediyi, dramı ve aşkı bir arada harmanlayan, seyirciye taraf seçtirmektense karşı karşıya kalan iki cephenin de hikayesini seyircilerine taşıyan yeni yerli yapım "Turkish'i Dondurma"nın Kemerburgaz'daki setine basın ziyareti gerçekleşti.

Filmin kasabasının tarihsel uygunluklara dikkat ederek kurulduğu setinde oyuncular, figüranlar ve basın bir araya geldi. Senaryosunu Gürkan Tanyaş’ın yazdığı, yerli gururumuz Ayla'nın yönetmeni Can Ulkay’ın yönetmenliğini, yapımcısı Mustafa Uslu'nun yapımılığını üstlendiği filmin yerli ve yabancı oyuncuları, basın mensuplarının karşısına geçerek hem filmi tanıttı hem de basının sorularını yanıtladı.

Filmin yapımcısı Mustafa Uslu; "Filmimizin çekimleri devam ediyor, son iki haftaya girdik. Çoğumuzun bildiği bir hikaye ve bugüne kadar film olmaması enteresan. Yurtdışında olsaydı 150 tane film yapılmıştı" dedi ve "Turkish’i Dondurma’da, savaşın bir kazanım olmadığını, insanlar dost ve arkadaşken, binlerce kilometre uzaklıktaki iki millet birbirini tanımazken, paylaşacak hiçbir şeyleri yokken neden savaştıklarını, bunun ne
kadar anlamsız olduğunu anlatmaya çalışıyoruz" diye belirtti. Film için kurulan setin kalıcı malzemelerle yappıldığını belirten Uslu; “İstedik ki, bizden sonra film çekecek ekipler de buraya gelerek bu
malzemeleri kullansın. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne bu teklifimizi sunduk. İstanbul’un böyle bir platoya ihtiyacı var. Her kim film yapmak için gelirse mutlaka bir şey yapıp, bırakıp gider. Günün sonunda baktığınızda Universal Stüdyoları da benzer şekilde kuruldu." dedi.

Yönetmen Ulkay ise; "Biliyorsunuz çok genç insanlar Anzaklar, Çanakkale’ye çarpışmaya gelmişler. Her iki taraftan da pek çok anne üzüldü, birçok çocuk şehit oldu, öldü. Bizim anlatmak istediğimiz insanlar dostça yaşarken bunun bozulup düşman oldukları, savaşın her şeyi mahvettiği üzerine.... Gerçek hikayeden yola çıktık, esinlendik. Sinemaya göre uyarlayıp senaryosunu yazdık” dedi. 

Erkan Kolçak Köstendil; "Çanakkale Savaşı var ama Avustralya’da geçiyor. Savaş zamanı ama bir barış filmi… Bütün bunları okuduğumda şunu diyebilirim ki bu proje sadece bizi değil filmde rol alan yabancı arkadaşlarımı da etkisi altına aldı. Onları da etkilediğinde evrensel bir şey yapabilme ihtimali çıkıyor ortaya. Bu gerçekten çok heyecan verici." derken, Ali Atay ise "İçinde olmak için senaryoyu aldığım andan itibaren can attığım bir hikayeye dönüştü. Ben hep şunu söylüyorum; ben Mehmetçik’ten çok Mehmet’in hikayesiyle ilgileniyorum. Mehmetçik hepimizi ilgilendiriyor ama şahsi olarak beni, o tek tek Mehmetlerin, küçük insanların hikayeleri daha çok ilgilendiriyor. Bu filmde iki tane adam var, dondurmacı ve deveci… Bence şu sıralarda o iki adamın hikayesine dahil olmaktan daha iyi yapabileceğim bir şey yoktu." dedi.

Şebnem Bozoklu ise filmde yer almasının kendisi için çok duygusal bir nedeni olduğunun altını çizdi. Bozoklu; "Kısa bir süre önce babamı kaybettim. Bir anda hastalandı. Son gecemizde babama bu filmin hikayesini anlattım. Senaryosu üzerinde uzun uzun konuştuk. Babam; “Şebnem, biliyorsun işlerine hiç
karışmam, hep senin kararındır ama ilk defa sana şunu söyleyeceğim bu filmde oynamanı çok istiyorum evladım. Lütfen benim için oyna” dedi. 20 gün sonra da babamı kaybettik. O yüzden bu filmde oynamamın duygusal da bir sebebi var. İyi ki babamı dinlemişim, iyi ki böyle değerli bir ekibin içinde, oyuncu arkadaşlarımla birlikte yer almışım” dedi.

7 bin metrekarelik araziye kurulan plato 1900’lü yılları yansıtacak şekilde birebir inşa edildi. Postaneden otele, tren garından boks salonuna, kasaptan restorana, kiliseye, berbere kadar aslına uygun olarak yapılan sette bir tren bile bulunuyor. 1.Dünya Savaşı sırasında Avustralya’da yaşayan biri dondurmacı, diğeri deveci iki arkadaşın yaşam mücadelesini anlatan film için tarihsel uygunluklarına dikkat edilerek kostümler hazırlandı. 

Erkan Kolçak Köstendil, Ali Atay, Şebnem Bozoklu ve Will Thorpe'un başrolleri paylaştığı filmin
güçlü oyuncu kadrosunda Caner Kurtaran, Marleen Mathews, Tristan Alexander, James Farley, Alma Terziç ve Carl Warthon da bulunuyor. 

"Turkish’i Dondurma" önümüzdeki yıl mart ayında vizyona girecek.

facebook Tweet
Öneriler
Yorumlar
Yorumları göster
BİZİ TAKİP ETMEYE DEVAM EDİN!
En Popüler Fragmanlar
Doctor Sleep Orijinal Teaser Trailer
Enzo: Yağmurda Yarış Sanatı Altyazılı Fragman
3 From Hell Orijinal Fragman
Yıldızlara Doğru Altyazılı Fragman
Anna Dublajlı Fragman (2)
Scary Stories to Tell in the Dark Orijinal Fragman
Yeni çıkan tüm fragmanlar
Film Haberleri Röportajlar
John Cusack ve Emile Hirsch'lü "Never Grow Old"dan Yeni Poster!
HABERLER - Röportajlar
11 Mart 2019 Pazartesi
Zac Efron, Ted Bundy Rolüne Nasıl Hazırlandı?
HABERLER - Röportajlar
27 Şubat 2019 Çarşamba
En İyi Jim Jarmusch Filmleri
HABERLER - Röportajlar
22 Ocak 2019 Salı
En İyi Jim Jarmusch Filmleri
Yakın Plan: Selamsız Bandosu
HABERLER - Röportajlar
15 Ocak 2019 Salı
Yakın Plan: Selamsız Bandosu
Film Haberleri Röportajlar
Haftanın Filmleri
14 Haz 2019 cuma günü vizyona girenler:
Siyah Giyen Adamlar: Global Tehdit
Siyah Giyen Adamlar: Global Tehdit
Yönetmen: F. Gary Gray
Oyuncular: Tessa Thompson, Chris Hemsworth, Liam Neeson
Fragman
Cinnet
Cinnet
Yönetmen: Aytekin Birkon
Oyuncular: Yeliz Akkaya, Emre Başer, Ufuk Kaplan
Fragman
Kahraman Tavuk Uzayda
Kahraman Tavuk Uzayda
Yönetmen: Alex Orrelle, Eduardo Schuldt
Fragman
Kuyu
Kuyu
Yönetmen: Lee Cronin
Oyuncular: Seana Kerslake, James Quinn Markey, Kati Outinen
Fragman
Rocketman
Rocketman
Yönetmen: Dexter Fletcher
Oyuncular: Taron Egerton, Jamie Bell, Richard Madden
Fragman
Haftanın Filmleri
En Çok Beklenen Filmler
 • Oyuncak Hikayesi 4
  Oyuncak Hikayesi 4

  Yönetmen: Josh Cooley

  Tür : Animasyon

  Fragmanı İzle!
 • Örümcek-Adam: Evden Uzakta
 • Anna
 • Hızlı ve Öfkeli: Hobbs ve Shaw
 • Karlar Ülkesi 2
 • Mucize 2 Aşk
 • Annabelle Comes Home
 • Doctor Sleep
 • Yıldızlara Doğru
 • Malefiz: Kötülüğün Gücü
Tüm beklenen filmler
Back to Top