Beyazperdem
  • Arkadaşlarım
  • Sinemalarım
  • Hızlı Puanlayıcı
  • Koleksiyonum
  • Hesabım
  • Yarışmalar
  • Çıkış
Mahmut Fazıl Coşkun ve Can Evrenol'un Gezici Festival Seçkisi!
12 Kas 2018 - 11:00
facebook Tweet

Mahmut Fazıl Coşkun ve Can Evrenol, Gezici Festival için seçki oluşturdu.

Gezici Festival’in, her yıl sinema dünyasından bir ismin seçtiği filmlerden oluşturduğu özel bölümüne bu yıl Mahmut Fazıl Coşkun konuk oluyor. Coşkun, "Görünmez Kentler" isimli üç klasikten oluşan seçkiyi oluşturdu. Türkiye korku sinemasının ayrıksı ismi Can Evrenol ise, festival için kült kısa filmlerden oluşan bir “Korku Sineması Programı” hazırladı. Her iki bölüm de ABD Büyükelçiliğinin katkısıyla izleyicilerle buluşacak.

Mahmut Fazıl Coşkun Seçkisi: Görünmez Kentler

Festivalin programında yer alan üçüncü uzun metrajı Anons’la Venedik Film Festivali’nden ödülle dönen Coşkun, Gezici Festival için farklı coğrafyalardan, sinema tarihinin farklı dönemlerinden, farklı sinema anlayışlarını temsil eden üç film seçti. Italo Calvino’nun ünlü eserinden adını alan bölümde, ait olduğu yeri bulmaya çalışan, yersiz yurtsuz karakterlerin öykülerine yer veriliyor.
 
Aki Kaurismäki’nin filmografisindeki mihenk taşlarından biri olan Eşarbına Sahip Çık, Tatyana (Pidä huivista kiinni, Tatjana, 1994), 60’lı yılların ortasında Güney Finlandiya’da bir yolculuğa çıkan iki adamın, Reino ve Valto'nun absürd öyküsünü erkeklik kültürünü hicvederek anlatıyor. Usta yönetmen Kaurismäki’nin birçok filminde yer alan Kati Outinen’in Reino’nun aşık olduğu Tatyana’yı canlandırdığı film, içinde melankolik bir aşk hikâyesi de barındırıyor. Robert Aldrich’in Hollywood’un iki efsanesi Bette Davis ve Joan Crawford’ı bir araya getirdiği Bebek Jane’e Ne Oldu? (What Ever Happened to Baby Jane?1962) tekrar tekrar izlenebilecek kült bir klasik olarak eski Hollywood yıldızı olup ve birbirinden nefret eden iki kız kardeşin öyküsünü ele alıyor. Film, gerçekte birbirlerine düşman olduğu bilinen Crawford ve Davis’in arasındaki gerilimden de besleniyor. Almanya’dan ABD’ye uzanan bir coğrafyada geçen Wim Wenders imzalı Alis Kentlerde (Alice in den Städten, 1974) ise 70’li yıllara dair unutulmaz bir portre olup röportaj yapmak için gittiği ABD'de her şeye yabancılaşarak kimlik bunalımına giren Philip’in, bir kadının kızını kendisine emanet etmesiyle yaşadıklarını ele alıyor.

Can Evrenol Seçkisi: Korku Sineması
 
Gezici Festival bu yıl, son yıllarda hem tematik hem de estetik zenginliğiyle dikkat çeken korku sinemasına özel bir bölüm ayırıyor. Uluslararası festivalleri dolaşan ilk uzun metrajı Baskın (2015) ile çıkış yapan, iyi eleştiriler alan ikinci filmi Ev Kadını (Housewife) ile bu yıl Gezici Festival’e konuk olan Can Evrenol’un seçtiği kısa filmlerden oluşan bölümü türün meraklıları kaçırmamalı. Sinema tarihinde kendine sarsılmaz yer edinen deneysel filmlerden, son dönemde Türkiye’de üretilmiş yerli yapımlara uzanan seçki, sinemaseverlere tür hakkında farklı bir perspektif kazandırmayı amaçlıyor. Deneysel sinemanın usta ismi Maya Deren ve eşi Alexander Hammid'in birlikte yönettiği İkindi Düğümü (Meshes of the Afternoon, 1943); Jerome Sable’ın teenslasher türündeki korku-müzikali Beaver Dam Efsanesi (The Legend of Beaver Dam, 2010); en önemli fantastik film festivallerinden Sitges’te En İyi Kısa Film seçilen Güz Hasadı (Autumn Harvest, 2014); David Fincher’ın son yılların en umut vaat eden yönetmenlerinden biri olarak gördüğü David Prior’ın imzasını taşıyan AM1200 (2008) ve Fırat Mançuhan’ın ondan fazla ödül kazanan kısası Sapak (2008) bu bölümde yer alıyor.

Festival, 30 Kasım - 6 Aralık’taki ilk durağı Ankara’nın ardından, 7-9 Aralık tarihleri arasında Sinop’u, 10-13 Aralık’ta ise Kastamonu’yu ziyaret edecek. Ankara’da festival gösterimleri Büyülü Fener Kızılay ve Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde yapılacak. 19 Kasım haftası satışa çıkacak biletler Büyülü Fener gişelerinden ve Biletinial sitesinden alınabilir.

facebook Tweet
Öneriler
Yorumlar
Yorumları göster
BİZİ TAKİP ETMEYE DEVAM EDİN!
En Popüler Fragmanlar
Aykut Enişte Fragman
Sponsorlu
Terminatör: Kara Kader Orijinal Fragman
Bir Zamanlar... Hollywood'da Altyazılı Fragman (2)
Yeti Efsanesi Dublajlı Fragman
Oyuncak Hikayesi 4 Dublajlı Fragman
Freaks Orijinal Fragman
Yeni çıkan tüm fragmanlar
Film Haberleri Festival ve Ödüller
Komedi Filmi "Aykut Enişte"den Yeni Klip!
HABERLER - Fotoğraf & Videolar
21 Mayıs 2019 Salı
Sponsorlu
2019 Cannes Seçkisinin En Çok Beklenen Filmleri!
HABERLER - Festival ve Ödüller
19 Mayıs 2019 Pazar
D23 Expo'da Hangi Disney Efsanelerine Ödül Verilecek?
HABERLER - Festival ve Ödüller
17 Mayıs 2019 Cuma
D23 Expo'da Hangi Disney Efsanelerine Ödül Verilecek?
2019 Platino Ödülleri'ne "Roma" Damga Vurdu!
HABERLER - Festival ve Ödüller
16 Mayıs 2019 Perşembe
2019 Platino Ödülleri'ne "Roma" Damga Vurdu!
Film Haberleri Festival ve Ödüller
Vizyondaki En İyi Filmler
John Wick: Chapter 3 - Parabellum
John Wick: Chapter 3 - Parabellum
4,4
Yönetmen: Chad Stahelski
Oyuncular: Keanu Reeves, Halle Berry, Laurence Fishburne
Fragman
Avengers: Endgame
Avengers: Endgame
4,2
Yönetmen: Joe Russo, Anthony Russo
Oyuncular: Robert Downey Jr., Chris Evans, Mark Ruffalo
Fragman
Pokémon Dedektif Pikachu
Pokémon Dedektif Pikachu
3,8
Yönetmen: Rob Letterman
Oyuncular: Justice Smith, Kathryn Newton, Bill Nighy
Fragman
Kulyas: Lanetin Bedeli
3,4
Yönetmen: Yunus Şevik
Oyuncular: Halil Kumova, Kübra Kılınçkaya, Nurdan Paksoy
Fragman
Ne Olur Gitme
3,1
Yönetmen: Yüksel Torun
Oyuncular: Yusuf Atala, Eren Vurdem, Gaye Turgut Evin
Fragman
Alem-i Cin 2
3,0
Yönetmen: Özgür Bakar
Oyuncular: Ali Kaan Serez, Bekir Behrem, Savaş Barutçu
Fragman
Vizyondaki En İyi Filmler
Back to Top