Filmleri oyla!
Beyazperdem
  Ayvalık Film Festivali'nde Neler Oldu? (6-7 Ekim)
  9 Eki 2019 - 09:00
  facebook Tweet

  Ayvalık Film Festivali sonuna geldi!

  Başka Sinema bünyesinde gerçekleştirilen Ayvalık Film Festivali'nin son gününe girmiş bulunuyor. 6 ve 7 Ekim'de festival dopdolu geçmeye ve sinemaseverlere keyifli bir festival sunmaya devam etti. Atölyeler, festival bünyesinde gerçekleştirilen yemekler, filmler, söyleşiler ile Ayvalık Film Festivali'nin iki günü de olaylı bir şekilde sürdü!

  Ayvalık Film Festivali - 6 Ekim

  Ayvalık Film Festivali'nin 6 Ekim tarihinde günün erken saatlerinde And Then We Danced ekibinin katılımıyla filmin yolculuğunun anlatıldığı öğrencilere yönelik bir atölye gerçekleştirildi. Günün ilk film, yurt dışından ve yurt içindeki festivallerden birçok ödülün sahibi olan Emin Alper imzalı Kız Kardeşler oldu. Gösterimin ardından film ekibiyle söyleşi gerçekleştirildi. Bunun ardından Ortak Gelecek kategorisi altında Sargasso Denizi Mucizesi filminin gösterimi yapıldı ve söyleşisi gerçekleştirildi. Günün bir diğer gösterimi, Pelin Esmer imzalı Kraliçe Lear belgeseline ait olde ve söyleşi yapıldı. Fabrizio Maltese'nin yönetmenliğini üstlendiği California Dreaming gösterimi ve söyleşisi ise 16.30'da Ma'adra'da gerçekleştirildi. Yerli filmlerden Babamın Kanatları'nın yönetmeni Kıvanç Sezer'in Küçük Şeyler'inin gösterimi yapıldı. Başak Özcan ve Alican Yücesoy söyleşiye katıldı. Gösterimi gerçekleştirilen diğer filmler arasında Bir Aile Filmi, Şehir, Bal Ülkesi, Onun Adı Petunya bulunuyor.

  6 Ekim'de ayrıca bir panel gerçekleştirildi. "İklim Krizi Ortak Geleceğimizi Nasıl Etkileyecek?" isimli panele Ömer Madra, Iason Paschalidis Gerostergiou, Ege Edman, İlksen Mavituna'nın moderatörlüğünde sohbet etti. İkinci panel ise "Yeni Sinefiller: Yeni Maceralar, Yeni Seyirciler" bölümünde yer alan "Nasıl Yapıyorlar?" oldu. Hollywood Reporter sinema yazarlarından Boyd Van Hoeij'in moderatörlüğüyle gerçekleştirilen panelde konuşmacılar arasında Cadı Üçlemesi'nin yönetmeni Ceylan Özgün ÖzçelikDaphna Levin ve Çiçek Kahraman bulunuyordu.

  Ayvalık Film Festivali 7 Ekim

  Günün erken saatlerinde Çiçek Kahraman ve Aziz İmamoğlu ile kurgu atölyesi yapıldı. Ardından Katriel Schory, düşük bütçeli film yapımı konusunda konuştu ve Boyd Van Hoeij film grameri ile ilgili atölye düzenledi. Bal Ülkesi ve California Dreaming bir kez daha izleyicileriyle buluşurken Jim'le Tanışmak filminin gösterimi ve söyleşisi gerçekleştirildi. Yerli filmlerden Emre Yeksan'ın yeni uzun metraj filmi Yuva, Burak Çevik'in ödüllü filmi Aidiyet, Ozan Yoleri'nin kısa filmi Aylin'in gösterimleri yapıldı.

  "60'lar Düşleri Buhar mı Oldu?" kategorisi altında Danny Boyle'un müzikal türündeki Yesterday filmi, Alain Tanner ve John Berger imzalı 2000 Yılında 25 Yaşına Basacak Olan Yunus filmi gösterimleri yapıldı. Bunun ardından ise müzik yazarı Naim Dilmener, Derya Bengi ve Antonio Cosentino'nin sergisinin yer aldığı Ofiskale'de sohbet etti.

  Ayvalık Film Festivali, son gününe girmiş bulunuyor.

  facebook Tweet
  Öneriler
  Yorumlar
  Yorumları göster
  Back to Top