Filmleri oyla!
Beyazperdem
  Edward Norton, "Fight Club" Başarısızlığından Fox'u Sorumlu Tutuyor
  18 Kas 2019 - 15:30
  facebook Tweet

  Fight Club, neden gişede başarısız olmuştu?

  Motherless Brooklyn ile yeni bir yönetmenlik denemesi yapan ve gişede pek başarılı olamayan Edward Norton, açıklama yaptı. Başrolünü Brad Pitt ile birlikte paylaştığı Fight Club filminde de hemen hemen aynı başarısızlık meydana gelmişti. Norton, bu durumdan stüdyoyu sorumlu tuttuğunu ifade etti.

  David Fincher'ın imzasının bulunduğu ve 1999 yılında izleyicileriyle buluşan Dövüş Kulübü, şimdilerde sinemaya yeni başlayanlar için ilk adım olarak görülen filmlerden biri haline gelmiş bulunuyor. Sinema ve oyunculuklar açısından mükemmel bir deneyim sunan Fight Club, ilk olarak dünya prömiyerini Venedik Film Festivali'nde yapmış ve eleştirmenler tarafından beğenilmişti. Ancak aynı başarı gişede elde edilememişti. Yeraltı edebiyatına ait olduğunu söyleyebileceğimiz Chuck Palahniuk'un romanından uyarlanan Fight Club'ın bütçesi 63 milyon dolar olmasına rağmen, gişeden yalnızca 37 milyon dolar elde edebilmişti. Kapitalizm, toksik maskülenlik gibi günümüzde sinemacılar tarafından son derece popülerleştirilerek kullanılan kavramlar Fight Club'ın temelini oluşturuyordu. Ancak o dönemin popüler konularıyla başdaşmadığı da bir gerçekti.

  Filmin başrol oyuncusu Edward Norton, gişedeki bu başarısızlık hakkında şu sözleri sarf etti: "Bence filmin pazarlamasını yapan insanlar fikrin eğlenceli olması gerektiğini kabullenme konusunda isteksizdi ve bence kendilerini suçlu hissettiler. Eğer filmde patronumu oynayan adam gibi hissediyorsanız, o zaman filmi sevmemeye başlarsınız. Ayrıca bunu birbirinden ayırmak zorlayıcıydı."

  Aynı zamanda Edward Norton'ın Toronto Film Festivali, New York Film Festivali gibi önemli festivallerde izleyicileriyle buluşan Motherless Brooklyn filmi de Fight Club gibi gişede başarı yakalayamayan filmler arasındaki yerini aldı. Bütçesi 26 milyon dolar olan Motherless Brooklyn, gişede yalnızca 8 milyon dolara ulaşabildi. Ancak film, sinema yolculuğuna devam ediyor. Yurt dışında 1 Kasım'dan itibaren sinemalarda dönen Motherless Brooklyn'in ülkemizdeki izleyicileriyle ne zaman buluşacağı henüz belli değil.

  facebook Tweet
  Öneriler
  Yorumlar
  • Vedat Korkmaz
   Bu film nasıl gişede çakılabilir ya mümkün değil
  Yorumları göster
  Back to Top