Filmleri oyla!
Beyazperdem
  Dijital Platformlar İle Film Şirketleri Arasındaki Savaş Nereye Gidiyor?
  9 Oca 2020 - 11:30
  facebook Tweet

  Netflix, Disney, Fox ve daha fazlası!

  Bundan birkaç yıl önce dijital platformlar film şirketleri için büyük bir tehdit olarak görülmezken, 2019 yılı içerisinde kelimenin tam anlamıyla 'kartlar yeniden dağıtıldı' ve film şirketleri, streaming platformlarına savaş açtı. Netflix'in kuruluşu 1997 yılına dayansa da, internette tam olarak yayılması ve şirketin büyümesi 2010'lu yıllara uzanıyor. Geçen 9 yıl içerisinde de Netflix ve benzeri platformlar sinema ve televizyon dünyasındaki tüm dengeleri değiştirmiş bulunuyor. Bu durumda film şirketlerinin yapması gereken şey, dijital platformlara savaş açmak oluyor. Pekiyi bu savaşta şimdilerde neler oluyor?

  Başta Netflix'te, ikinci sırada Amazon'da olmak üzere son zamanlarda film şirketlerinin zarara uğrayacağını düşündüğü için reddettiği filmleri bünyesine alma geleneği başgösterdi. Son olarak şirketlerin dağıtımcı olarak bile destek olmak istemediği yapımlardan The Irishman'i Netflix, The Report'u ise Amazon aldı. Tabii ki bu durum hayır işlemek amaçlı değildi. Ayrıca önümüzdeki yıl da Netflix'in çok önemli yönetmenlerle birçok orijinal yapım anlaşması bulunuyor. Diğer yandan prestij sahibi ödül yönetimlerinden bazıları dijital platformlarda yayınlanan filmleri aday olarak almamaya ya da arka plana itmeye başladı. Bu durumda Golden Globe ve BAFTA'da 1917 ve Once Upon A Time In Hollywood gibi kelimenin tam anlamıyla etliye sütlüye dokunmayan filmler ön plana çıkarılmaya başlandı. Bu sırada The Hollywood Reporter'da Martin Scorsese, Greta GerwigNoah Baumbach gibi yılın en çok konuşulan yönetmenleriyle birlikte sohbete katılan The Farewell'in yönetmeni Lulu Wang, neden filmini iki katı para teklif eden dijital bir platforma değil de, A24 şirketinin ellerine teslim ettiğini açıklayarak gündeme düştü. Wang, bu savaşta paranın yanında olmadığını belirtti. Böylece bu işin aslında bir savaş halinde olduğu da bir yönetmen tarafından belirginleştirilmiş oldu.

  Film şirketleri tarafına bakarsak, Disney 2019 yılı içerisinde neredeyse batmakta olan 20th Century Fox ile iş birliği yapmaya başladı. Ancak yine de yıl içerisinde milyonlarca doların çöpe gitmesine engel olamadı. Universal, Warner Bros gibi büyük bir şirket ise bu yıl uğrayabileceği en büyük zarara uğramış olabilir. Kendilerine CGI odaklı filmler sayesinde güvenen şirketler CatsGemini Man gibi filmlerle milyonlarca dolar kayba uğradı. Kasım ayı içerisinde Disney+ dijital platformu diğerlerine rakip olarak açıldı ve Netflix'teki filmlerin birçoğunu zaten izlenime açtığı için Netflix'ten kullanıcı çaldığı bildirildi. Bu sırada Netflix'in ise Fox'taki anlaşmalarını feshedemeyecek olan çalışanları istifa ettirip kendine çekmesi konusunda açılan dava gündeme geldi. Mahkeme bilindiği kadarıyla hala sonuçlanmadı. Her ne kadar Disney+'ın yanı sıra Apple ve HBO da kendi platformlarını kurmuş olsalar da, Disney kadar olaylı oldukları söylenemez. Önümüzdeki aylarda Warner Bros'a ait WarnerMedia, NBCUniversal'a ait Peacock da yayın hayatına başlayacak gibi görünüyor. Bu platformların açılmasıyla da şirketler birer birer Netflix'teki dizi ve filmlerini çekerek kendi platformlarında yayınlamaya başlayacaklar. Hatta Peacock'un tamamen ücretsiz olabileceği de gündemde yer alıyor.

  Şimdilik, film ve televizyon şirketlerinin dijital platformlarla başa çıkabilmek için kendi arşivlerini oluşturup platformlarını açtıkları görülüyor. Ancak bu durumun önümüzdeki yıl içerisinde ne yönde şekilleneceğini hep birlikte göreceğiz.

  facebook Tweet
  Öneriler
  Yorumlar
  • Baran
   netflixi alt etmeğe çalışıyolar ama bi kere netflix devleşti kolay kolay gider mi?
  Yorumları göster
  BİZİ TAKİP ETMEYE DEVAM EDİN!
  En Popüler Fragmanlar
   The French Dispatch Fragman
  Acı Kiraz Fragman
  Run Fragman
  Görünmez Adam Altyazılı Teaser (2)
  Dream Horse Fragman
  9 Kere Leyla Teaser
  Yeni çıkan tüm fragmanlar
  Film Haberleri Sektörden
  Disney+, Her Ülkeye Farklı İçerik Üretebilir
  HABERLER - Sektörden
  18 Şubat 2020 Salı
  "Parasite"ın Oscar Ödülü Almasına Hollywood'dan Gelen Tepkiler!
  HABERLER - Sektörden
  11 Şubat 2020 Salı
  "Parasite"ın Oscar Ödülü Almasına Hollywood'dan Gelen Tepkiler!
  Warner Bros ve HBO Max Ortaklığında Warner Max Şirketi Geliyor
  HABERLER - Sektörden
  6 Şubat 2020 Perşembe
  Warner Bros ve HBO Max Ortaklığında Warner Max Şirketi Geliyor
  Disney+ Platformu Üç Ayda Milyonlarca Kullanıcı Kazandı!
  HABERLER - Sektörden
  5 Şubat 2020 Çarşamba
  Disney+ Platformu Üç Ayda Milyonlarca Kullanıcı Kazandı!
  Netflix Strateji Değiştirip Çalışanlarını İşten Çıkarıyor!
  HABERLER - Sektörden
  31 Ocak 2020 Cuma
  Netflix Strateji Değiştirip Çalışanlarını İşten Çıkarıyor!
  Film Haberleri Sektörden
  Haftanın Filmleri
  20 Şub 2020 cuma günü vizyona girenler:
  Bayi Toplantısı
  Bayi Toplantısı
  Yönetmen: Bedran Güzel
  Oyuncular: İbrahim Büyükak, Onur Buldu, Doğu Demirkol
  Fragman
  Vikingler Büyük Macera
  Vikingler Büyük Macera
  Yönetmen: Éric Cazes
  Fragman
  Garez
  Garez
  Yönetmen: Nicolas Pesce
  Oyuncular: Andrea Riseborough, Demian Bichir, John Cho
  Fragman
  Efsunlu Ayin
  Efsunlu Ayin
  Yönetmen: Uğur Kaplan
  Oyuncular: Eylül Ezgi Yılmaz, Sedef Şahin, Reyhan İlhan
  Fragman
  Vahşetin Çağrısı
  Vahşetin Çağrısı
  Yönetmen: Chris Sanders
  Oyuncular: Harrison Ford, Omar Sy, Dan Stevens
  Fragman
  Patron Gibi
  Patron Gibi
  Yönetmen: Miguel Arteta
  Oyuncular: Tiffany Haddish, Rose Byrne, Salma Hayek
  Fragman
  Haftanın Filmleri
  Back to Top