Filmleri oyla!
Beyazperdem
  Steven Yeun, Oscar Tarihine Geçebilir!
  24 Eki 2020 - 16:50
  facebook Tweet

  Minari'nin yıldızı, bir ilke imza atmak için umutlu..

  A24, Steven Yeun'un “Minari”deki performansı için başrol oyuncusu olarak kampanya yapacağını doğruladığından, Oscar'ın en iyi erkek oyuncu yarışı bolca yetenekle zorlu geçecek diyebiliriz. Yeun'la birlikte başrol oyuncusu Yeri Han da en iyi kadın oyuncu için kampanya yürütürken, oyuncu arkadaşları Alan S. Kim, Will Patton ve Yuh-Jung Youn, destekleyici kategorilerde değerlendirilecek.

  Oyunculuk kategorilerindeki Asya temsili, Akademi'nin uzun tarihindeki kara lekelerden biri olarak tarihe geçmiştir. Steven Yeun, en iyi erkek oyuncu dalında aday gösterilirse, bu kategoride yer alan ilk Asyalı-Amerikalı olacak. Moğol kökenli Yul Brynner, 1956 yapımı “The King and I” filminde en iyi erkek oyuncu ödülünü alırken, yarı Hintli Ben Kingsley, 1982’nin en iyi filmi olan “Gandhi”yle en iyi erkek oyuncuyu kazandı. Kingsley ayrıca 2003 yapımı "House of Sand and Fog"la aday gösterildi.
  Yeun'un, 1980'lerde ailesini bir çiftlik kurmaya getiren Koreli bir baba olan Jacob performansı, Sundance ve Middleburg film festivallerinde gösterildikten sonra her ikisinde de seyirci ödülü kazandı. Yeun'un çıkışı The Walking Dead dizisinde oldu ve daha sonra en iyi yardımcı erkek oyuncu dalında LAFCA ödülünü kazandığı Güney Kore filmi “Burning” geldi.

  Lee Isaac Chung tarafından yönetilen filme henüz resmi bir gösterim tarihi verilmedi. Filme yakın kaynaklar, filmin 2020 takvim yılı bitmeden yayınlanma planlarının olduğunu bildirdi. Yeri Han’ın, Jacob’ın karısı Monica rolünün de yadsınamayacak kadar zengin olduğu söyleniyor. Bugüne kadar, yalnızca kısmen Hintli olan Merle Oberon, 1935 yapımı “The Dark Angel” filmiyle en iyi kadın oyuncu dalında aday gösterildi.

  Asyalı kazananlar sadece iki taneydi ve yardımcı kategorilerde yer aldı. 1984 yapımı "The Killing Fields" filminde Haing S. Ngor ve 1957 yapımı "Sayonara" filminde Miyoshi Umeki ödüllere ulaştı. Ayrıca; “Minari” oyuncularından herhangi biri aday gösterilirse, Akademi'nin bir oyunculuk kategorisinde herhangi bir Koreli oyuncuyu ilk kez aday göstermiş olacak.


  facebook Tweet
  Benzer Haberler
  Öneriler
  Yorumlar
  Yorumları göster
  Back to Top