Beyazperdem
  Timuçin Esen

  Medeni durum:

  Görev Oyuncu
  Uyruk Türk
  Doğum tarihi 14 Ağustos 1973 (Adana)
  Yaş 45

  Biyografi

  14 Ağustos 1973 tarihinde Adana'da doğdu. Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü'nde iki yıl okuduktan sonra İstanbul Mimar Sinan Üniversitesi Tiyatro Bölümü'ne geçti. İtalya ve ABD'de de tiyatro eğitimi alan Esen, Los Angeles’taki California Insitute of the Arts Üniversitesi’nde 7 yıl sinema ve yönetmenlik üzerine master yaptı. ABD’deki ünlü oyuncu koçu Larry Moss’un öğrencilerinden biridir.

  Esen, öğrencilik yıllarında Çıkmaz Sokak adında, orta metrajlı bir film çekmiştir. Gurbet Kadını adlı dizide “Hakkı Ağa” rolüyle tanınan oyuncu, sonrasında Meltem Cumbul ve Şener Şen’le beraber Gönül Yarası adlı sinema filminde canlandırdığı karakterle 42. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde ve SİYAD(Sinema Yazarları Derneği)'da En iyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü'nü almıştır.

  Esen, Hırsız–Polis adlı dizide canlandırdığı Çınar rolüyle Türk izleyicilerin beğenisini topladı. Tolga Örnek'in yönettiği "Labirent" filminde Meltem Cumbul'la tekrar kamera karşısına geçmiştir. Bu filmdeki rolüyle 17. Sadri Alışık Sinema ve Tiyatro Oyuncu Ödülleri töreninde Ayhan Işık Özel Ödülü'nü almıştır. Aynı zamanda bu rolüyle Uluslararası Madrid Film Festivali Yabancı Dilde En İyi Erkek Oyuncu dalında aday gösterilmiştir. Ayrıca sanatçının 2011'de çıkan 'Mayhoş' adında bir albümü vardır.

  İlk rolü

  Gurbet Kadını
  Gurbet Kadını
  2003
  Gönül Yarası
  Gönül Yarası
  2004
  Hırsız Polis
  Hırsız Polis
  2005
  Labirent
  Labirent
  2011

  En iyi film ve dizileri

  Sayılarla kariyeri:

  14
  Senelere göre kariyer
  0
  Ödül
  5
  Film
  5
  Dizi
  0
  Adaylık
  0
  Yeni Film

  Favori Tür

  Dram : 57 %
  Biyografik : 14 %
  Dramatik komedi : 14 %
  Aksiyon : 14 %

  Beyazperde'de İstatistikleri

  0
  Video
  3
  Fotoğraf
  14
  Haber
  3
  Hayran

  En popüler işler

  Meltem Cumbul
  Meltem Cumbul
  2 film ve 1 adet dizi
  Labirent (2011), Gönül Yarası (2004), Gurbet Kadını (2003)
  Yorumlar
  Yorumları göster
  Back to Top