Beyazperdem
Timuçin Esen

Medeni durum:

Görev Oyuncu
Uyruk Türk
Doğum tarihi 14 Ağustos 1973 (Adana)
Yaş 45

Biyografi

14 Ağustos 1973 tarihinde Adana'da doğdu. Hacettepe Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü'nde iki yıl okuduktan sonra İstanbul Mimar Sinan Üniversitesi Tiyatro Bölümü'ne geçti. İtalya ve ABD'de de tiyatro eğitimi alan Esen, Los Angeles’taki California Insitute of the Arts Üniversitesi’nde 7 yıl sinema ve yönetmenlik üzerine master yaptı. ABD’deki ünlü oyuncu koçu Larry Moss’un öğrencilerinden biridir.

Esen, öğrencilik yıllarında Çıkmaz Sokak adında, orta metrajlı bir film çekmiştir. Gurbet Kadını adlı dizide “Hakkı Ağa” rolüyle tanınan oyuncu, sonrasında Meltem Cumbul ve Şener Şen’le beraber Gönül Yarası adlı sinema filminde canlandırdığı karakterle 42. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde ve SİYAD(Sinema Yazarları Derneği)'da En iyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü'nü almıştır.

Esen, Hırsız–Polis adlı dizide canlandırdığı Çınar rolüyle Türk izleyicilerin beğenisini topladı. Tolga Örnek'in yönettiği "Labirent" filminde Meltem Cumbul'la tekrar kamera karşısına geçmiştir. Bu filmdeki rolüyle 17. Sadri Alışık Sinema ve Tiyatro Oyuncu Ödülleri töreninde Ayhan Işık Özel Ödülü'nü almıştır. Aynı zamanda bu rolüyle Uluslararası Madrid Film Festivali Yabancı Dilde En İyi Erkek Oyuncu dalında aday gösterilmiştir. Ayrıca sanatçının 2011'de çıkan 'Mayhoş' adında bir albümü vardır.

İlk rolü

Gurbet Kadını
Gurbet Kadını
2003
Gönül Yarası
Gönül Yarası
2004
Hırsız Polis
Hırsız Polis
2005
Labirent
Labirent
2011

En iyi film ve dizileri

Sayılarla kariyeri:

14
Senelere göre kariyer
0
Ödül
5
Film
5
Dizi
0
Adaylık
0
Yeni Film

Favori Tür

Dram : 57 %
Biyografik : 14 %
Dramatik komedi : 14 %
Aksiyon : 14 %

Beyazperde'de İstatistikleri

0
Video
3
Fotoğraf
14
Haber
3
Hayran

En popüler işler

Meltem Cumbul
Meltem Cumbul
2 film ve 1 adet dizi
Labirent (2011), Gönül Yarası (2004), Gurbet Kadını (2003)
Yorumlar
Yorumları göster
Back to Top