Filmleri oyla!
Beyazperdem
  Birol Güven

  Medeni durum:

  Görev Yapımcı, Senarist, Oyuncu Daha fazlası
  Uyruk Türk

  Biyografi

  Yapımcı, senaryo yazarı ve yönetmen olan Güven, 1 Mayıs 1964 tarihinde Darıca-Kocaeli'de dünyaya geldi. Hacettepe Üniversitesi-İngilizce Öğretmenliği Bölümü'nden mezun oldu. Mezun olduktan sonra bir süre turizm rehberliği ve öğretmnelik yapan Güven, turizm rehberliği yaptığı sırada tanışma şansı yakaladığı senarist ve yönetmen Yavuz Turgul aracılığıyla Gani Müjde’yle de tanışarak hayatına bambaşka bir yön vermeye karar verdi.
  Senaryo yazarlığında kısa sürede başarı gösteren çeken Birol Güven, Gani Müjde’yle birlikte 1996 senesinde bir şirket kurdu. Birol Güven daha sonra eşi Burcu Güven ile birlikte şirketin ismini değiştirerek Made in Turkey’i (MinT) kurdu.
  1999 yılında “Ayrılsak da Beraberiz” dizisini, 2002 yılında ise “Çocuklar Duymasın” dizisini gerçekleştirdi. Bu iki televizyon dizisi de Türk seyirci tarafından yoğun ilgi gördü. Bu dizilerin ardından “En Son Babalar Duyar” dizisiyle seyircilerin beğenisini kazanmaya devam etti. Daha sonra da birçok dizi yazıp yöneten başarılı yapımcı, halen dizi ve sinema filmi projelerine devam etmektedir.

  İlk rolü

  Dersimiz: Atatürk
  Dersimiz: Atatürk
  2010
  Sebahat ve Melahat
  Sebahat ve Melahat
  2014
  Mandıra Filozofu
  Mandıra Filozofu
  2014
  Yengen ve Şengen
  Yengen ve Şengen
  2015

  Sayılarla kariyeri:

  21
  Senelere göre kariyer
  0
  Ödül
  10
  Film
  21
  Dizi
  0
  Adaylık
  0
  Yeni Film

  Favori Tür

  Komedi : 67 %
  Romantik : 11 %
  Dram : 11 %
  Dramatik komedi : 11 %

  Beyazperde'de İstatistikleri

  0
  Video
  1
  Fotoğraf
  16
  Haber
  1
  Hayran
  Yorumlar
  Yorumları göster
  Back to Top