Filmleri oyla!
Beyazperdem
  Stanley Kubrick

  Medeni durum:

  Görev Yönetmen, Senarist, Yapımcı Daha fazlası
  Uyruk Amerikalı
  Doğum tarihi 26 Temmuz 1928 (Bronx, New York, ABD)
  Ölümü 7 Mart 1999 70 yaşında

  Biyografi

  26 Temmuz 1928 yılında New York'ta doğan sinema tarihinin en başarılı yönetmenlerinden biri olarak kabul edilen Kubrick'i Kubrick yapan şeyler, teknik kusursuzluk arayışı, ince detaycılığı, entelektüel sembolizmi ve mükemmeliyetçi bakış açısıydı.
  New York'ta yerel bir dergi olan Look'a amatör fotoğraflar çekerek kariyerine yön vermeye başlayan Kubrick, kısa zamanda Look dergisinin kadrolu fotoğrafçılarından olmayı başardı. Sinemayla da oldukça ilgili görünen Kubrick, izlediği filmlerden çok daha iyilerini yapabileceğini düşünerek yönetmenliğe geçiş kararını aldı. İlk filmleri olan Fear and Desire, Killer's Kiss ve The Killing ile kendini kısa zamanda sinema dünyasına ispat eden Kubrick, Paths of Glory ve Spartacus filmleri ile de iyi yönetmenler arasında gösterilmeye başlamıştı, tarih ise 1960'ı gösteriyordu.
  1960'lı yıllarda İngiltere'ye geçiş yapan yönetmen, hayatının geri kalanını bu ülkede geçirdi. 1962 yılında Lolita filmini çektikten sonra Dr. Strangelove'ı 1964 yılında çekerek satirik komedinin önemli örneklerinden birini yapmayı başardı. 1968 yılında ise sinema tarihinin en önemli filmlerinden biri olarak gösterilen 2001: Bir Uzay Macerası filmini yaptı ve aynı zamanda kendisini de sinema tarihinin en başarılı yönetmenlerinden biri haline getirdi. 1971 yılında ise Otomatik Portakal gibi bir başka kült filmi çeken yönetmen, kariyerinin sonraki aşamalarında ise Barry Lyndon, The Shining, Full Metal Jacket gibi filmler de yönetti. 1990'lara gelindiğinde ise önüne gelen en önemli senaryo, Kubrick'in ölümünden sonra Spielberg'in yönettiği AI: Artifical Intelligence (Yapay Zeka) filmini çekmekten son anda vazgeçti.
  Full Metal Jacket sonrası yönetmenliğe uzun bir süre ara veren Kubrick, 1999 yılında Tom Cruise ve Nicole Kidman'ın başrollerini paylaştığı Gözü Tamamen Kapalı filmini yönetti ve bu filmi tamamladıktan sadece birkaç gün sonra 1962 yılından beri yaşadığı İngiltere'de öldü.

  İlk rolü

  Korku ve İstek
  Korku ve İstek
  1953
  Katilin Busesi
  Katilin Busesi
  1954
  The Killing
  The Killing
  1956
  Zafer Yolları
  Zafer Yolları
  1957

  En iyi film ve dizileri

  Sayılarla kariyeri:

  46
  Senelere göre kariyer
  0
  Ödül
  15
  Film
  0
  Dizi
  0
  Adaylık
  0
  Yeni Film

  Favori Tür

  Dram : 39 %
  Savaş filmi : 28 %
  Gerilim : 22 %
  Belgesel : 11 %

  Beyazperde'de İstatistikleri

  0
  Video
  9
  Fotoğraf
  12
  Haber
  22
  Hayran
  Yorumlar
  Yorumları göster
  Back to Top