Hesabım
  Persepolis
  Ortalama puan
  3,7
  619 Puanlama ve 89 Eleştiri
  dağılımı 89 Eleştiri notla
  31 Eleştiri
  43 Eleştiri
  2 Eleştiri
  7 Eleştiri
  3 Eleştiri
  3 Eleştiri
  Persepolis hakkında görüşlerin ?

  89 kullanıcı eleştirisi

  naked-soul
  naked-soul

  Takip Et! 201 Takipçi 561 Eleştirisini Oku

  0,5
  5 Nisan 2008 tarihinde eklendi
  bunların hepsi yaşanmış... hepsi gerçek!
  kemerlee
  kemerlee

  Takip Et! 394 Takipçi 693 Eleştirisini Oku

  0,5
  30 Ağustos 2011 tarihinde eklendi
  Iranda geçen bir hikayeyi fransizca anlatmasiyla daha basindan ne kadar tarafli ne kadar kapitalist ve irkçi bir yapim olacagini gösteren islam ve inanç düsmani rezalet görüntüleriylede çöp niteliginde bir animasyon.
  Caner Canlıer
  Caner Canlıer

  Takip Et! 2 Takipçi 36 Eleştirisini Oku

  5,0
  27 Ocak 2020 tarihinde eklendi
  Marjane Satrapi'nin başından geçenleri anlattığı gerçek olaylara dayanan, yer yer duygulandıran yer yer güldüren harika bir animasyon filmi. Normal sayılabilecek seviyede, kendi hallerinde dinlerini yaşayan bir ailenin İran devriminden nasıl etkilendiğini anlatan çarpıçı bir hikayeye sahip. Bununla yetinmeyip kendime pay çıkarabileceğim, kendi vatanını bırakıp başka bir şehirde yaşamaya çalışmanın ne kadar zor olduğuna da değinilmiş. Benim fikrime göre 10/10 bir film
  Ugur Tazegül
  Ugur Tazegül

  Takip Et! 564 Takipçi 668 Eleştirisini Oku

  5,0
  5 Ocak 2017 tarihinde eklendi
  KONU ANLATIMIYLA GERÇEK BİR BAŞYAPIT 10/10

  Uzun zamandır güzel bir film önerisiyle gelmiyordum ve bende gerçekten iyi filmleri ıskaladığımı fark etmeye başlamıştım. Aslında bu arada bir çok ödüllü ve eleştirmenler tarafından çok beğenilen filmler izledim ama bende nedense istenilen etkiyi yaratmadı, Amour ve Kıskanmak gibi. İşte Persepolis bu arada ilaç gibi yetişti hem kaliteli, hemde akıcı bir şekilde ilerleyen film açlığıma. Baştan söylemekte yarar var, Persepolis bir animasyon filmi ama bildiğiniz Disney animasyonları gibi de pembe bir dünya anlatmıyor. Persepolis, son dönem İran'da yaşanan olayları küçük bir kızın bakış açısından anlatıyor, devrimle İran:'da Şah'ın devrilmesi ardından, daha demokratik bir ülke kurma hayalleri olan İranlıların islami devrimle beraber iyice kötüleşen yaşam koşulları ve sınırlanan özgürlüklerini izleme şansı buluyoruz.
  Marjane'de 5 yaşından 20'li yaşlarının ortasına kadar hikayeyi anlatarak, bizi olayların içine dahil ediyor. İslam cumhuriyeti denen saçmalığın ve palavranın da gerçek yüzünü görüyoruz. Film Marjane Satrapi'nin kendi yaşamını anlattığı kitabınında bire bir çevrimi, fransız yapımı bir animasyon.

  Persepolis, İran'ın İslam/Molla devriminde yaşanılanların bir ailenin kız çocuğunun gözünden anlatıldığı sağlam bir yapım.Filmin siyah beyaz oluşu olayların ciddiyetini ve etkileyiciliğini arttırmış.İçerdiği ağır dram ve kara mizah unsurlarının da ne kadar iyi detaylar olduğunu es geçmemek gerek.Kısaca filmimizin konusuna odaklanırsak tarih bilgilerimiz ışığında şunları söyleyebiliriz: Dönemin lideri Şah Muhammet Rıza Diktatör lakin modernist bir şahıstı.Kendisine karşı gelenleri mahkum veya idam etmekten çekinmemiş ancak ülkesinin gelişimi için elinden geleni yapmaya çalışan, yaptığı Ak Devrim ile Kadınlara oy hakkını tanıyan, farklı bir liderdi.Tarımdan sanayiye geçip ülkesini kalkındırmaya çalıştığı sırada fanatik dincilerin, fakirlerin ve cahil kesimin hışımına uğradı ve ülkesini terk etmek zorunda kaldı.Filmde denildiği gibi ''Daha kötüsü gelemez.'' diye düşünen halkın içi rahattı ancak ilerisi onlar için bir daha hiç aydınlık olmadı.Şah tarafından defalarca sürgün edilen Dindar muhalif İmam Humeyni kaçan Şah'ı görünce fırsatını iyi kullandı ve ülkesine dönüp yalan vaatlerle yeni lider oldu.İran'ın İslam Devriminden önceki tarihi onun en büyük nefretiydi.Bu yüzden önce muhalifleri ve eski hükümet yetkililerini ortadan kaldırdı daha sonra da tarihi... Kadınların kapanması, alkolün ve batı müziğinin yasaklanması gibi yasalar getirildi.Müzik kasetleri el altından satılıyordu, insanlar istediği sanatçıyı dinlemeye korkar hale gelmişti.Irak savaşının patlak vermesiyle iyice yaşanmaz hale gelen İran'dan insanlar kaçar hale geldi.Günümüzde birçok İranlı yurtdışında yaşamaktadır.Bazıları o dönemde din değiştirmeyi bile düşünmüştür.Hatta değiştirmişlerdir de.Ancak daha sonra ''Din değiştirmenin cezası idamdır.'' gibi hükümet tarafından duyurular yapılınca, bu kesimin sayısı da azınlığı geçmemiştir.Özellikle 2.sınıf insan muamelesi gören İranlı kadınların yaşadığı sıkıntıları iyi noktalardan yakalayan iyi bir film Persepolis.Molla devrimi hakkında söylenecek daha çok olay ve ayrıntı olmasına rağmen bu film için ana hatlarıyla bu bilgiler yeterlidir.Çünkü bu bilgiler filmi daha iyi anlamamızı sağlayacaktır.Böylelikle bu harika kurgulu animasyon filminden daha çok zevk alabilirsiniz.Puanım 9/10.
  potasyum
  potasyum

  Takip Et! 169 Takipçi 531 Eleştirisini Oku

  4,0
  30 Ocak 2012 tarihinde eklendi
  Koca adamlara çizgi film.İzlerken tüylerimi diken diken yaptı,tehlikenin uyutulup adım adım nasıl büyüdüğünü bize anlatan didaktik bir film.Üzerine V for Vendetta çok iyi gider.
  walkabout-2
  walkabout-2

  Takip Et! 38 Takipçi 107 Eleştirisini Oku

  5,0
  1 Kasım 2007 tarihinde eklendi
  bu filmin taraflı ve önyargılı olduğunu düşünen arkadaşların da filmi aslında izlemediklerini sanıyorum. bir islam ülkesinin eleştirilmesi fikri rahatsız ediyor galiba insanları. halbuki persepolis, iran kadar batı’yı da eleştirmekten geri kalmayan; iran hakkındaki yorumları da ders çıkarılması gereken ölçüde gerçek bir film. bu filmin bizim ülkemizde seyirciye ulaşması çok önemli. ama daha filmi izlemeden, sırf ortalama puanını düşürmek için burada kötü puanlar veren insanlar olduğuna göre durum kolay değil (ve malesef beyazperde okuyucu kitlesi içinde Hollywood dışı filmlere karşı kasıtlı olarak bunu yapan insanlar olduğuna inanıyorum; özellikle yaşı küçük izleyicilerde avrupa filmlerine karşı bir önyargı olduğuna, özellikle bu filme karşı bir tavır olmadığına inanmak istiyorum ama bu sorun nasıl çözülür bilemiyorum).
  ill-key
  ill-key

  Takip Et! 9 Takipçi 211 Eleştirisini Oku

  4,0
  8 Eylül 2009 tarihinde eklendi
  Animasyon açısından çok başarılı buldum.. Küçük kızın anlatış tarzı ve anılarının yeryer komik unsurlar barındırması çekici kılıyor..İran devrimini anlatırken oldukça taraflı olunduğu kesin.. Müslümanlığa bir çok taş atılıyor ve bu hoşuma gitmedi.. 10/8..
  Engin Yüksel
  Engin Yüksel

  Takip Et! 3822 Takipçi 1 389 Eleştirisini Oku

  4,5
  30 Ekim 2014 tarihinde eklendi
  sadece bir animasyon değil siyasi olayların İran halkına yansımalarını çok iyi yansıtan bir yapım 9/10
  Ceren S.
  Ceren S.

  Takip Et! 229 Takipçi 443 Eleştirisini Oku

  4,0
  18 Temmuz 2009 tarihinde eklendi
  Kesinlikle çok başarılı bir animasyon.. Öncelikle taraflı bir animasyon diyen arkadaşlara kesinlikle katılmıyorum çünkü hem Avrupanın hem İranın kötülüklerini yansıtan bir animasyon.. Her türlü duyguyu içinde barındıran bir animasyon şiddetle tavsiye ediyorum! :D
  semahos
  semahos

  Takip Et! 45 Takipçi 193 Eleştirisini Oku

  2,5
  18 Kasım 2008 tarihinde eklendi
  ben filmi çok beğendim arkadaşlar zaten animasyon oluşu ilgimi çekmişti ve siyah beyaz oluşu da ayrıca konuya ve senaryoya inandıklarının göstergesi bence abd yapımı ama tarafsız batının savaşı alevlediği ve her iki tarafa da silah sattığı anlatılıyor bunu artık görmenin herkes için zamanı geldi meydanlara çıkıp bağırmak değil önemli olan bunları görüp bunlara karşı önlem almalıyız dışardan birileri bile bizi bizden daha iyi biliyor.
  VcdSamimiyeti
  VcdSamimiyeti

  Takip Et! 42 Takipçi 283 Eleştirisini Oku

  5,0
  28 Kasım 2010 tarihinde eklendi
  Dikkat Başyapıt !Böyle kusursuz anlatıma,böyle mükemmel animasyon tekniğine,böyle tatlı sert eleştiriye söylenecek başka söz yok,başyapıt !10/10
  mamoru
  mamoru

  Takip Et! 12 Takipçi 147 Eleştirisini Oku

  4,5
  21 Ocak 2011 tarihinde eklendi
  Marjanenin gözüyle bakmak eğlenceliydi, yani bir kızın hayata bakış açısını bu kadar bilemezdim ben mesela :)

  Kandırılmayı, baskıyı, aşkı, ihanetei, aile sevgisini... Mutlaka izleyin, inanın hiç bir şey kaybetmezsiniz ;)

  9 / 10
  haceremail
  haceremail

  Takip Et! 4 Takipçi 87 Eleştirisini Oku

  4,0
  15 Mayıs 2008 tarihinde eklendi
  çok güzel bir konu çiizm çok estetik ve bu animasyonu yeni nesil kesinlikle izlemeli böyle olmak istemiyorum çünkü...
  ilsalaron
  ilsalaron

  Takip Et! 252 Takipçi 644 Eleştirisini Oku

  4,5
  29 Ekim 2007 tarihinde eklendi
  Haftanın en iyi ve en çarpıcı filmi üstelikte bir Anime. Bana göre En iyi Yabancı Film dalında Oscar en güçlü adayı.
  mrs-durden
  mrs-durden

  Takip Et! 49 Takipçi 350 Eleştirisini Oku

  5,0
  28 Şubat 2009 tarihinde eklendi
  tek kelimeyle harika! bir kızın hikayesini akıcı ve eğlenceli bir şekilde anlatmanın yanında önemli politik konuları da çok güzel işlemiş ve sadece iran değil avrupa nın da yanlışlarını tarafsız fakat etkileyici bir biçimde dile getirmiş bir film. izlerken hem duygulandım hem de güldüm animasyon şeklinde olması da filme ayrı bir keyif katmış herkese rahatlıkla tavsiye edebilirim
  beck31
  beck31

  Takip Et! 2154 Takipçi 1 383 Eleştirisini Oku

  4,5
  2 Şubat 2008 tarihinde eklendi
  mutlaka izlenmesi gereken harika bir film. animasyon olmasinda anlam var, siyah beyaz olmasinda anlam var. sadece bir kadin hayati degil, bir ulkenin, bir toplumun, bir ailenin, bir kitanin hayati, tarihini iki saate sigdirmis bir film.
  basakbilgi
  basakbilgi

  Takip Et! 72 Takipçi 354 Eleştirisini Oku

  4,0
  9 Mart 2008 tarihinde eklendi
  Tadı damağımızda kaldı...

  Yürek dağlayan bir animasyon. Gelecek kaygılarımızı depreştirdi. Ayrıyetten bir dostun motto edindiği ve şahsımın son derece mantıksız bulduğu: 'bir devrim bir de savaş gördüm ama basmakalıp bir aşk hikayesi beni dağıttı.' gibi bir cümle de bu animasyonda geçmektedir.
  kadir tuğsan y.
  kadir tuğsan y.

  Takip Et! 2 Takipçi 34 Eleştirisini Oku

  3,0
  3 Ağustos 2016 tarihinde eklendi
  İranın tarihi hakkında bilgi sahibi olanlar için az, fikir sahibi olmak isteyenler için de kesik bilgi vermiş. Zaten filmin yarısı kızın içindeki çelişkileri anlatıyor. Filmin kalan bir saati de olayları anlatmak için çok kısa. Yani olaydan çok olaya tepki var.
  Muhaliflerin gözünden ele alınmış. Kesinlikle tarafsız değil.Birilerini kötülemek yerine halkın perişanlığına yoğunlaşsa daha iyi olurmuş.
  Yinede şeriatın getirdiği zorluklar, islamiyetin manipüle edilmesi, halkı milliyetçilik ile galeyana getirme ve batının umursamazlığı konuları üzerine izlenebilir.
  Sikimic
  Sikimic

  Takip Et! 1 Takipçi 165 Eleştirisini Oku

  4,5
  15 Mayıs 2008 tarihinde eklendi
  Günümüz Türkiyesine çok tanıdık bir film.
  Selçuk Orhan
  Selçuk Orhan

  Takip Et! 4 Takipçi 32 Eleştirisini Oku

  5,0
  10 Ocak 2011 tarihinde eklendi
  mükemmel!!! ama umarım canım ülkemde bu bok çukurunun içine düşmez, umarım vatanımın da kimyasıyla oynamaya kimse kalkışmaz .korkuyorum :( anlayan anladı
  Daha Fazlasını Göster
  • En son Beyazperde eleştirileri
  Back to Top