Hesabım
  Suspiria
  Ortalama puan
  3,8
  yayın
  • Arka Pencere
  • Sözcü
  • Habertürk

  Her dergi ve gazetenin puanlama sistemi farklı olduğu için, Beyazperde, puanları 0.5 - 5 yıldız üzerinden, kendi barometresine göre vermiştir.

  Basın Eleştirisi

  Arka Pencere

  Yazar: Sezen Sayınalp

  Katmanlarını yavaş yavaş gösteren hikaye kurgusu, seyircilere gösterdiği her bir katmanda korkunun bir başka yönünü keşfettiriyor aslında bizlere. Argento'nun soğukkanlı oyunlarından biri bu. Her katman kendi içinde giriş-gelişme-sonuç bölümlerine sahip ve bilmece gibi biri çözüldüğü noktada diğeri devreye girerek korkunun etki kanallarını çoğaltıyor. "Suspiria", Suzy'nin okula gelişiyle sonuca ulaşmasına kadar geçen sürede, kendi içinde hikayesini üç farklı şekilde çeşitlendiren bir filme dönüşüyor böylece. Cinayetlerin üstünün örtülmesi, normallikleri anormalliğe dönüşen kural koyucu öğretmenlerin kendi içlerinde yarattıkları ölümcül dünyaya da bir referans oluyor aslında.

  Eleştirinin tamamı için: Arka Pencere

  Sözcü

  Yazar: Burak Göral

  1977 yılı yapımı olan filmin restore edilmesi için yoğun emek sarfedilmiş. Görüntüleri Argento'nun kurduğu renk skalasına oldukça sadık kalarak başarılı bir şekilde elden geçirilmiş. Ses kuşağı da olabildiğinde temizlenmiş. Doğrusu film hala ilk izlendiği zamanlardaki gibi seyircisini tehdit altındaymış gibi hissettirmeyi başaran ender korku filmlerinden biri. Müzik kullanımı hala çok özgün, cinayet sahneleri ise gerçekten kabus gibi. Eğer özellikle de bir korku filmleri tutkunuysanız 40 yıl öncesinden gelen bu klasiği sinemada bu yenilenmiş kopyasıyla tekrar izlemelisiniz.

  Eleştirinin tamamı için: Sözcü

  Habertürk

  Yazar: Mehmet Açar

  Argento, şimdi kullanılmayan Technicolor formatında, kırmızı gibi abartılı sıcak renklerle beyazperdeyi tuval gibi boyuyor. Alman dışavurumculuğunun gölgelerini kullandığı karanlık sahnelerin yanı sıra canlı renklerin hâkim olduğu çok renkli, aydınlık sahneler de var. Görüntü ve sanat yönetimi açısından her tür denemeye açık 1970’ler sineması için dahi tuhaf seçimler bunlar... Argento bütün filmi kendi bilinçdışında geçen bir kâbus gibi tasarlamış sanki...40 yıl sonra ‘Suspiria’ ilk seyrettiğimdeki etkiyi uyandırmadı bende. Ama bu, ‘Suspiria’nın müstesna bir film olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Korkmak isteyen gençlere değil ama klasikleri merak eden sinefillere ve nostalji yaşamak isteyenlere tavsiye ederim.

  Eleştirinin tamamı için: Habertürk
  Daha Fazlasını Göster
  Back to Top