Hesabım
  Eve Dönüş
  Eve Dönüş
  3 Kasım 2006 Sinemada | 1s 45dk | Dram
  Yönetmen Ömer Uğur
  |
  Senarist Ömer Uğur
  Oyuncular: Sibel Kekilli, Memet Ali Alabora, Savaş Dinçel
  Üyeler
  3,7 585 Puanlama, 104 Eleştiri
  Beyazperde
  3,5
  Puanım :
  0.5
  1
  1.5
  2
  2.5
  3
  3.5
  4
  4.5
  5
  İzlemek İstiyorum

  Özet

  12 Eylül faşizminin tüm toplum kesimlerine birden ne kadar zarar verdiğini anlatan en iyi örneklerden birisi de Eve Dönüş adlı bu cesur yapım. Apolitik Mustafa ve karısı, siyasetten ve toplumsal olaylardan uzak, almış oldukları televizyonun taksidini ödemek için günlerce mesaiye kalmak zorunda oldukları yoksul bir yaşam sürmektedirler. Gece yarıları sokaklardan gelen çatışma sesleri, her gün birbirlerini öldüren sağcı ve solcu gençler ya da fabrikadaki sendikal çalışmalar ile hiçbir alakaları ve ilgileri yoktur. Bir sabah darbe haberleri ile uyandıklarında, bu haberin onlar için sokaklardaki çatışmaların durmasının ötesinde bir anlamı yoktur. Hatta Mustafa, o dönemdeki bir çok yurttaş gibi durumdan memnun bile olmuştur çünkü artık güvenlik sağlanmıştır. Ama bir gece ansızın hiç beklemedikleri bir şekilde, Şehmuz kod adlı bir siyasi sorumlu olduğu gerekçesi ile evleri basılıp tutuklanınca Mustafa, hayatın hiç de siyah ve beyaz gibi net ayrımlarla çizilmemiş olduğunu görecektir. 'O gün batımında karanlığın bu kadar uzun süreceğini' hiçbiri bilmiyordu. 12 Eylül askeri darbesi üzerine şimdiye kadar yapılmış belki de en ’sert’ film olan Eve Dönüş, dönemin acılarını bizzat yaşamış bir yönetmen olan Ömer Uğur imzası taşıyor.

  Beyazperde Eleştirisi

  3,5
  İyi
  Eve Dönüş

  Biraz Cesaret Lütfen...

  Yazar: Ali Ercivan
  Bir sanat eseri söz konusu olduğunda, bizleri yanılgılara düşürebilecek çok sayıda tuzak var. Önemli bir konu üzerine yapılmış bir filmle karşılaştığınızda, içeriğin gözünüzü boyaması pekala mümkün. Eve Dönüş, 12 Eylül süreci hakkında yapılmış ilk film değil ama uzun zamandır bu konuya doğrudan değinen tek film. Ömer Uğur'un yıllardır gerçekleştirmeye çalıştığı proje, izleyicinin söz konusu dönemde neler yaşandığını anlamasını sağlıyor ama yaşananların dehşetini hissetmemizi ya da en basitinden görmemizi sağlayamıyor.Hiçbir politik kimliği olmayan, kendisi çocukluktan kurtulamamışken aile geçindirme sorumluluğu altına girmiş Mustafa karakteri, nereden geldiği kolaylıkla tahmin edilen bir asılsız ihbar neticesinde gözaltına alınır ve sol örgütlerle ilişkide olduğu varsayımıyla türlü işkenceye uğrar. Bu sırada karısı da dışarıdaki yaşam koşullarına karşı direnmektedir. Şüphesiz, 12 Eylül d
  Öneriler

  Son Haberler

  Dönem Filmlerine Dönüş
  Haberler - Gündemdeki Filmler
  28 Ağustos 2006 Pazartesi

  Oyuncular

  İzleyici eleştirisi: sevdiler

  En iyi ve en faydalı yorumlar
  KaliteTAKİP
  KaliteTAKİP

  Takipçi 873 değerlendirmeler Takip Et!

  5,0
  1 Mayıs 2007 tarihinde eklendi
  ızlenılmesı gereken onemlı fılmlerden bırısı halıne gelmıss mutlaka ızleyın
  jamesbond-2
  jamesbond-2

  Takipçi 1.684 değerlendirmeler Takip Et!

  3,5
  21 Şubat 2008 tarihinde eklendi
  Ben o yılları yaşamadığım için bilemem fakat böyle filmlerden görerek gerçekten acı gerçekleri öğrenmiş oluyoruz.Oyunculuklar iyiydi.Aslında herkesin izlenmesi gereken bir film gerçeklerin bilinmesi açısından.İyi seyirler.
  yenilige-dogru
  yenilige-dogru

  Takipçi 176 değerlendirmeler Takip Et!

  3,5
  18 Şubat 2009 tarihinde eklendi
  izlediğim ve gerçekten etkilendiğim en iyi türk filmlerinden biriydi.yürek burkan bir hikaye.gerçeklen gözler önüne seriliyor.alaborayla birlikte kekilli de oldukça başarılı.
  dawson-creek7
  dawson-creek7

  Takipçi 93 değerlendirmeler Takip Et!

  4,0
  25 Ağustos 2006 tarihinde eklendi
  bu film hakkında güsel şeyhler duydum umarım gercek anlamda beyaz perdede turk sineması icin we biz izleyiciler icin TAŞ gibi bi film cıkar...eehh fazla bişeyde kalmadı zaten filme hadi hayırlısı...bu arada filme ilk yorum yazanlardanım sanırım tuhaf bi duyguymuş bu bea:P :)

  Fotoğraflar

  Teknik bilgiler

  Ülke Türkiye
  Dağıtımcı -
  Yapım yılı 2006
  Metraj uzun metrajlı film
  İlginç Detaylar -
  Bütçe -
  Dil -
  Görüntü formatı -
  Renk Renkli
  Ses formatı -
  Yapım formatı -
  Viza numarası -

  Bu Filmi Beğendiysen, Şunlara da Göz At:

  Bu filmi sevdiyseniz, şunlar da ilginizi çekebilir: : Yılın en iyi filmleri 2006, En iyi film: Dram, {Genre} türündeki en iyi filmler : 2006.

  Yorumlar

  Back to Top