Hesabım
  Captain Marvel
  Ortalama puan
  2,9
  yayın
  • Gazete Duvar
  • Birgün
  • Habertürk
  • Hurriyet
  • Milliyet
  • Sabah
  • T24

  Her dergi ve gazetenin puanlama sistemi farklı olduğu için, Beyazperde, puanları 0.5 - 5 yıldız üzerinden, kendi barometresine göre vermiştir.

  Basın Eleştirisi

  Gazete Duvar

  Yazar: Şenay Aydemir

  Filmin en büyük sıkıntısı bütün enerjisini ve hikayelerini “Avangers” filmine adapte etmeye harcayan Marvel sinematik evreninin “Captain Marvel” etrafında yarattığı gizem ve büyüttüğü beklentinin seyircide nasıl karşılık bulduğu olacak. Açıkçası büyük beklentileri karşılayacak bir yapım yok karşımızda. Öte yandan “Sonsuzluk Savaşı”nda süper kahramanların gösterdiği performansın hayal kırıklığı yarattığı düşünülürse, 29 Nisan’da vizyona girecek “Avengers: Endgame”e ‘transfer olan’ Captain Marvel’in ne kadar fark yaratacağını bekleyip göreceğiz.

  Eleştirinin tamamı için: Gazete Duvar

  Birgün

  Yazar: Tuğçe Madayanti Dizici

  Bu film bir yanıyla oldukça eğlenceli ama Thor: Ragnarok veya Ant-Man filmlerindeki gibi komedi de değil. Filmde, Captain Marvel’i, iki uzaylı ırkın savaşı sırasında, geçmişini öğrenip kim olduğunu anlamaya çalışırken ve bu esnada tahmin ettiğinden çok daha güçlü olduğunu keşfederken tanıyoruz. Brie Larson çok yönlü oyunculuğu ve kendine has tavırları sayesinde karakter ile arasında en ufak bir yabancılık hissettirmiyor. Uzayda Skrull ile dövüşürken de Nine Inch Nails tişörtüyle 90’larda motosiklet kullanırken de karakterine sahip çıkmayı başarıyor.

  Eleştirinin tamamı için: Birgün

  Habertürk

  Yazar: Mehmet Açar

  Ayrıca Carol Danvers, tipik bir Marvel kahramanı değil. Superman'i aratmayan muhteşem gücü, naifliği, şövalye ruhu ve iyi kalpliliğiyle DC Comics kahramanlarını andırıyor. Mesela, Carol Danvers'in dünyayı tek başına savunduğu final sekansının Superman filmlerini hatırlattığı kesin... Tüm bunlar Marvel hayranlarının hoşuna gitmeyebilir. Kendi adıma, “Captain Marvel”ı Marvel Sinematik Evreni'nin en iyi 10 filmi içine almam mümkün değil. Sonuçta, eski Superman filmleri tadında hafif ve biraz sığ bir film.

  Eleştirinin tamamı için: Habertürk

  Hurriyet

  Yazar: Uğur Vardan

  Filmin güzelliklerinden biri de, düştüğü her yerde yeniden ayağa kalkmasını bilen ve mücadelesini sürdüren bu kişilik. Buradan elbette bir ‘feminist okuma’ yapmak mümkün ama öykünün öncelikli derdinin bu olduğunu iddia edemeyiz; bu sadece pozitif bir yan unsur. Öte yandan film çağdaş acılarımızdan ‘göçmen meselesi’ne de kendince bir bakış atıyor, bu da bir başka olumlu yan. Ama ‘Captain Marvel’ı asıl tanımlayacak özellikler öykünün 90’larda geçmesi ve bu döneme ait birçok kültürel kodları bize hatırlatması (No Doubt’ın ‘I’m Just A Girl’, R.E.M.’in (Man on the Moon’, Nirvana’nın ‘Come As You Are’ parçaları mesela ya da Arnold Schwarzenegger ve Jamie Lee Curtis’le ‘True Lies’ filmi gibi, ayrıca kimi sahnelerde ‘Top Gun’ göndermeleri görmek de mümkün).

  Eleştirinin tamamı için: Hurriyet

  Milliyet

  Yazar: Nil Kural

  Brie Larson’un belli bir karizmayla canlandırdığı Captain Marvel, 1990’lar atmosferini de arkasını alarak bir köken hikayesi anlatıyor. Esprili ve karakteri tanıtmaya uğraşan bir yolu tercih eden bu yeni Marvel filmi, artık sınırları bir hayli genişleyen Marvel evreninin zirvelerinden biri değil. Ancak kadın süper kahramanıyla sunduğu yenilik onu benzerlerinden ayırıyor.

  Eleştirinin tamamı için: Milliyet

  Sabah

  Yazar: Olkan Özyurt

  Carol Danvers'in Captain Marvel'a dönüşümünü Galaktik bir mücadelenin dünyaya sıçramasıyla gezegenimize yolu düşen kahramanımızın hem kendi geçmişini, hem de gücünü keşfetmesi şeklinde izliyoruz. Açıkçası bu yaklaşım ilk elden, hele hele Marvel evreninde heyecan zirvedeyken, filmi sıkıcı olmaktan kurtarıyor. Ama yönetmenlerin tek hamlesi bu değil. Yenilmezler ekibini kuran Nick Fury'nin (Samuel L. Jackson) gizemli öyküsünün filmde bir yan öykü olarak anlatılması, olaylar 90'larda geçtiği için o dönemin ruhuna uygun göndermelerin filmin atmosferine yedirilmesi, Marvel evreninde kimi filmlerde hissettiğimiz mizahın bu filmde bütüne yayılması Captain Marvel'i seyirlik açıdan yukarıya taşıyor. Bunun için bir başkan kadın süper kahraman filmi Wonder Woman ile kıyaslandığında ise elde daha iyi bir film var diyebiliriz.

  Eleştirinin tamamı için: Sabah

  T24

  Yazar: Atilla Dorsay

  aşroldeki Brie Larson doğrusu canla-başla çalışmış. 2015’de Room- Gizli Dünya filmiyle Oscar almıştı oyuncu... Jude Law ise ilk kez bu tür bir filmde oynuyor. Filmin başında, bir sahnede (son kez olarak!) gözüken ve sonra 95 yaşında ölen çizer Stan Lee’ye bir saygı duruşu var. Sonrasında bir gözüküp bir kaybolan konuklar arasında ise Scarlett Johansson, Don Cheadle, Chris Evans, Mark Ruffalo gibi isimler var. Hayvansevenler dikkat: Filmin başına neler neler gelen harika sarman kedisi Goose’u (Kaz) tam dört ayrı kedi canlandırmış!... Bir diziye dönüşmesi çok olası bu hikaye sonuç olarak ergenler için. Elbette her yaştaki ergenler...

  Eleştirinin tamamı için: T24
  Daha Fazlasını Göster
  Back to Top