Hesabım
  Kung Fu Panda 2
  BEYAZPERDE ELEŞTİRİSİ
  4,0
  Çok İyi
  Kung Fu Panda 2

  Kung Fu Panda 2

  Yazar: Funda Sularöz

  İki kat daha panda-maina ile Kung Fu Panda 2 karşınızda! Şrek'in yaratıcılarından DreamWorks Animation çıkışlı Kung Fu Panda 2, iki kat daha aksiyonlu, ayrıntıları daha güçlü, hala komik ve daha duygusal. Ejderha savaşçısı sevimli Panda Po, Korkusuz Beşli (Kaplan, Maymun, Mantis, Engerek ve Turna) ile Huzur Vadisi'ni korumaya devam ederken bu sefer tüm Çin'i ele geçirmeye ve Kung Fu'yu ortadan kaldırmaya çalışan Tavuskuşu Lord Shed ile karşılaşacaktır.

  İlk filmi kısaca anlatmak gerekirse babasının erişte dükkanında çalışan Po, Korkusuz Beşli'ye ve Kung Fu'ya hayrandır. Rüyalarında kendini onlardan biri gibi görürken bir gün Ejderha Savaşçısı'nın seçileceğini duyar ve seçimi izlemek için Zümrüt Sarayı'na - tüm merdivenlere rağmen - gider. Orada Ejderha Savaşçısı olarak gösterilen parmak Po'yu işaret etmiştir. Usta Şifu sayesinde Kung Fu'yu öğrenen Po, bir savaş esnasında Ejderha Savaşçısı olduğunu da kanıtlamıştır. Şimdi bu özelliğinin keyfini sürerken bu sefer metal ve ateş tüküren silahları olan Lord Shed ile karşılaşacaktır. Bu esnada ise onun dikkatini dağıtan bir düşünce vardır; kim olduğu ve nereden geldiği. Kung Fu'yu öğrenmiştir ve şimdi sıra iç huzurunu sağlamaya gelmiştir. Ama iç huzuru sağlamak o kadar kolay değildir.

  Lord Shed'in adamları saldırıya geçtiklerinde üzerlerinde gördüğü bir sembol ona geçmişine dair bazı anları hatırlatacaktır. Kaz olan babasından evlatlık olduğunu sonunda (!) öğrenmiştir ve kökünün kime dayandığı onun için soru işaretidir. İç huzurunu sağlaması için bu gerçeği öğrenmelidir. Bu karşılaşma ise Po'nun kim olduğunu öğrenmesine yardımcı olacaktır...

  Panda-mania'ya tutulmuş bir insan olarak ilk filmi defalarca izlemiştim ve ikincisini de sabırla bekledim. İlk film animasyonunda kullanılan teknikler, senaryosu ve karakterleriyle beni büyülemişti. Bu film, teknik anlamda daha güçlü ve karakterleri daha derinlemesine çözümlemiş olsa da komedideki eksikliği beni hayalkırıklığına uğrattı. İlk filmdeki komedi unsurunu abartmış olmaktan şüphe duyup bir kere daha izledim ve fikrim değişmedi. Bununla birlikte Po'nun kim olduğunu bulmaya dair yaptığı yolculukta kimi sahneler o kadar duygu yüklü ki mendilleri rahat ulaşılacak bir yerde bırakmakta fayda olabilir.

  Kung Fu Panda 2, daha uzun süren savaş sahneleriyle daha aksiyonlu ve karanlık bir dünya yaratsa da Po'nun sevimliliği ve özellikle bilgisayar oyunu tadındaki sahneleri (örn. Pacman ) filme oldukça renk katıyor. Filmin karanlık tarafından bahsetmişken, içerdiği şiddet sahnelerinden dolayı 7 yaş altının ebeveynleriyle izlemesi gerektiğinin altını çizmek gerekir.

  Türk izleyiciler için en büyük eksiklik Türkçe seslendirmeyle filmin vizyona girmesi olsa gerek. Küçük izleyiciler için seslendirme önemli olsa da, daha büyük izleyiciler dev kadronun karakterlere üflediği ruhtan mahrum kalıyor. Özellikle Po karakterini seslendiren Okan Yalabık müthiş bir performans gösterse de -Po'nun babası Bay Ping'i seslendiren Ahmet Eres'i de es geçmemek gerekir- Jack Black, Dustin Hoffman, Angelina Jolie, Jackie Chan gibi isimlerin yanı sıra bu filmde Michelle Yeoh, Jean-Cladue Van Damme da kadroda yer almışken filmi orijinal dilinde izlemenin tadı apayrı olacaktır. Umarız filmin DVD'si erken çıkar!

  Sonuç olarak ilk filmi sevenler, değişik animasyon tekniklerinin bir arada kullanıldığı, Çin kültürünü kendine mesken etmiş, aksiyonu bol, geçmişe dair sahnelerle duygusal bu filmi de sevecektir. Filmin sonundaki sahne de, serinin bir sonraki filmine işaret eder nitelikteydi. Umarım yanılmıyorumdur!

  Twitter: Fundasuo

  Daha Fazlasını Göster

  Yorumlar

  Back to Top