Hesabım
  Ghost in the Shell
  Ortalama puan
  3,8
  116 Puanlama
  Ghost in the Shell hakkında görüşlerin ?

  14 Kullanıcı yorumları

  5
  4 Eleştiri
  4
  6 Eleştiri
  3
  3 Eleştiri
  2
  0 Eleştiri
  1
  1 Eleştiri
  0
  0 Eleştiri
  Alp T.
  Alp T.

  Takip Et! Takipçi 441 Eleştirisini Oku

  3,5
  8 Nisan 2017 tarihinde eklendi
  Eğer geçen hafta çıkan Ghost In The Shell'in yeniden çevrimi hakkındaki eleştirimi okuduysanız, bu kült anime hakkındaki fikirlerimi az çok biliyorsunuzdur. Ghost In The Shell, gerçekten takdir ettiğim ama aynı zamanda da çok karışık olan bir anime. Ve ilk izleyişimden sonra aklımda bir sürü soru olduğu için, bu animeyi yeniden izlemeye karar verdim. Ve şimdi ikinci izleyişimden sonra, kesin bir görüşüm oldu.

  Eğer Ghost In The Shell'in konusunu bilmiyorsanız, film oldukça farklı bir gelecekte geçiyor. "İnsan görünümlü bir robot olan Binbaşı, suçluları yakalan bir yapay zekadır. Ama "Puppet Master" adındaki bir hacker, insanların zihinlerine girmeye başlayınca Binbaşı, onu durdurmaya çalışır." Aslında bu konu, filmin en ufak yanlarından birisi. Filmin yüzeyinde çok daha fazlası var.

  İlk önce sevdiğim yanlardan başlayayım. Animasyonun kalitesi inanılmazdı. Animasyon, 1995'de çıktığı zamanda da çok etkileyiciydi, şimdi de öyle. Eğer filmin konusunu umursamazsanız, sırf aksiyon sahnelerini ve animasyonun kalitesini hayranlıkla izleyebilirsiniz.

  Ayrıca filmin değindiği temalar da çok başarılıydı. 83 dakikalık kısa süresine rağmen bu anime çok şey anlatmayı başarıyor. İnsanı insan yapan unsurların ne olduğu, cinsiyet kavramının ne anlama geldiği, hayatın kendisi hakkında sorulan sorular... Yani anlayacağınız, Ghost In The Shell bildiğiniz animasyonlardan birisi değil.

  Benim Ghost In The Shell hakkındaki görüşüm şu: Kesinlikle kötü bir animasyon değil. Aksine, çok takdir ettiğim bir animasyon. Sadece birkaç eksiği var ve bu da filmin kendisini biraz etkiliyor.

  Bu sorunlardan bir tanesi, Binbaşı karakteri hakkında çok az şey bilmemiz. Bu yüzden karakterle tam olarak bir bağlantı kuramıyorsunuz. Sadece dediği felsefik şeylerden bir anlam çıkarmaya çalışıyorsunuz, o kadar.

  Ghost In The Shell'le ilgili en büyük sorunum, kendisini tam olarak bir filmmiş gibi hissettirmemesi. 83 dakika boyunca büyük sorular soruluyor, çok farklı şeyler yaşanıyor ve film birdenbire bitiyor. Soruların bir kısmı cevaplanamıyor ve çoğu yer eksik kalmış gibi hissettiriyor. Bu çok cesur bir hamle aslında ama genel anlamda bütün bir film izlemiş gibi hissetmiyorsunuz.

  Peki orijinal animeyi mi yoksa yeniden çevrimi mi daha çok sevdim? Bu animeyi ilk izlediğimde sorunun cevabını tam olarak kesinleştirmemiş olsam da, şimdi bir karara vardım. Benim için her iki film de eşit sayılır. Her iki filmin de farklı iyi ve kötü yanları var. Ama eğer hangi filmi tekrar tekrar izleyebilirim diye sorarsanız, yeniden çevrilmiş versiyon derim. Çünkü o film, klişe yanlarına rağmen bütün bir film gibiydi ve hikayesine çok daha fazla şey eklemişti. Ama yeniden çevrilmiş versiyonu sevebilmek için de bu animeyi izlemeniz şart. Ortada da böyle bir denge var yani.

  Kısacası, Ghost In The Shell benim için mükemmel bir film olmasa da kesinlikle görülmesi gereken bir anime. Ortaya atılan fikirler, animasyonun kalitesi ve senaryo gerçekten çok başarılı. Sadece karakter yapıları eksik ve senaryo birkaç noktasında boşluk varmış gibi hissettiriyor, o kadar. Eğer zamanınız olursa, izlemenizi kesinlikle tavsiye ederim.

  FİLMİN İYİ YANLARI:

  + Muazzam animasyon.

  + Yaratılan dünya ve senaryo.

  + Ortaya atılan fikirler ve felsefik yapı.

  FİLMİN KÖTÜ YANLARI:

  - Karakter yapılarının eksik olması.

  - Finalinin biraz havada kalması ve senaryodaki birkaç boşluk.

  TOPLAM PUAN: 7.5/10
  Zerpnos
  Zerpnos

  Takip Et! Takipçi 42 Eleştirisini Oku

  3,5
  25 Mart 2017 tarihinde eklendi
  1995 yapımı olan Ghost in the Shell, güzel konulara değinerek, gelecekte neler olacağıyla ilgili bir şeyler hissettirme uğraşında. Kişiliklerini ve yaşamlarını kaybetmiş, kişiler arasında benliğini bulmak isteyen bir karakterin hikayesi, güzel olmuş. Fakat filmin kısa süresi ve Japonca yüzünden, pek anlaşılamayan altyazısı ile birlikte, konu havada kalmış gibi duruyor. Dizi olarak olsa ve ağırdan alıp konuyu tamamlasalar cidden daha güzel olabilirmiş. 80 dakikalık sürede, nereden giriş yapıp, nerede bitireceklerini bilememişler. Bu yüzden kısa süresi, güzel bir hikaye anlatımını düşürerek, paldır kültür gidilmesini sağlamış. Bunların yanında müzik olarak da, güzel yerlerde kullanılmış ve hikaye yapısına uygun seçilmiş. 2017 yılında, çekilecek film öncesi, bilgi sahibi olmak adına izlemiştim fakat fazla da bir şey anladığımı söylemeyeceğim. Yine de izlemekten zarar gelmez, güzel filmdi.
  Burakrises
  Burakrises

  Takip Et! Takipçi 687 Eleştirisini Oku

  3,5
  11 Ocak 2011 tarihinde eklendi
  izlesende olur izlemesende 10/7
  cavidarabaci
  cavidarabaci

  Takip Et! 12 Eleştirisini Oku

  4,0
  24 Temmuz 2010 tarihinde eklendi
  Seyrettiğim en iyi animelerden biri.Dramatik müzik eşliğinde şehir görüntüleri;sanki her sahnesi günlerce milim milim çizilmiş gibi.Girişte Matrixin bu filmden ilham aldığı bariz belli
  wherearethevelvets
  wherearethevelvets

  Takip Et! Takipçi 57 Eleştirisini Oku

  4,0
  26 Ekim 2007 tarihinde eklendi
  Tüyler ürpertici bir müzik eşliğinde, gergin bir estetikle çekilmiş felsefik bir öncü. Akira’nın köklerinden doğan bir ağacın gövdesi gibi. Dallarına bir sürü filmde rastlıyoruz. (Bu film için özel tasarlanan silahlara da dikkat)
  basakbilgi
  basakbilgi

  Takip Et! Takipçi 354 Eleştirisini Oku

  4,0
  17 Eylül 2007 tarihinde eklendi
  Böyle bir konuyu ve bu kadar olayı nasıl 1,5 saate sığdırmışlar hala aklım almıyor. Her sahnesi bambaşka güzel olan sanat eseri; Matriz nedir ki Animatriz nedir ki dememe sebep olan anime şeysi...
  shadow06beyazperde
  shadow06beyazperde

  Takip Et! 2 Eleştirisini Oku

  4,0
  4 Ağustos 2007 tarihinde eklendi
  Anime dünyasının baş yapıtlarından biri elbette gelecekte daha iyi teniklere sahip, senaryo olarak daha iyi animasyonlar çekilecektir. Ama Ghost in the Shell asla unutulmayacaktır.
  kuthmatar
  kuthmatar

  Takip Et! 45 Eleştirisini Oku

  4,5
  19 Mayıs 2007 tarihinde eklendi
  Anime olarak bayıla bayıla izlediğimiz filmi acaba normal bir film olarak izler miydik? İzlerdik ama bu kadar çekici gelmezdi. Hele o parçalanmış vücuduyla konuştuğu sahne. Onun için çekmeyin filmini. Bunu da sömürmeyin. Adam olun.
  l-i-l-a-H
  l-i-l-a-H

  Takip Et! Takipçi 2.129 Eleştirisini Oku

  5,0
  7 Kasım 2006 tarihinde eklendi
  Cyberpunk kültürünün efsane animesi ayrıca Wachovski biraderlere 'The Matrix' için referans veren anime...
  memash
  memash

  Takip Et! 5 Eleştirisini Oku

  4,0
  28 Ekim 2006 tarihinde eklendi
  bence matrix ve buna benzer cok önemli filmlere ilham kaynagi olmuş bir filme nasil kötü denir ki !bu arada müziklere dikkat coooook güzel
  adrseren
  adrseren

  Takip Et! Takipçi 3 Eleştirisini Oku

  1,0
  4 Mart 2006 tarihinde eklendi
  görsellik ve anime teknikleri açısından iyi denilebilir.Ama kesinlikle bu kadar puanı haketmiyor, çok boş vaktiniz varsa izleyebilirsiniz.puanına aldanıpta büyük beklentilerle izlemeyin.6/10
  kaankarsan
  kaankarsan

  Takip Et! Takipçi 114 Eleştirisini Oku

  5,0
  2 Şubat 2006 tarihinde eklendi
  İşte mükemmellik. İzlemek için verilen büyük uğraşlar sonucu seyir eyleyebildiğim film, üzerimde inanılmaz bir etki bıraktı gerçekten. Matrix'in atası olan bu film, kimbilir daha kimlerin örnek alacağı uzun metraj olacak.. Diyebilecek bir şey yok.. İzlememek hata...(10/10)
  pokeimam1001
  pokeimam1001

  Takip Et! 79 Eleştirisini Oku

  5,0
  3 Aralık 2005 tarihinde eklendi
  animenin dışına neden çıksınlar anlamadım?
  bu senaryoyu anime değil de film olarak yaparsanız gücünü kaybedebilir.neden mi? örnekle açıklayayım:kusanagi'nin teknede bato ile tartıştığı kısmı hatırlayın. diyalogda öyle bir yer var ki kusanagiyi bir an için yapma bebek gibi çizmişler ve seyirci dikkatli izlediyse anlatılmak isteneni şak diye anlayacaktır. bi de bu sahneyi film çekiminde yapmaya çalıştıklarını düşünün.Olur mu? Olmaz. Filmin güzelliği başka animenin güzelliği başkadır. Animasyonun çocuk işi olduğunu hala düşünen varsa da diyeceğim bişey yok.
  gunnnnes
  gunnnnes

  Takip Et! 11 Eleştirisini Oku

  5,0
  28 Haziran 2005 tarihinde eklendi
  tek kelimeyle mükemmel.yaşadığımız hayattaki soru işaretlerini bir animasyonda bu kadar geniş bir perspektiften görmek daha ilginç.umarım animasyonun dışına çıkıp birşeyler yapar bu samuraylar.lütfen ya
  Daha Fazlasını Göster
  • En son Beyazperde eleştirileri
  • En İyi Filmler
  • Basın Puanlarına Göre En İyi Filmler
  Back to Top