Hesabım
  Dinle Neyden
  Dinle Neyden
  10 Ekim 2008 Sinemada / 1s 37dk / Dram, Romantik
  Yönetmen Jacques Deschamps (II)
  Senarist İsmail Eren, Ayşe Şasa
  Oyuncular: Jean-Gabriel Nordmann, İsmail Hakkı, Jean Benguigui
  Orijinal adı Dinle neyden
  Üyeler
  3,0 78 Puanlama ve 17 Eleştiri
  Beyazperde
  3,0
  Puanım :
  0.5
  1
  1.5
  2
  2.5
  3
  3.5
  4
  4.5
  5
  İzlemek İstiyorum

  Özet

  Sene 1798'i gösterdiğinde, devlet-i Osmaniye ile Frankaponlar arasında çıkması muhtemel savaşı engellemek için eski bir Osmanlı paşası olan Nuri Dede Efendi ve eski yoldaşları Fransız diplomatlar, gayriresmi çalışmalarını Sultan III.Selim'in kızkardeşi Beyhan Sultan'a ait Sahilsaray'da gizlice gerçekleştirir. Diplomatik görüşmeler sırasında rahatsızlanan Dede Efendi'ye Saray doktoru Halil nezaret etmeye başlar ve Halil, Beyhan Sultan'ın yardımcısı Gülnihal Kalfa ile yakınlaşır. Bu hikayeyi defterinde Hz. Mevlana'nın öğretileriyle dillendirense, Mevlevihane defterlerini tutmakla görevli ve Nuri Efendi'nin hizmetlisi, mistik bir dünyaya sahip Derviş'tir. Birçok önemli ödüle sahip yönetmen, görüntü yönetmeni ve senaristle çalışılan filmin çekimlerinde 50 kişinin hazırladığı 500 kostüm ve 35 kişilik uzman bir grupla hazırlanan dekor ve aksesuar kullanılmıştır.

  Beyazperde Eleştirisi

  3,0
  Ortalama
  Dinle Neyden

  Dinle Neyden

  Yazar: Funda Sularöz
  Hz. Mevlana'nın doğumunun 800. yılı kutlamaları üzerinden bir yıl geçti ve 2008 yılında, Hz. Mevlana'nın da konu edildiği başka bir projeyle karşı karşıyayız. Dinle Neyden, Hz. Mevlana'nın doğumunun 800. yılına bahşedilse de filmde birçok konu var ve film aslında bir o kadar da konusuz. Filmin tek etkileyici noktasından başlamak istiyorum ki yorumda bütünlük oluşturan kötü kısmı rahatça anlatılabilsin. Filmde kostümler hayranlık bırakacak derecede güzel. Dönemin giyim kültürü olanca zarifliği ve şıklığıyla yansıtılmış. Dekorlar da beyazperdeyi aynı güzellikle dolduyor, ama bu kadar, sadece dolduruyor. Her şey yapıştırılmış gibi duruyor, gerçekte var olan ve filmde kullanılan mekanlar bile. Kumaşın makas izlerini görüyorsunuz, film o kadar dekor. Filmin bu yapıştırma duruşunun sebebi sanırım filmin genel yorumlanışından kaynaklanıyor. Filmin dünyasının oluşturulurkenki rengine, Osma
  Eleştirinin tamamı
  Öneriler

  Oyuncular

  Tüm oyuncular ve teknik ekip

  İzleyici eleştirisi

  jamesbond-2
  jamesbond-2

  Takip Et! Takipçi 1.684 Eleştirisini Oku

  3,5
  24 Ocak 2011 tarihinde eklendi
  Yer yer sıkıcı olsa da kostümler,mekanlar ve oyunculuklar iyiydi.Tarihi filmlerin artmasını çok isteyen bir kişi olarak böyle filmleri eleştirmek yerine yapanları tebrik etmek gerektiğini düşünüyorum.Sonuçta değişik ve izlenmeye değer bir film var fakat ağır olduğunu da söylemeden geçemeyeceğim...
  ilsalaron
  ilsalaron

  Takip Et! Takipçi 644 Eleştirisini Oku

  4,0
  19 Ekim 2008 tarihinde eklendi
  Bir tarihi drama filminde mevlevilik ve Mevlana Hz. bu kadar güzel ve bu kadar yalın anlatılamazdı sanırım. Çok başarılı bir çalışma. Oyuncular çok harika hele Türkpençe ile Yücesoy mükemmele yakın oynuyorlar karakterlerini. Kurgu ve Senaryo da çok başarılı. Bu hafta seyrettiğim filmler arasında en etkilendiğim filmdi. Filmin sadece bir kusuru var o da anlatıcının zaman zaman işi abartması ve filmin önüne geçmesi olmuş.
  semahos
  semahos

  Takip Et! Takipçi 193 Eleştirisini Oku

  2,5
  12 Ekim 2008 tarihinde eklendi
  film gerçekten çok güzeldi..
  kıyafetler.konuşma tarzları..mimikler..hepsi çok ama çok güzeldi.oyuncular gerçekten çok iyi seçilmişti.seslendirmeler oyuncuların kendi sesinden olması çok iyi olmuş..
  hikaye zaten çok naifti..uzun zamandır böyle kalitede bir film izlememiştim...

  neyin eşliğinde filmi izlemek çok güzeldi....
  hacivat39
  hacivat39

  Takip Et! 60 Eleştirisini Oku

  3,5
  10 Ekim 2008 tarihinde eklendi
  Filmi yeni izledim;müzikleriyle, mekan seçimiyle, kostümleriyle, dinginliğiyle ve hemen her karesine sinen mevlevi öğretisiyle insanı alıp götürüyor.
  Özellikle bazı sahnelerde görüntü ve sanat yönetimini başarılı bulduğumu söylemeliyim.
  17 İzleyici eleştirisi

  Fotoğraflar

  Teknik bilgiler

  Ülke Turkey
  Dağıtımcı -
  Yapım yılı 2008
  Metraj uzun metrajlı film
  İlginç Detaylar -
  Bütçe -
  Dil -
  Görüntü formatı -
  Renk Renkli
  Ses formatı -
  Yapım formatı -
  Viza numarası -

  Bu Filmi Beğendiysen, Şunlara da Göz At:

  Yorumlar

  Yorumları göster
  Back to Top