Hesabım
  Kaptan Phillips
  Ortalama puan
  3,9
  173 Puanlama
  Kaptan Phillips hakkında görüşlerin ?

  28 Kullanıcı yorumları

  5
  2 Eleştiri
  4
  16 Eleştiri
  3
  8 Eleştiri
  2
  2 Eleştiri
  1
  0 Eleştiri
  0
  0 Eleştiri
  KaliteTAKİP
  KaliteTAKİP

  Takip Et! Takipçi 873 Eleştirisini Oku

  4,0
  23 Ocak 2014 tarihinde eklendi
  arkadaşlar konusu çok basit ve gerçekten 2 saatlik dilimde hiç bir ilerleme kaydetmeden durağan ama gerilim ve merakın biraz üst seviyede olduğu bir film izliyeceksiniz normalde bu filmi dakikadan sonra izlemezsiniz ama devam etmek için ve filmin inanılmaz yerlere doğru ilerlemesi ve sizi içinde tutamasını tek sebebi vardır oda Tom Hanks sanırım o oynamasa film çok basitlikten inanılmaz bir filme dönüşmezdi filmi tek başına alıp finale ve finalde oyunculugun tavan yapmasıyla inanılmaz bir sona şahit olmamız gerçekten ayakta alkışlanır sonuç olarak sadece tom hanks için izleyin iyi seyirler...
  Burak H.
  Burak H.

  Takip Et! Takipçi 121 Eleştirisini Oku

  2,5
  28 Ocak 2014 tarihinde eklendi
  Greengrass’in, filmde gemiyi ele geçirme kısmını oluşturan ilk bölümü hayli iyi kotardığı bir gerçek. Gerilim ve aksiyon dozu iyi ayarlanmış, oyuncuların ikinci bölüme göre daha profesyonel performanslar sergilediği ve senaryo açısından da daha kabul edilebilir, bayatlık kokmayan ilk saatin ardından gelen bölüm ise tam anlamıyla fiyasko. Bülbül gibi İngilizce şakıyan Somalili korsanlar mı dersiniz, ABD deniz ve hava ordusunun yarısının bir kurtarma operasyonu için seferber edilmesi mi dersiniz, uzadıkça uzayan, asla bitmeyecekmiş hissi uyandıran bir rehin alma vakası mı dersiniz… Bunlar Hollywood yapım şirketlerinin pek sevdiği, filmlerde gözümüze gözümüze sokmaya bayıldığı birkaç olgu elbette. Bir de ABD’nin kendini övme ve eleştirme şovu var ki hiç sormayın gitsin. İngiltere’den Hollywood’a transfer olduktan sonra filmlerinde her zaman göze batan bir kahramana yer veren Greengrass, bu kahraman bir insan ya da ABD’nin ta kendisi olsun, ne yapıp edip seyirciyi boğacak bir yapı oluşturmayı başarıyor. Kaptan Phillips’te hiç de yüzeysel geçmediği, vıcık vıcık samimiyetsizlik kokan ve ne yazık ki yapımcısından oyuncusuna, yönetmeninden eleştirmenine Hollywood ahalisinin pek çok sevdiği long live the USA mottosunu filmine kazıyan yönetmen, Somalili korsanları kullanarak küçük de olsa bu ülkeyi eleştirerek “bakın aslında olaya objektif bakıyoruz” imajı vermeye çalışıyor. Filmin bu anlamda kilit noktası ise Phillips’in ağzından çıkan “balıkçılıktan ve adam kaçırmaktan başka işler de var” lafına karşılık Muse’nin dudaklarından dökülen “belki Amerika’da vardır” cümlesi. Olabilecek en düz mantıkla baktığımızda ekonomik seviyesi kötü ülkelerin içinde bulunduğu sömürü durumu açısından anlamlı, hoş görülür, yerinde bir diyalog olsa da filmin öne çıkardığı diğer mesajlar tüm bu göz boyama denemelerini ortadan kaldırıyor. Hele ki Phillips’in bir lütufmuş gibi dile getirdiği “biz size gıda yardımı yapıyoruz” minvalindeki sözleri senarist Billy Ray ile yönetmenin çok yanlış sularda gezindiğini, ancak kendi sektöründe lafı geçebilecek işlere imza attığını gösteriyor -en azından benim bakış açımda durum bu.
  yuzbasiyulaf
  yuzbasiyulaf

  Takip Et! Takipçi 393 Eleştirisini Oku

  4,0
  30 Mart 2014 tarihinde eklendi
  Kesinlikle cok etkileyici cok heyecanli bir senaryo, muazzam oyunculuklari ile birlesip ortaya nefes kesici bir film cikarmis. Nefes nefese buyuk bir ilgi ile izledim. Mutlaka izlenmeli.
  bahremirhan
  bahremirhan

  Takip Et! Takipçi 11 Eleştirisini Oku

  3,5
  9 Nisan 2022 tarihinde eklendi
  Film esasında basit bir konu üzerine kurulu; korsanlar tarafından saldırıya uğrayan kargo gemisi. Senaryo kısmı da derin bir felsefe üzerine kurgulanmış diyemem. Birçok noktada basit ve yüzeysel kaldı. Klasik Amerikan filminin bilinen unsurlarına da yer vermeyi eksik etmemişler. Fakat bu yüzeysel unsurlar gayet güzel işlenmiş. Filmin ortalarını geçtikten sonra böylesine basit bir konu ve başlangıç buralara nasıl geldi diye biraz sorguluyorsunuz. Film sürükleyiciliğini hiç kaybetmiyor. 2 saat 14 dakika olan süresi ilk etapta fazlaymış gibi görünse de bu kurgu ve işleyişe nazaran gayet yerinde diyebilirim.

  İşleyiş derken Paul Greengrass’a değinmesek olmaz. O da senaryodan bağımsız olarak sahnelerin realitesini kuvvetlendirmiş. Filmin türü gerilim olarak geçiyor; eğer bahsettiğimiz unsurlar ile film Aksiyondan gerilime kayıyorsa bunun mimarı Paul Greengrass’tır.

  Son olarak da Tom Hanks’e gelelim. Kendisi benim nazarımda bir filmi evvelinde çekici kılan unsurlardan birisidir. Bu filme de apayrı bir hava katarak kalitesini ortaya koymuş. Heyecan unsurlarının yanında korsanların ve kaptanın dramı bizzat Tom Hanks üzerinden aktarılmış izleyiciye. Bu da kendisinin nasıl bir aktör olduğunu bizlere gösteriyor. Yaşadığı travma biraz “Cast Away” filmini anımsattı bana. Final oradaki gibi yapılsa daha hoş olurdu diye düşündüm.

  Nihai olarak, detayları bir kenara koyduğumuzda asıl olan sürükleyicilik unsuru ve Tom Hanks sebebiyle tavsiye edebileceğim bir film. Vaktinizi değerlendirebilirsiniz
  rudeonerudeone
  rudeonerudeone

  Takip Et! Takipçi 1.698 Eleştirisini Oku

  3,5
  9 Ocak 2014 tarihinde eklendi
  Uzun süre etkisi altında kalacağım bir film olmadı nedense. Aslında sürükleyici ve "rehine filmi" alt türünde her zaman başarıyla anılacaktır. Hanks'ten ziyade (zira alıştığımız üzere yine çok iyi kendisi), korsanlar çok daha göz önüne çıkıyor. Özellikle Barkhad Abdi ve Faysal Ahmed gerçekten hissederek, yaşayarak rol yapıyorlar. Greengrass'ın aksiyon sinemasındaki yeteneğinden bir kez daha bahsetmeye gerek yok. Yine dozu tutturmayı başarıyor. Ödül sezonunda ne yapar bilmiyorum ama önemli ödüllere ulaşmasa da olur bana kalırsa. Çok farklı değil.
  jamesbond-2
  jamesbond-2

  Takip Et! Takipçi 1.684 Eleştirisini Oku

  4,0
  29 Ağustos 2015 tarihinde eklendi
  Tom hanks diyorum başka bir şey demiyorum,adam gerçekten döktürmüş.Son saniyesine kadar gerilim ve heyecan var belki tahmin edilebilir bir senaryo ama yönetmen ve Tom hanks sayesinde zamanın nasıl geçtiğini anlamıyorsunuz.Mükemmeldi 9/10
  volkanick
  volkanick

  Takip Et! Takipçi 683 Eleştirisini Oku

  2,5
  19 Kasım 2013 tarihinde eklendi
  Paul Greengrass olaya odaklanan bir yönetmen,karakterler onun için sadece olayların gelişmesinde rolü olan filmde de kendi tarzını sürdürmüş, olayların akışında problem yok ancak kahramanların üzerinde fazla durulmayan hayat hikayeleri seyircinin kahramanla bütünleşmesini engelliyor, bunun sonucunda da filmin vuruculuğu çek bir olaydan uyarlanan film Tom Hanks'in oyunculuğu ile kuvvetleniyor ama yukarıda anlatmaya çalıştığım gibi,yönetmen ve senaryo Tom Hanks'i baltalamış.O kadar ki Tom Hanks'in korsanların yaşadıkları hayatın çaresizliğini gördükten sonra ki babacan bakışları bile güme gitmiş.İşin içine amerikan donanması girene kadar gayet güzel giden film bu noktadan sonra amerikan deniz kuvvetlerinin ne kadar güçlü olduğunu gözümüze sokmakla meşgul çta koca bir donanma gemisine karşı ellerinde kalaşnikoftan başka silahı olmayan biri yaralı üç somali'li korsanın öldürülerek amerikalı kaptanın kurtarılışını(!) izliyoruz.
  Ata Kalinyazgan
  Ata Kalinyazgan

  Takip Et! Takipçi 204 Eleştirisini Oku

  4,5
  28 Ekim 2013 tarihinde eklendi
  Böyle konusu olan bir film, kolayca klişe ve vasat bir rehine kurtarma filmine dönüşüp Amerikalıların kahramanlıklarını anlatan klasik Hollywood yapımları arasına katılabilirdi.

  Baştan sona hafif belgesel tadı veren film hiçbir şekilde Somalili korsanları güçlü bir düşmana çevirip Amerikalıların kendilerinden daha güçlü düşmanlarını haklaması gibi sampur sumpur bir akış kazanmıyor. Tam tersi, enfes final kısmına bakarsak Amerikalıların akılsızlığına bile bir parça değinilmiş. Film bitince sinema salonu yerine tiyatro salonunda olmayı diledim; yönetmen oyuncularıyla bir çıksaydı da ayakta alkışlasaydım diye düşündüm. Paul Greengrass, gerçekten unutulmaz bir filme imza atmış.

  Film insanı bir ilk yarı sonunda çarpıyor bir de bitişinde, ama bitişindeki çarpış okkalı bir tokat gibi resmen! Yalnız yönetmen seyirci izlerken etkilensin diye çekmemiş filmi, iyi bir biyografi yapmak isterken fazlasına ulaşmış. Greengrass, çarpıcı, dramatik bir film yapmak niyetiyle bu filmi çekseydi bence seyirciyi bu kadar etkileyemezdi.

  Filmin son 15-20 dakikası herhalde bu yıl izlediğimiz en iyi sekanslardı. Kaptan Phillips ile hemşire arasında geçen diyalog tüyler ürpertici, göz doldurucu, fena halde çarpıcı, etkileyici bir sahne. Hala aklımdan çıkmıyor, olağanüstü bir final! Diyorum ya, Hanks sırf bu 15 dakika için bile bir ödül hak ediyor.

  Koskoca bir Amerikan ordusunun tek bir adam için devreye girmesi gibi sahnelerle "Amerikalılar kahramandır" hiç denmiyor değil ama bu gözümüze sokulmuyor ya, o çok iyi işte. Bilgisayarın da çok az sahnede kullanılması filme hayran kalmanızı arttıracak bir başka nokta. Sanırım diyecek başka bir şey kalmadı. Muhteşem bir gerilim eşliğinde ilerleyen biyografik dramın aynı zamanda harikulade bir gözdağı filmi olduğunu da söyleyebiliriz. Kaptan Phillips'ın görüntü yönetiminden müziğine kadar her unsuru şaheser. Zaten jenerikler akarken Hans Zimmer'ın adını görünce müziklerin nasıl bu kadar iyi olduğuna hiç şaşmadım. Kısaca Kaptan Phillips için salonlardaki yerinizi biran önce alın derim, bu filmi kaçırmak ayıp! -----------------Eleştirinin tamamını okumak istiyorsanız siteme davetlisiniz.
  gogola
  gogola

  Takip Et! Takipçi 176 Eleştirisini Oku

  3,5
  30 Mart 2014 tarihinde eklendi
  Aksiyon ve gerilim türüne İngiliz yönetmen Paul Greengrass’dan yeni bir film. Greengrass’in filmi teknik açıdan oldukça başarılı. Gerçekten film yapımında para konuştuğu zaman nerelere çıkılacağını gösteriyor. Senaryosu aslında tek bir konu üzerinde fazlası ile yoğunlaşıp lineer bir hava yakalamış ama iyi işlenmiş. Oyunculukların sağlam olması ve kamera tekniği ile birleşmesi filmi yukarıya taşımış. Ana karakterin aile sevgisi ve aileye verilen önemde filmin mesaj yönleri hissediliyor ama rahatsız etmiyor. İlginç olan ise kurtarma operasyonunun gereğinden fazla uzatılması. Aslında film burdan besleniyor. Ara ara mesajlar verilse de fazla rahatsız edici değil. Üzücü olan ise Somali halkının ezikliğinin kafalarına vura vura işlenmesi. İlk kez oyuncu Barkhad Abdi ise bence iyi bir performans sergiliyor. Tom Hanks ise sanki son filmlerinde oyunculuk üzerine daha fazla çaba gösteriyor, keşke bunu daha önce yapabilseydi. Görüntüler ise gerçekten kusursuz ve filmin en büyük yanı. Liman çekimi, denizdeki mücadele çekimleri çok güzel. Bazıları yorumlarda ABD propagandası diyorlar ama unutulmasın ki bölgede bizim de savaş gemilerimiz var gelen geçen her gemi acil durumda yardıma çağırabiliyor. Belki bu olaylar bu çağda korsanlık mı kalmış filan diye pek önemsenip medya da takip edilmiyor ama bizim deniz kuvvetlerimiz de bir çok korsan yakaladı (gerçek bilgi). Filmi Amerikalılar yapıp ta Türk donanmasını övecek değil zaten. Sen de bu kadar iyi yaparsan sende kendini översin bir yerlerinde. Zaten Amerika vurgusunu azaltılabilir miymiş diye düşündüğünüzde mümkün olmadığını çünkü senaryonun ana temasının bu olduğunu göreceksiniz. Bence görevini tamamlamış bir film olmuş. İzlenmeli.
  Ugur Tazegül
  Ugur Tazegül

  Takip Et! Takipçi 672 Eleştirisini Oku

  4,0
  6 Ocak 2017 tarihinde eklendi
  4 X 4 LÜK TOM HANKS YİNE OSCARLIK OYUNCULUK

  Richard Phillips’in kendi anılarını anlattığı "A Çaptain's Duty: Somali Pirates, Navy SEALS, and Dangerous Days at Sea" kitabından yola çıkılarak sinemaya uyarlanan filmin yönetmenliğini Paul Greengrass yapıyor. Yönetmenin daha önce çektiği, Bloody Sunday (2002) United 93 (2006), The Bourne Süpremacy (2004), The Bourne Ultimatum (2007) ve Green Zone (2010) filmlerini incelemiştim.filmlerine bakarak kendine has bir tarzı olduğunu anlıyoruz. Aksiyon ve gerilimi farklı bir şekilde yansıtarak seyirci ile hikaye arasında bağ kurmasını beceriyor. “Captain Phillips”in hikayesi gerçek olaylara dayanmış olsa da filmden sonra olaylar tekrar gündeme gelmişti. Asıl yaşanılanların filmde aktarıldığı gibi olmadığı ve Richard Phillips’in “kahraman kaptan” gibi yansıtıldığını gören gemide çalışan insanlar bu durumu haberlere taşımıştı. Aslında olayların tam olarak böyle gerçekleşmediğini söylemişlerdi. Tartışmaları bir kenara bırakıp filme dönelim isterseniz. Öncelikle filmi bir aksiyon-gerilim açısından değerlendirmeliyiz. Bu açıdan film oldukça başarılı. Yavaş yavaş seyirciye aktarılan gerilimin dozajı giderek artarken filmin sonunda zirveye kadar ulaşıyor. Paul Greengrass’ın diğer filmlerinde de bunu görmek mümkün. Her hangi bir belgeseli aksiyon ve gerilim unsurları ile süslemiş gibi bir hava yaratmış. Filmin neredeyse tamamının okyanusta geçmesi oldukça ilginç. MV Maersk Alabama gemisini ele geçiren Somali’li korsanlar ve Çaptain Phillips araında geçen diyaloglar başarılı bir şekilde seyirciye aktarılmış. Filmin başlarında ortamı tanıyoruz ve mekana alışmaya başlıyoruz. Bir süre sonra kolayca kurtulamayacağımız bir gerilimin içinde kendimizi buluyoruz. Ses kurgusu ve miksajının çok iyi olduğunu hemen anlıyoruz. Filmin 6 dalda Oscar’a aday olduğunu da hatırlatalım. Filmde Somali’li korsanlardan birisini canlandıran Barkhad Abdi’nin (Müse) hikayesini de anlatalım. Arkadaşları ile evde otururken bir şekilde konu açılmış ve bu filmin oyuncu denemelerine katılmaya karar vermiş. Daha önce hiç bir filmde oynamadı. Kendisi aktör bile değilken daha ilk filminde haklı olarak Oscar’a aday gösterildi. Filmdeki performansı Tom Hanks kadar iyi diyebilirim hatta son bölümdeki Tom Hanks’in inanılmaz başarılı performansı olmasa, ondan daha iyi oynamış diyebilirdim. Gerilimi yüksek bir aksiyon filmi zor çekiliyor. Bu bakımdan “Captain Phillips” son dönemlerde çekilmiş en başarılı aksiyon filmlerinden bir tanesi diyebilirim. Filmin eksilerine gelecek olursak; Amerikan milliyetçiliğini gözümüzün içine sokması açısından “yeter be” dedirtecek sahneler mevcut. Bizim kocaman savaş gemileriz var bak, sizin var mı?” gibi çocuk gibi hareketlerin hiç gereği yoktu. Amerika’nın dünyanın en büyük deniz kuvvetlerine sahip olduğunu Nagasaki köylüleri bile biliyor. Amerikan milliyetçiliği abartılı bir şekilde aktarılmış. Bir çok sahnenin hiç gereği yoktu fakat ne koyacaklardı Rus gemilerini mi? Amerika’daki milliyetçi kesime hitap etmek için daha iyi bir yol olabilir mi? Sonuçta bu bir sektör ve insanları filme çekmek için bu tür oyunlar her zaman yapılır. Ben yönetmenin Paul Greengrass olduğunu bildiğim için bu tür ayrıntılara pek takılmadım çünkü bunlar yönetmenin bilindik tarzı. Filmi sadece aksiyon-gerilim bakış açısı ile seyrettim ve oldukça keyif aldım.
  Ahmet Büke
  Ahmet Büke

  Takip Et! Takipçi 935 Eleştirisini Oku

  5,0
  18 Nisan 2022 tarihinde eklendi
  korsanlarca kaçırılan gemi ve kaptanın hikayesi.. Gerçek hikaye. Kurgu oyunculuk çok başarılı. Konu basit ve sade ve Tempo sonlara doğru bir tık düşüyor ama tom hanks ın muhteşem oyunculuğu bunları görmezden gelmemi sağlıyor diyelim. 10 / 10
  seyirci koltuğu
  seyirci koltuğu

  Takip Et! Takipçi 52 Eleştirisini Oku

  3,5
  28 Aralık 2013 tarihinde eklendi
  Tom Hanks'in inanılmaz performansı, etkileyici kurguyla birleşerek size gerilimli dakikalar yaşatıyor. Altın Küre adaylıkları, filmi Oscar adaylıklarına da sürükleyecektir.
  Furkan E.
  Furkan E.

  Takip Et! Takipçi 73 Eleştirisini Oku

  3,0
  16 Ocak 2014 tarihinde eklendi
  Oscar için yapılan, Amerikan propagandasının başka bir tü bir gözdağı var..Ama Tom Hanks'in müthiş Rich Philips performansı ve Barkhad Abdi'nin nükteli üslubu filme başka şeyler katmış.Filmde bir yandan faşizm kınanırken, bir yandan Amerika bas bas bağırıyor: ''Ayağınız denk alın!'' ne anlatmak istediği çok açık değil.Özellikle son karakterden taraf olalım? gibisinden soru işaretleri kalı tabi gerilim ve aksiyonu Hanks için izlenir.
  Birkan K.
  Birkan K.

  Takip Et! Takipçi 51 Eleştirisini Oku

  4,0
  19 Ocak 2014 tarihinde eklendi
  Sıradan gibi gözüken bir hikayeyi oyunculuklarla nasıl üst seviye bir filme getirilir işte kanıtı. Tom Hanks’li filmler güzeldir ve farklıdır. Bunda hem Tom Hanks’in iyi senaryo seçimi hem de sıradan bir senaryoyu, üstün oyunculuğu ile kalbur üstü filmler haline getirmesi olarak görebiliriz. Matt Damon’ının yıldızını parlatan The Bourne Ultimatum serisinin yönetmeni Paul Greengrass, Captain Philips’le de filmografisine başarılı bir sinema filmi daha ekliyor. Özellikle oyuncu seçimleri filmin inandırıcılık katsayısını bir hayli arttırmış. Tom Hanks’in dışında ki Somalili oyunculardan Barkhad Abdi, gerçekten çok iyi iş çıkarmışlar. Filmde daha önce bir çok Tom Hanks’in filmde rastladığımız reklam kokan hareketler olsada (Amerikan Donanması, Maersk Line) film genel olarak heyecan dolu bir macera sunuyor izleyicilerine. Tabi bu reklam kokan hareketlerde filmin Richard Philips’in gerçek hikayesine dayanan kitabı “A Captain’s Duty” e bağlı kalınmasınında etkisi yadsınamaz bir gerçek. Hollywood bu aralar gerçek hayat hikayelerinden beslenmeye başladı, bakalım bunu ne zaman tüketecekler.

  Kaptan Phillips, büyük bir yük taşıma gemisinin kaptanıdır. Somali Liman’ından aldıkları yükleri hedeflerine ulaştırmak için mürettabatı ile yola çıkan Amerikan Maersk Alabama Gemisi’nin peşine para peşinde olan Somalili deniz korsanları düşer. İçlerinden 4 deniz korsanı bu takibe devam eder ve geminin içine girmeyi zorda olsa başarır. Kaptan Philips ve arkadaşları türlü kurnazlıklarla korsanlara engel olmaya çalışsalarda, silahlı soyguncularda onlardan aşağı kalmazlar. Kaptan Phillips’i rehin alarak kaçarlar.
  Oguz23
  Oguz23

  Takip Et! Takipçi 76 Eleştirisini Oku

  4,0
  5 Şubat 2014 tarihinde eklendi
  Basit kurtama filmi gibi gözükebilir ama filmdeki gerilim-aksiyon olsun çok iyi ayarlanmış muhteşem tom hanks oyunculuğu
  Daha Fazlasını Göster
  • En son Beyazperde eleştirileri
  • En İyi Filmler
  • Basın Puanlarına Göre En İyi Filmler
  Back to Top