Hesabım
  Lüküs Hayat
  Lüküs Hayat
  Vizyon tarihi belirsiz | Komedi, Müzikal
  Yönetmen Lütfi Ömer Akad
  |
  Senarist Lütfi Ömer Akad
  Oyuncular: Sezer Sezin, Settar Körmükçü, Halide Pişkin
  Üyeler
  3,4 5 oy
  Puanım :
  0.5
  1
  1.5
  2
  2.5
  3
  3.5
  4
  4.5
  5
  İzlemek İstiyorum

  Özet

  1933 yılında Cemal Reşit Rey tarafından bestelenip şarkı sözlerini Nazım Hikmet Ran'ın yazdığı ve Türkiye tiyatro tarihinin en önemli operetlerinden biri olan Lüküs Hayat, 1950 yılında Lütfi Ömer Akad tarafından sinemaya uyarlanmıştır.

  Cumhuriyet sonrası Batı ile yüzleşen Türk toplumunun yaşadığı değişimin anlatıldığı bu müzikal komedide iki farklı kültürün biraraya geldiği durumlarda ortaya çıkan komik olaylar anlatılıyor. Yaşamlarını sürdürmek için ufak hırsızlıklar yapan Rıza ile Fıstık, varlıklı bir ailenin evine hırsızlık için girdiklerinde kendilerini bir kıyafet balosunda bulurlar. Batılılaşma özentisinin göbeğine düşmüş halkın verdiği tepkiler ile onların tam ortasında düştükleri batı kültürü arasındaki çelişkileri ve farklı yaşam biçimlerini ele alan Lüküs Hayat, tiyatroda aldığı olumlu tepkileri sinema perdesinde de almıştır.

  Kostümlü filmlerin iyice yaygın olmaya başladığı yıllarda sinema ile tiyatronun birbirinden keskin bir şekilde ayrılmasının ardından çekilen Lüküs Hayat, modern toplumda sınıf farklılıklarını ortaya koyması sebebiyle F. Scott Fitzgerald'ın eseri "Muhteşem Gatsby"e de benzetilmektedir.

  Öneriler

  Oyuncular

  Sezer Sezin
  Rolü : Şadiye
  Settar Körmükçü
  Rolü : Rıza
  Halide Pişkin
  Rolü : Zeynep
  Renan Fosforoğlu
  Rolü : Ruhi

  Fotoğraflar

  Teknik bilgiler

  Ülke Türkiye
  Dağıtımcı -
  Yapım yılı 1950
  Metraj uzun metrajlı film
  İlginç Detaylar -
  Bütçe -
  Dil Türkçe
  Görüntü formatı -
  Renk Siyah beyaz
  Ses formatı -
  Yapım formatı -
  Viza numarası -

  Bu Filmi Beğendiysen, Şunlara da Göz At:

  Bu filmi sevdiyseniz, şunlar da ilginizi çekebilir: : Yılın en iyi filmleri 1950, En iyi film: Komedi, {Genre} türündeki en iyi filmler : 1950.

  Yorumlar

  Back to Top