Hesabım
  Mumya
  Ortalama puan
  3,6
  297 Puanlama
  Mumya hakkında görüşlerin ?

  22 Kullanıcı yorumları

  5
  2 Eleştiri
  4
  2 Eleştiri
  3
  11 Eleştiri
  2
  5 Eleştiri
  1
  2 Eleştiri
  0
  0 Eleştiri
  rudeonerudeone
  rudeonerudeone

  Takip Et! Takipçi Eleştirisini Oku

  2,0
  21 Ağustos 2017 tarihinde eklendi
  Tabii ki "Mumya" dendiğinde aklımıza 1999 yılı geliyor. Universal'ın "Dark Universe" serisinin bu ilk halkası, gerek oyuncu kadrosu, gerek mizahı, gerekse serüven dozu açısından 1999 yılındakinden oldukça geride kalmış bana göre. Filmde hiç ama hiçbir yenilik yok. Çerezlik olduğu her halinden belli zaten kabul ediyorum, beklentilerimi de bu nedenler oldukça düşük tutmuştum. Ancak buna rağmen yine de beğenemedim. Espriler deseniz ayrı yavan, aksiyon deseniz ayrı yavan. Senenin en büyük vakit kayıplarından biri. İyi ki yolculuk gibi bir zamana denk getirmişim yoksa gerçekten bayağı pişman olurdum.
  KaliteTAKİP
  KaliteTAKİP

  Takip Et! Takipçi 873 Eleştirisini Oku

  2,5
  18 Haziran 2017 tarihinde eklendi
  Bir sinema sever olarak bu yorumumu dikkate alın.Filmi beğenenlerde sakın yok hayatında sinema yamı gittin yok sen anca hızlı ve öfkeli gibi saçma yorumlarda bulunmasın.Her hafta sinemaya gitmeye çalışan biri olarak yardımcı olayım. .Şimdi gitmek isteyenler için büyük önem taşıyor yazdıklarım.Ne yazık ki son yıllarda çıkan yeniden yapımların içi boş.King kong godzilla ve mumya.Eskileri belki bunlardan 10 kat daha iyi.Icleri boş yenilerin.Gelelim mumyaya yarıya kadar ne olacak diye bekliyorsunuz ama yarıdan sonra hiçbirşey yok.Açın 99 yapımı mumyayı izleyin emin olun daha iyi.Tom cruise a hiç yakışmamış bu film.Eski mumya serisinin gölgesinde kalmış vasat bir film.Zombiden bozma mumyalar sırf vücudunu göstermek için seçilmiş bir mısır prensesi ahmanet.Araya sıkışmış bir dr. Jeykıl.Gereksiz diyaloglar.Maymun gibi bir kafese asılmış sözde mumya prenses vs vs.Elleri bağlıyken zinciri koparamiyor elleri açıkken bildiğin felaketler koparıyor.Ne derseniz deyin bu film 5/2.Hiç mumya serisini izlememiş olsanız bile gidilecek bir film değil.Son derece vasat berbat ve gereksiz.
  Ugur Tazegül
  Ugur Tazegül

  Takip Et! Takipçi 672 Eleştirisini Oku

  3,5
  8 Ağustos 2017 tarihinde eklendi
  TABİKİDE 1999 DA ÇEKİLEN KÜLT FİLM STATÜSÜNDEKİ MUMYA GİBİ BİR FİLM DEĞİL HANİ ÇEREZLİK FİLM DEDİĞİMİZ İZLERKEN ÇOK KEYİF ALACAĞINIZ KISA ZAMAN İÇİNDE İSE UNUTACAĞINIZ TÜRDEN BİR YAPIM

  1999’da ve 2001’de karşımıza çıkan Stephen Sommers imzalı The Mummy ve The Mummy Returns filmleri 90’lı yılların sonunda, milenyumun başında eğlence sineması için önemli gişe filmleriydi. Mısır’da geçen ve egzotik diyarları fantastik canavarlarla buluşturan film, Brendan Fraser’i dönemi içerisinde bir aksiyon ikonu haline getirmiş, Rachel Weisz’i yıldızlaştırmış, Imhotep rolünde Arnold Vosloo’yu unutulmaz kılmış, zaman içerisinde televizyonlarda defalarca verilerek o zamanlar çocuk, şimdilerde genç olanlar için nostalji hissiyatını artırmış, günümüzde ise kült statüsü kazanmıştı. Toplamda 180 milyon dolara kotarılan ilk iki film dünya çapında 850 milyon dolar hasılat elde ederek dönemi için hatırı sayılır bir gişe başarısı yakalamıştı. Fakat hem ikinci filmden yedi yıl sonra çekilen The Mummy: Tomb of the Dragon Emperor hem de ikinci filmde yer alan Scorpion King karakterine çekilen solo film (daha sonra dört filmlik ucuz bir seri halini alarak video piyasasına düştü) aynı etkiyi yaratmanın çok uzağına düşen başarısız filmler olarak hatırlandı.

  'Welcome to a new world of Gods and Monsters.' Klasik Universal Canavarlar sinema evreni'nin günümüzde yeni baştan çekilmesi beni aşırı sevindiren bir haber idi. Eski siyah-beyaz klasik serisinin büyük bir fanı olarak böyle bir sinematik evreni günümüz sinemasında elde edebilmek muhteşem bir olay. Yakın yıllarda bu ortak sinema evreni filmlerini kullanarak başarıyı yakalamış olan Marvel'in ardından kahraman filmlerinde benzer yola giden DC Comics, MonsterVerse ile Godzilla, Kong gibi daha büyük canavarları bir araya getirerek hine Universal gibi yıllar önce yapılan ortak filmlerini baştan çekmeye karar veren Legendary ve ardından aralarında favorim diyebileceğim Universal de bu taktiği hine denemeye karar verdi. Geniş çaplı evrenimiz 'Dark Universe' adı altında ve şimdiden çoğu ana karakter rolü kesinleşmiş durumda gelecek yıllarda sinemada yerlerini almayı beklemekteler. Seriye ilk film olarak filmimiz 'The Mummy' ile giriş yapıldı ve puan olarak bir düşüş yaşadı. Kişisel olarak filmi hataları ile beğendim diyebilirim çünkü altında yatan, görünen güzel bir film vardı. Eksiklerinden bahsedecek olursak evrene direk bir giriş yapıldı, bazı karakterler iyi anlatılsa da geri kalanı geçiştirilmiş gibi idi. Böyle bir tür geniş gelecek düşünülen büyük bir evrene tek filmde hızlı bir giriş ile fazla içerik katılması filmin eksik hissettirmesine yol açıyor ve beğenilmemesi için ana bir neden. Bir diğer sorun yersiz mizah olmuştu. Bu tür bir filmde insanlar gerilim dolu güzel bir film bekler iken ana karakterin bu karanlık havayı dağıtacak saçma ve yersiz mizahı fragmanda dahi verdiği o muhteşem havayla aşırı alakasız ve fazla zorlama durmuş. Filmde beni rahatsız eden bir de kahramanlaştırma söz konusu idi. Filmde zorlama durdu gibi hissediyorum fazla detayına spoiler vermemek amaçlı inmeyeceğim. Son olarak internet yorumlarında sözü geçen bir husus da filmin klişe olduğu idi. Söylendiği gibi klişe yerler bulmadım diyemem fakat bulduysam da konu sadece klişe olması değil anlattığım diğer sorunlara az çok kayması o yüzden fazla klişe diyemedim. Bu kötü yanlar dışında beğendiğim bir film olmasını sağlayan filmin göz alıcı efektleri, iyi oyuncu kadrosu, filmin tüylerimi diken diken eden başlangıcı ve muhteşem aksiyon sahneleri idi. kısacası bütün olumsuz eleştiriler ve çok düşük İMDB puanına rağmen ben izlerken keyif aldım
  Mert H
  Mert H

  Takip Et! Takipçi 926 Eleştirisini Oku

  4,0
  27 Ocak 2019 tarihinde eklendi
  1999 yapımı olan bir re-mastered filmi ile karşı karşıyayız. Çoğumuzun küçüklüğünde izleyip gerildiği, korktuğu filmi Tom Cruise çok iyi bir şekilde tekrar oynayarak başarıya koşturmuş.
  pembeoje
  pembeoje

  Takip Et! Takipçi 330 Eleştirisini Oku

  3,5
  18 Ekim 2017 tarihinde eklendi
  çok güzel bir film.. diğer mumya filmlerinden aldığım tadı aldım açıkcası.. Tom Cruise da filme çok yakışmış..
  Baris Ö.
  Baris Ö.

  Takip Et! Takipçi 74 Eleştirisini Oku

  3,0
  19 Eylül 2017 tarihinde eklendi
  Ben mumya filmi dendiğinde tek birini tanırım oda Brendan Fraser'dır. Bu filmin ne mumya ile alakası var ne de yaptığı şeyi de doğru düzgün yapıyor. Bir kere senaryo Brendan Fraser'ın oynadığı birinci filmden çalıntı. Sonrasında gelişen olaylar ise size bir mumya filmi izletmekten çok daha fazla bir fantastik zombi filmi tarzında bir hava estiriyor. Tamam Tom Cruise abimiz aksiyon filmlerinde hala çok iyi ama bu filmde boşuna kendini yormuş. Universal'ın Dark Universe evreni için çekimlerine Mumya ile başladığı film sonrasında gelecek olan diğer efsanevi yaratık ve canavar filmleri ile devam edecek. Ama Mumya isminin böyle bir film ile bu hale getirilmesi izler acısı. Evet izlerken canınız sıkılmıyor ama sonrasında da en ufak bir tatmin duygusu yaşamıyorsunuz. Kısacası çok büyük umutlar beslemediğim için ilk başta sonrasında da giden zaman için hayal kırıklığı yaşamadım. Sizde benim yaptığım gibi yapın ve öylesine izleyin. Çünkü izleyeceğiniz film mumya ile uzaktan yakından alakası yok. Sadece daha fazla fantastik öğe zombimsi aksiyon filmi gibi bir şey.
  martinscorsese
  martinscorsese

  Takip Et! Takipçi 123 Eleştirisini Oku

  3,0
  30 Kasım 2017 tarihinde eklendi
  Film çok kötü değil zaman geçiyor, Mısır mitolojisinden faydalanmışlar, hoş bir eğlencelik. Tom Cruise sinemayı iyi bilen bir aktör. Dolayısıyla içinde olduğu projelerde belli bir standartın üzerinde oluyor. Ancak bu hala genç aksiyon adamı rolleri ona yakışmıyor. Russel Crowe filmin yaşlı adamı Tom Cruise genç adamı saçma duruyor.
  Sertuğ T.
  Sertuğ T.

  Takip Et! Takipçi 161 Eleştirisini Oku

  1,5
  27 Temmuz 2017 tarihinde eklendi
  Mumya,Universalın yeni oluşturduğu sinematik evren Dark Universun ilk halkası . Dark Universe bünyesinde Korku Sinemasındaki çoğu karakteri göreceğiz ( İnsivble Man ,Frankenstein) üstelik Dark Universe bünyesinde birçok ünlü aktörüde bulundurmakta (Javier Bardem ,Joohny Deep,ve Mumya filminde karşımıza çıkan Tom Cruise ve Russel Crowe) . Dark Universun giriş kapıları ilk kez Dracula Untold filmi ile atılmak istenmiş ama bu filmin başarısızlığından dolayı iptal edilmişti.Bir sinematik evren için giriş olmak köprü aracılığı görmek zor bir iştir . Mumya kadrosunda birçok ünlü ismi bulundurmanın yanında bu ağırlığı kaldırmakta ciddi bir sorun yaşamış. Öncellikle Dark Universeun teması korku üzerine olmalıdır. Aksine Mumyada ne gerici bir atmosfer nede korkutucu ses efektleri, öğeler bulunuyor.Bu açıdan ciddi bir sorun yaşamışlar eğer ileriki filmlerdede bu konsepti devam etirirlerse Dark Universun sıradan aksiyon filmlerinden oluşan bir sinematik evrenden farkı kalıcağını zannetmem. Dark Universe bünyesindeki filmleri R-Rated yapmak yerine PG-13 gibi bir sınırlandırmayla sunması iyi olmamış. Umarım Mumya ile sadece bu konsepti test etmekle kalırlar ve olumsuz eleştirilere kulak asıp bu evreni dahada şekillendirirler. Mumya çok sıradan bir film olmuş. Klasik Yaz Aksiyon Filmleri kategorisine girebilecek bir film. Haliyle Tom Cruieseunda başrol olması cabası. Filmin konusu kabaca şöyle : Nick ve Chris gittikleri düşman topraklarında yapılan bir hava saldırısı sonrasında bir Mumya mezarı keşfederler. Nick mezara girdiğinde yanlışıkla Mumyayı ( Sofia Boutella) uyandırır ve lanetlenir. Mumya , Ölüm Tanrısı Setle yaptığı anlaşma sonucu Ölüm Tanrısını Nick araçılığıyla dünyaya getiricektir. Konu aslında cidden merak uyandırıcı ve yoğun atmosferli duruyordu fragmanlarda bu sebeplede fragmanlar film için büyük bir beklenti yaratıyordu. Keşke bu film fragmanıyla kalsaydı, Öncellikle oyunculuklar çok iyi değildi . Tom Cruiese yine yaşına göre iyi oynamış Nick Karakterini ama Russel Crowe,Annabele Wals iyi oyunculuklar sergileyememişler. Film düzensiz ve kopuk olmuş yer yer bu net farkedilebiliyor ayrıca yanıtlamadıkları çok soru ve hep başka konulara değinmekten esgeçtikleri önemli yerler olmuş bunu belki ileriki filmlerde daha açıklayıcı yapacaklardır. Ama yinede bu filmin kopuk durmasını sağlıyor. Mumya karakteri cidden az olsada düzgün işlenmiş, sadece fiziksel üstünlükle kalmayıp telepati gibi güçleride bulunuyor.Aksiyon sahnelerinde kamera açıları çok oynuyor ve göze batıyor . Filmde elle tutulur tek aksiyon sahnesi bana kalırsa Uçak Sahnesiydi. Fragmandaki sahneler filmden çok şey beklemenize sebep oluyor ama sadece fragmanı bile izlense yeter filmin çünkü fragmanındaki sahneler dışında filmde ek hiç elle tutulur bir unsur yok. Mısır Atmosferini düzgün yaşatmasını beklemiştim ama Atmosferi sizi içine alamayacak kadar yavan ne yazık ki. Filmde Jumpscare tekniği ile korkutulmaya çalışmış onun dışında ne bir gerici atmosfer ne bir ses efekti yok korkutma konusundada sığ kalmış. Kısacası Sıradan Yaz Aksiyon filmlerinden olmuş. Bir sinematik evrenin girişi olmak için çok yavan olmakla beraber , çok tahmin edilebilir ve kötü bir sona sahip film. Puanım :4/10
  Alp T.
  Alp T.

  Takip Et! Takipçi 441 Eleştirisini Oku

  3,0
  14 Haziran 2017 tarihinde eklendi
  Bütün sorunlarına rağmen orijinal Mumya serisi hakkında eğlenceli anılarım var. Özellikle de Brendan Fraser ve yaratıcı aksiyon sahneleri serinin en sevdiğim yanlarıydı. Bu yüzden Universal'ın Mumya'yı yeniden çevirip Dark Universe evrenine dahil edeceğini duyunca projeye pek ilgi duymadım. Ama filmin başrollerinde Tom Cruise ile Sofia Boutella ve yönetmeninin Alex Kurtzman olduğunu öğrenince ne yalan söyleyeyim, film dikkatimi çekmeyi başardı. Ve filmin aldığı onlarca kötü yoruma rağmen izlemeye karar verdim.

  "Tarihi eşyaları bulup satarak para kazanan Nick ve Chris, gittikleri düşman topraklarında başları derde girer ve şans eseri olarak kocaman bir mumya mezarı keşfederler. Araştırma ekibiyle oradaki mumyayı dışarı çıkardıktan sonra Nick, mumya tarafından lanetlenir. Bu sayede serbest kalan mumya, dünyaya hükmedip yarım kalan işlerini bitirmeye çalışır."

  Mumya'nın fragmanları çok ortalama olduğu için filmin kendisinden ne bekleyeceğimi bilemiyordum. Çünkü mesela Tom Cruise'un Edge Of Tomorrow filminin fragmanları da zayıftı ama filmin kendisi müthişti, Jack Reacher 2'ninse hem fragmanı hem de filmi kötüydü. Bu yüzden filmi olabildiğince düşük beklentilerle izlemeye çalıştım. Sonuç olarak filmi idare eder buldum. Ne kötü, ne iyi, sadece ortalama bir iş.

  Ve açıkçası, Mumya gibi bir filmin sadece ortalama olması kötü çünkü bu filme çok emek verilmiş. Aksiyon sahnelerine verilen önem ve senaryodaki bazı yaratıcı şeyler hemen fark ediliyor.

  Peki Mumya ile ters giden şey neydi? Bu filmin en büyük sorununu rahatça tahmin edebilirsiniz aslında. Evet bildiniz, sorun senaryoda. Bu filmin senaryosu 6 kişi tarafından yazılmış ve filmin yönetmeni Alex Kurtzman da Hollywood'un blockbuster filmlerinin çoğunun senaristi aynı zamanda. Ve buradan çıkan sonuç kendini rahatça gösteriyor. Mumya, tek bir hikayeye sahip bir film gibi değil de, bir anda birden fazla şey olmaya çalışan bir işmiş gibi duruyor. Gerek Dark Universe evrenini kurmak olsun, gerek Mumya'nın ve ana karakterlerin kökenine inmek olsun, sonuç kayda değer olsa da ortaya çıkan şey kocaman bir dağınıklık oluyor.

  Normalde böyle büyük bir canavar filminde senaryoya pek dikkat etmemeye çalışırım çünkü filmin amacı başından belli zaten; bir canavar filmi yapmak. Ama dediğim gibi, bu film sadece canavara odaklanmak yerine o kadar çok şeye odaklanmış ki, sonuç olarak vermek istediği şeyi tam olarak verememiş. Ana karakterler de öyleydi mesela. Bu filmdeki kimseyi umursamadım. Özellikle de Jake Johnson'ın karakterinin sırf konuyu ilerletmek için yazılmış birisi olduğunu düşünüyorum ve Annabelle Wallis'in karakteri de sürekli kurtarılmaya muhtaç olan, zayıf bir kadın karakterdi (Wonder Woman'ın vizyona girmesinden 1 hafta sonra böyle bir kadın karakterin çıkması çok manidar olmuş).

  Ve bütün bu dağınıklık yüzünden film canavar sahnelerine gelince de hayal kırıklığı yarattı bende. Özellikle de zombi olayını çok gereksiz buldum (bu arada, zombilerin yürüyüş tarzını Michael Jackson'ın Thriller videosuna benzeten bir ben miyim?).

  Ama filmin üzerine çok fazla gitmek de istemiyorum. Mumya, herkesin dediği kadar kötü bir film değildi, sadece büyük bir hayal kırıklığıydı. Bu yüzden biraz da iyi şeylerden konuşalım. Öncelikle Tom Cruise'a bayıldım. Jack Reacher 2'deki karizma eksikliğinden sonra Cruise, bu filmde kendisini toparlamayı başarmış. Aksiyon sahnelerindeki kararlılığı ve genel anlamda bu filmde yapmaya çalıştığı şey çok havalıydı. Neredeyse 55 yaşında olmasına rağmen Cruise'un böyle filmler yapabilmesi çok etkileyici.

  Ayrıca Sofia Boutella, Mumya rolüne cuk oturmuş. Zaten onun şu ana kadar kötü bir performansını görmedim, bu filmde de yüzümü kara çıkartmadı. Bu arada, Russell Crowe'un gizli rolü de çok zekiceydi. Karakterinin adını söylemek istemiyorum ama bu filme güzel bir katkı olmuş.

  Bunun dışında Mumya, her ne zaman senaryodan uzaklaşıp bir aksiyon sahnesine geçtiği zaman eğlenceli bir hal aldı. Eğer gürültülü ve büyük bir aksiyon filmi arıyorsanız, sırf bu yüzden Mumya'yı size tavsiye edebilirim.

  Kısacası, Mumya'nın karmakarışık bir senaryosu ve zayıf karakterleri olsa da ne zaman bir aksiyon sahnesine geçse eğlenceli bir deneyime dönüşüyor. Ayrıca Tom Cruise, Russell Crowe ve Sofia Boutella'nın performansları başarılıydı. Mükemmel bir film olmasa da sinemada 2 saatinizi harcayacağınız gürültülü bir aksiyon filmi arıyorsanız, Mumya'ya bir göz atmanızı öneririm. Eksikliklerine rağmen eğlenceli yanlar da vardı bu filmde.

  FİLMİN İYİ YANLARI:

  + Tom Cruise ve Sofia Boutella.

  + Etkileyici ve eğlenceli aksiyon sahneleri.

  + Yaratıcı sahneler.

  FİLMİN KÖTÜ YANLARI:

  - Annabelle Wallis ve Jake Johnson'ın zayıf karakterleri.

  - Aşırı karışık bir senaryo.

  - Karakterlerin hiçbirini umursamamanız.

  TOPLAM PUAN: 6.1/10
  Berrin K.
  Berrin K.

  Takip Et! Eleştirisini Oku

  5,0
  9 Haziran 2017 tarihinde eklendi
  Tom cruise yapmış yine yapacağını.....bir saniyesi boş değil.......süper bir film.......muhteşem. .....şahane. .....
  Emre S.
  Emre S.

  Takip Et! 2 Eleştirisini Oku

  1,0
  9 Ağustos 2017 tarihinde eklendi
  Vasat bir film. Russell crowe ve Tom Cruise 'a rağmen olmamış. 1999 yapımı brendan fraser'lı filmin yerini dolduramaz.
  DZCE81
  DZCE81

  Takip Et! 32 Eleştirisini Oku

  3,0
  13 Haziran 2017 tarihinde eklendi
  Diğer arkadaşlarında dediği gibi, daha çok zombi filmi gibi olmuş.Aksiyon sahneleri ve ses gerçekten mükemmel ama, senaryo zayıp, ilk mumya filmini mumla aratıyor. Devam filmi olacak şekilde final yapmışlar, umarım bu filmdeki eleştirileri dikkate alırlar ve devam filmi daha yaratıcı olur.
  Müjdat T
  Müjdat T

  Takip Et! 34 Eleştirisini Oku

  3,0
  5 Ocak 2019 tarihinde eklendi
  Eh işte diyebileceğim, tüketmelik tarzda bir film. Film sonrası tatmin seviyesi düşük. Daha iyi olabilirdi.
  Selda K.
  Selda K.

  Takip Et! 4 Eleştirisini Oku

  4,0
  15 Haziran 2017 tarihinde eklendi
  Heyecanlı ve sürükleyici bir film olmuş. Russell Crowe faktörü de önemli. Keyifli seyirler. Russell Crowe deyince, bu film Russell Crowe DVD serimin içinde yer almalı. spoiler:
  cvhrkzl
  cvhrkzl

  Takip Et! 5 Eleştirisini Oku

  3,0
  9 Haziran 2017 tarihinde eklendi
  Aksiyon olarak soluksuz bir film.
  Ama konu olarak vasat bir film.
  Aksiyon sevenlerin izlemekten keyif alacağı bir Tom Cruise filmi.
  İkinci film için hazırlıklara başlanmış gibi bir finalle kapanışı yapıldı.
  İkinci film nasıl olur tahmin etmek zor ama aksiyon kaldığı yerden devam edecek gibi duruyor.
  Daha Fazlasını Göster
  • En son Beyazperde eleştirileri
  • En İyi Filmler
  • Basın Puanlarına Göre En İyi Filmler
  Back to Top