Hesabım
  Sen Aydınlatırsın Geceyi
  Ortalama puan
  4,2
  186 Puanlama
  Sen Aydınlatırsın Geceyi hakkında görüşlerin ?

  12 Kullanıcı yorumları

  5
  2 Eleştiri
  4
  7 Eleştiri
  3
  3 Eleştiri
  2
  0 Eleştiri
  1
  0 Eleştiri
  0
  0 Eleştiri
  mehmet53
  mehmet53

  Takip Et! Takipçi 126 Eleştirisini Oku

  4,5
  20 Haziran 2014 tarihinde eklendi
  sen aydınlatırsın geceyi izlediğim en başarılı türk filmi tek bahsedersek
  1)Çekim açıları mükemmel özellikle güneşin yansımalarıyla yakın çekimlerle çok başarılı olmuş
  2)En iyi kurgu ödülünü almış film ve gerçekten hak etmiş bazı yerlerde kopukluklar vardı onun dışında çok mesajlar verdi
  3)dialoglar çok etkileyici ve başarılıydı
  4)oyunculuklar atmosfer her şey iyi yansıtılmış
  5)Şarkılar tam yerine oturmuş diyebilirim film bittikten sonra sürekli dinliyorum
  6)Farklı ve özgün artık değişik şeyler izlememiz gerektiğini gösteren bir film
  7)Ters köşe yapan bir filmdi bu yönünü Onur Ünlü'yü tanıyanlar iyi bilir
  8)Onur Ünlü adeta bizi dünyasına sokuyor basitçe bir yer gibi görünüyor ama aslında taş yağan farklı gezegenler görünen bir kasaba
  Son olarak kesinlikle kaçırmayın türk sinemasının en başarılı örneklerinden
  Engin Yüksel
  Engin Yüksel

  Takip Et! Takipçi Eleştirisini Oku

  3,0
  31 Ağustos 2014 tarihinde eklendi
  müziğiyle abdürd senaryosuyla fantastik karakterleriyle ilginç bir film. özellikle taş yağma sahnesi epey manidar fakat yine de 6/10
  jamesbond-2
  jamesbond-2

  Takip Et! Takipçi Eleştirisini Oku

  3,5
  25 Haziran 2014 tarihinde eklendi
  Türk sinemasında daha önce pek denenmeyen bir tür denemiş yönetmen onur ünlü;absürd ve dram filmi özelliklerini taşı çok dikkatimi çeken noktalar şunlar oldu;özellikle kamera açıları mükemmel olmuş,diyaloglar çok anlamlı ve dikkat çekici ve tabiki kurgusu müthiş olmuş özellikle birbiriyle alakalı sahneleri bağlanması çok iyiydi eksileri yok mu var mesela konu yavaş ilerleyiyor nitekim daha hızlı akmalıydı diye düşünüyorum ama ben beğendim sonuçta değişik bir tür kazanmış oldu türk sineması bu nedenle başarılı
  Ogulcan B.
  Ogulcan B.

  Takip Et! Takipçi 236 Eleştirisini Oku

  3,0
  19 Haziran 2014 tarihinde eklendi
  Tamamıyla absürt ve cool bir film,bunu niye söyledim çünkü filmi izlerken duvarlardan geçen birini gördüğünüzde böyle saçma bir film olur mu demeyin çünkü bu film baştan sona absürt karakterlerle dolu bir film.Açıkçası izlemeden önce beklentilerim vardı fakat tam olarak beklentilerimi karşıladığını sö siyah-beyaz olması filme bir cool'luk katmış hatta bazı sahnelerin ışıklandırması ve çekim açısı o kadar güzel ki insan hayran kalabiliyor,fakat bence filmin işleyişi kesinlikle yavan olmuş.Aslında konusu ve karakterleriyle çekici bir film fakat hikayenin işleyişi gerçekten kötü,niye bu kadar ağır işleyen zaman zaman sıkan zaman zaman gereğinden fazla uzatılan sekanslar konmuş ki? Ben ağır filmleri sevmeyen biri değilim benim için önemli olan olayların ne hızla aktığından ziyade olayların işlenişi ve sunuş biçimidir fakat bu filmde sanırım bütün her şeyi karakterlerin absürtlüğü üzerine kurmuşlar çünkü olay örgüsü bana kalırsa daha iyi bir film çıkabilirmiş fakat hikayenin işlenişi yüzünden film için çok iyi film müzik kullanımı çok başarılı ne zaman o iki müzik girse film bambaşka bir etkileyiciliğe bürünü arada filmin finali gerçekten başarılı olmuş.Son olarak ben filmi ne beğendim ne beğenmedim; farklı,ilginç ve absürt bir film,şunu da söylemeliyim ki Türk sineması adına iyi bir film diyebilirim çünkü bu tarz filmler pek bizim sinemamızdan çıkmıürt dramları sevenlere tavsiye edebilirim.

  6.5/10
  GoGoBaBa
  GoGoBaBa

  Takip Et! Takipçi 58 Eleştirisini Oku

  4,0
  31 Ocak 2014 tarihinde eklendi
  .2014 tarihinde Ekşi tarafından düzenlenen, SekSek'te Yönetmen ve oyuncularında katılımıyla SEN AYDINLATIRSIN GECEYİ filmini izledik ve Yönetmenimiz Onur Ünlü gayet düsrüstlükle açıklıkla ve benim beğenimi kazanan bir edayla film hakkındaki sorularımızı yanıtladı, güzel bir sohbet oldu. Katılım fazla olduğundan biraz mekanda yer sıkıntısı oldu ama belimizde ağrısa kıçımızda kırılsa izledik. Film çıtayı yükseltmiş. Bazı yönleriyle yanlış anlaşılmalarmı desek, algıda seçicilik mi desek, fazrklı şeyler (PATATES/TAŞ) oluştursada , gerçekmi hayalmi , duygusuz mu duygulumu görüşler ayrılığıda olsa, yönetmen 'in neyi neden nasıl çektiği , neyi yansıttığını sohbetle pekiştirdik. Ben 1-2 kavram , taş düşme olayında töremsi düşünce gibi sapma haricinde filmde anlamlarda , metaformlarda vs vs sıkıntı yaşamadım, ama seyircinin belki mekandaki kalabalık, ses,n biraz az olmasından falan yanılsamalarını duyunca sohbet sırasında filmin 2 kez izleyenlerin bile hatta ..neyse can kulağıyla meraklı gözlerle izleyin beğeneceksiniz. Film sonu sohbette bazı süpriz duyumlarda aldık. Sinema adına sevindirici şeyler oluyor ülkemizde.
  Amir Han
  Amir Han

  Takip Et! Takipçi 452 Eleştirisini Oku

  4,0
  10 Kasım 2013 tarihinde eklendi
  Onur Ünlü'nün bağımsız bir filmi. Ama öyle böyle değil. Fantastik komedi-dram karışımı bir acayiip. 330 koltuklu salon full oturacak boş bir koltuk dahi yoktu. İlk defa bu kadar kalabalık bir salonda film izledim. İzlemeden önce kendi kendime dedim ne oluyor acaba hayatın şifresinimi verecek.
  Neyse filme gelelim. Değişik metafizik yetenekleri olan bir kasaba halkı ve çevresinde dönen fantastik unsurlarla bezeli yer yer vurucu mizahi öğelerle beslenen çok çok kaliteli bir yerli yapım. Ali Atay usta oyuncu sınıfına artık geçti gibi bir kanıya vardım artık. Senaryo çok iyi etüd edilerek çekilmiş. Kurgu ve repliklerde iyiydi. Bilet konusunda tavsiyem 1 gün önceden yerinizi ayırtın. Yoksa bulamayabilirsiniz.
  Alp T.
  Alp T.

  Takip Et! Takipçi 301 Eleştirisini Oku

  4,0
  19 Haziran 2014 tarihinde eklendi
  Sen Aydınlatırsın Geceyi (SAG), daha çok bir sinema filmi gibi değil de daha çok festival filmi havasında, karamsar ama romantik, dramlı fakat orijinal bir fikre sahip yeni bir Onur Ünlü projesi. Onur Ünlü, bu filmde de kendi farkını ortaya koyuyor ve çok orijinal, fakat biraz bazı yerleri havada kalsa da başarılı bir film diyebiliriz.

  Onur Ünlü çok farklı bir yönetmen ve senarist. Bu filmde de ortaya çıkardığı çok orijinal bir senaryoyu izleyicinin karşısına çıkarıyor. Tabii ki müthiş oyunculuklarla. Filmde ayrıca Leyla ile Mecnun ekibinden de bir sürü kişi görmek de mümkün. Öncelikle başrolde oynayan Ali Atay’ı daha çok Leyla ile Mecnun gibi komedilerden sonra böyle bir dramatik filmde karakterini başarı ile canlandırıyor. Konuşma tarzı ve yüzündeki burukluğu çok iyi yansıtmış. Demet Evgar’da filmin iyi oyuncularından. Ali Atay ile karşılıklı olan sahnelerde de çok iyi bir performans sergilemiş. Birazcık da 7 Numara’daki karakterinin köy havasına da geri dönmüş aslında. Filmde Serkan Keskin, Ahmet Mümtaz Taylan, Ezgi Mola, Ercan Kesal gibi ünlü oyuncuların performanslarına aşinayız zaten. Onlar da karakterine uyum sağlayıp iyi bir performans sergiliyorlar. Gerisi ise Onur Ünlü’nün hayal gücü.

  Onur Ünlü’nün hayal gücü derken gerçekten de bu filmde farkı görülüyor. Filmdeki süper kahraman güçleri çok enteresandı. Ve de üstelik bazı filmler gibi dandirik değil, efektlerin hakkı sonuna kadar kullanılmış bu filmde. Uçan adam, duvarların içinden geçebilen adam, ölümsüz adam, görünmez kadın, eliyle ateş edebilen adam gibi çok yaratıcı şeyler var filmde. Bunlar da filmi çekici kılan etkenler. Filmi merakla izlememizi sağlıyor.

  SAG, bir yandan da Türk sinemasının olanaklarını sonuna kadar kullanan bir film fakat filmdeki oyuncu ekibine daha çok komedi tarzında alıştığımız için film biraz bayıcı gelebilir ancak tüm bunlara rağmen Onur Ünlü başarılı bir film ortaya çıkarmış. Evet, konusu biraz bilindik fakat filmdeki hayal gücü, oyunculuk ve final sahnesi, filmin nefes kesen ve filmi izlettirmeyi başaran etkenler. Filmin siyah beyaz çekilmesi de başka bir etken mesela.

  Bu arada filmi müzikleri de müthişti. “Gülmek İçin Yaratılmış” ile “Myerte ya Myerte” akılda kalıcı müzikler. Filmin atmosferine uyumlu olmuş.

  Sonuç olarak konu pek de orijinal bir konu değil ama dediğim gibi Onur Ünlü’nün hayal gücü, görsel efektler, oyunculuk vs. sayesinde filmi rahatlıkla izleyebilirsiniz. Başarılı bir film fakat daha da başarılı olabilecek kapasitede. Ama bu haliyle de güzel bence. İzlenebilir. 4/5
  Furkan E.
  Furkan E.

  Takip Et! Takipçi 73 Eleştirisini Oku

  5,0
  8 Ocak 2014 tarihinde eklendi
  Onur Ünlü,farkında olmadan özellikle Türk sinemasına ''auteur'' bir film kazandırdı bence.Çünkü tahmini bir 10 senedir seyircinin ne Türk sinemasında,ne de Dünya sinemasında böyle bir film izlediğini sanmı Arabesk filmine biraz yakın da olsa anlatmak istediği çok şey var filmin.Özellikle de ontoloji ve sonsuzluklar ü zaten kadro,sinematograf 10 numara! Ünlü,kendini bile aşmış zaten.
  DthepYEK
  DthepYEK

  Takip Et! Takipçi 233 Eleştirisini Oku

  4,0
  8 Eylül 2015 tarihinde eklendi
  Göğünde iki güneşi, üç dolunayı olan küçük bir Anadolu kasabasında süper güçlere sahip olsalar da kasaba sakinleri hepimiz gibi insani sıkıntılarla hayatlarını sürdürürler. Duvarların arkasını görebilen Cemal'in hayattan bir beklentisi kalmamıştır. Üstüne çöken sıkıntıyla baş etmeye çalışırken nesneleri parmağıyla oynatabilen Yasemin de kendine bir çıkış yolu arar. Fakat zamanı durdurabilen Defne bir süre sonra işlerin karışmasına sebep olacak, Yasemin'in ölümsüz patronu da Cemal'in endişelerini gidermeye çalışan görünmez ilkokul öğretmeninin tavsiyelerini boşa çıkartacak şeyler yapacaktır. Açık ara izlediğim en farklı, en enteresan en absürd Türk filmiydi. Ben bunun seviyesinde bu zekada bir film görmedim. Film çok müthiş demiyorum ama bu film bize fazla. Kesinlikle bu film Abd yapımı olsaydı şu anda yere göğe sığdırılmazdı. Onur Ünlü inanılmaz bir kafa yapısı olan biri. Bunu zaten daha önceki bir çok filminde ve dizisinde kanıtlamış birisi. Başta Leyla ile Mecnun olmak üzere çok değerli filmleri var. Ama bu kesinlikle en farklısıydı. Film tam bir kapalı kutu. İçinde inanılmaz derecede bir sürü mesaj var. Bu film için ayrı bir açıklama kitapçığı filan lazım. Tabiki kıyas götürmez ama Kubrick'in The Shining(Cinnet) filminde yaşadığım dumur durumu bana tekrardan yaşattı. Ve bunu yapan bir Türk yönetmen. Bence Burak Aksak ile ikisi son dönemlere çok büyük damgasını vurdular. Türk sinemasını ayakta tutan bir kaç isimden birisi. Ali Atay, Cengiz Bozkurt, Demet Evgar, Serkan Keskin, Ezgi Mola, Ahmet Mümtaz Taylan gibi ve daha bir sürü kaliteli oyuncunun yer aldığı çok geniş bir oyuncu kadrosu olan film, sizi bambaşka dünyalara götürüyor. Ve inanılmaz derecede garipliklerin yaşandığı, absürdlüğün normal hale geldiği bir kasabada geçiyor. Bir bakıma absürd-dram diyebiliriz bu film için. Bir Türk yapımı için çok iyi, çok kaliteli bir film. İyi seyirler... 7.9/10
  Samet Sagun
  Samet Sagun

  Takip Et! 54 Eleştirisini Oku

  4,5
  23 Nisan 2020 tarihinde eklendi
  Aslında normal bir film olan ama her izlediğimiz film gibi olmayan durumları var olan uçanların kaçanların duvardan geçenlerin zamanı durduranların olduğu fantastik bir film
  Nadır Kıymacı
  Nadır Kıymacı

  Takip Et! 6 Eleştirisini Oku

  5,0
  4 Kasım 2020 tarihinde eklendi
  Bir onur ünlü klasiği desekte anlatım onur ünlü için bile ağır kaçmış buda çoğu insanın sıkılıp filmi yarıda bırakmasına sebep olmutur. Ama yine de izleyebileceğin en güzel filmlerden birisidir
  mrgavat
  mrgavat

  Takip Et! Eleştirisini Oku

  4,5
  2 Aralık 2016 tarihinde eklendi
  Olaylar farklı bir bakış açısıyla anlatılmış ve her sahnesinde mesajlar gizli önemli olan o mesajları bulup çıkarabilmek filmi bu şekilde izlerseniz birşeyler kazanmanız daha muhtemel.
  Daha Fazlasını Göster
  • En son Beyazperde eleştirileri
  • En İyi Filmler
  • Basın Puanlarına Göre En İyi Filmler
  Back to Top