Hesabım
  Bahar İsyancıdır
   Bahar İsyancıdır
  19 Nisan 2013 Sinemada / Dram
  Yönetmen Selma Köksal
  Senarist Selma Köksal
  Oyuncular: Volga Sorgu Tekinoğlu, Selma Köksal, ÇİMEN TURUNÇ
  FRAGMANI İZLE
  Beyazperde
  2,5
  Puanım :
  0.5
  1
  1.5
  2
  2.5
  3
  3.5
  4
  4.5
  5
  İzlemek İstiyorum

  Özet

  Türkiye'nin son zamanlarda geldiği dehşet verici hale dikkat çekmek isteyen yönetmen Köksal
  F Tipi cezaevini protesto eden, hükümeti eleştiren, kayıp oğullarını arayan annelerin dertlerini, adalet arayışlarını bir tiyatro grubunun çaresizliği üzerinden ortaya koymaya çalışıyor.
  Filmin başında karakterleri, Ahmet Kutlar’ın öykülerinden oluşturdukları bir oyun üzerinde çalışırken görüyoruz. Daha sonra filmin asıl merak uyandıran bölümünde ise bu grup Kafka öyküleri üzerinde çalışıyor. Grubun tüm çıkmazları yaşadıkları hayata bakışları hayattan beklentileri bu Kafka öyküleriyle paralel şekilde ilerliyor. Yönetmen , Türkiye'nin acımasız ve sert mizacını Kafka'nın dünyası üzerinden ortaya koyuyor.

  Beyazperde Eleştirisi

  2,5
  Geçer
  Bahar İsyancıdır

  Bahar da isyancı, film de!

  Banu Bozdemir
  Bahar İsyancıdır tek kopyalık vizyon yolculuğuna çıkan filmlerden. Tabii bu tek kopya meselesinin birçok nedeni var. Maddi kaynaklar en birincil sebep. Sinema filmi çekmek artık kolaymış gibi görünse de hala çekme isteğiyle maddiyatı denkleştiremeyenler var. Selma Köksal da bunlardan biri... İlk filmi Fikret Bey'i 2007 yılında çeken yönetmen, ikinci filmi Bahar İsyancıdır'da Onat Kutlar'ın aynı adlı öyküsünden gerçek hayata uyarlama yapmaya çalışıyor. Konu seksen sonrası yaşanan tahribat. Her alanda, yaşamda ve en çok da sanatta... Köksal filmini bir tiyatro grubunun iç işleyişinden yola çıkarak kuruyor. Filmin sonunda sahile, boşluğa ve mekansızlığa adanmış sahneleri Théo Angelopoulos'un Kumpanya filmine benzetebilirsiniz ki yönetmen de burada o filmden ve o ruh halinden bir alıntılama yapıyor. İfade alanı bulamayan sanatçılar, tiyatrocu ve müzisyenlerin oradan oraya sürüklendiği yönünd...
  Eleştirinin tamamı

  Fragmanlar

  Bahar İsyancıdır Dublajlı Fragman 2:22
  Bahar İsyancıdır Dublajlı Fragman
  1772 gösterim
  Öneriler

  Oyuncular

  Selma Köksal
  Rolü : Rüya
  ÇİMEN TURUNÇ
  Rolü : Ela
  Yıldıray Şahinler
  Rolü : Behram
  Tüm oyuncular ve teknik ekip

  Fotoğraflar

  Bunları Biliyor musunuz?

  Yönetmenin Görüşü

  Yönetmen Selma Köksal şöyle diyor :“Bahar İsyancıdır” benim ve kuşağımın tarihsel yazgısının bir izdüşümüdür. 1980 askeridarbesi olduğunda 12 yaşında bir ortaokul öğrencisiydim. Bu askeri darbe ile Türkiye’ninkaderinin tamamen değiştiği inancındayım. 1980 tarihi Türkiye cumhuriyeti tarihinin birkırılma noktasıdır. Bu darbe sonrası, sosyal devlet anlayışı, liberal ekonomilerle yıkılmış,kültürel ve etiksel alanlarda çok büyük yozlaşmaların önü açıl... Devamını oku

  Film Hakkında

  Selma Köksal’ın yeni filmi Bahar İsyancıdır tek kopyayla 19 -26 Nisan Nisan’da Atlas; 10-17 Mayıs haftasında da Ankara Büyülü Fener Sineması’nda gösterime girecek… ‘Bahar İsyancıdır’ 90 yılların ortalarından, 2000’li yılların başlangıcına, oradan da günümüze uzanan bir zaman diliminde, bir tiyatro topluluğunun; “Oyuncular Kumpanyası”nın öyküsünü anlatıyor.

  Son Haberler

  Bahar İsyancıdır Vizyona Girdi!
  HABERLER - Gündemdeki Filmler
  19 Nisan 2013 Cuma
  Bahar İsyancıdır 19 Nisan’da Atlas Sineması’nda
  HABERLER - Gündemdeki Filmler
  27 Mart 2013 Çarşamba
  Selma Köksal’ın yeni filmi Bahar İsyancıdır tek kopyayla gösterime girecek...

  Teknik bilgiler

  Ülke Türkiye
  Dağıtımcı -
  Yapım yılı 2013
  Metraj uzun metrajlı film
  İlginç Detaylar 2 başlık
  Bütçe -
  Dil Türkçe
  Görüntü formatı -
  Renk Renkli
  Ses formatı -
  Yapım formatı -
  Viza numarası -

  Bu Filmi Beğendiysen, Şunlara da Göz At:

  Tüm benzer filmler

  Yorumlar

  Yorumları göster
  Back to Top