Hesabım
  Moana
  Ortalama puan
  3,8
  118 Puanlama ve 10 Eleştiri
  dağılımı 10 Eleştiri notla
  2 Eleştiri
  3 Eleştiri
  1 Eleştiri
  2 Eleştiri
  2 Eleştiri
  0 Eleştiri
  Moana hakkında görüşlerin ?

  10 kullanıcı eleştirisi

  Engin Yüksel
  Engin Yüksel

  Takip Et! 3913 Takipçi 1 403 Eleştirisini Oku

  4,0
  25 Ocak 2017 tarihinde eklendi
  bir animasyondan ötesi sadece çocuklar için değil yetişkinler için de kesinlikle keyif alınacak bir animasyon 8/10
  Alp T.
  Alp T.

  Takip Et! 283 Takipçi 441 Eleştirisini Oku

  4,5
  28 Ocak 2017 tarihinde eklendi
  Disney'in yeni animasyon filmi Moana, her ne kadar klasik prenses filmlerinin formülünden ilerlese de sonuç bu sefer çok farklı. Ve her Disney filminde olduğu gibi animasyon filmlerinin kalitesi giderek artıyor. Ve benim için Moana, Disney'in yapmış olduğu en iyi animasyonlardan birisi.

  Filmin konusu şöyle: "Moana, Antik Polonezya'da yaşayan bir kabilenin şefinin kızıdır ve onun en büyük tutkusu, denize açılmaktır. Fakat bu adadan ayrılmak yasaktır çünkü yarı Tanrı Maui, Te Whiti'nin kalbini çaldığı zaman onun laneti bütün sulara bulaşmıştır. Bu adada yaşayan kabilenin ağaçları solmaya ve balıkları kaybolmaya başlayınca Moana, bunu düzeltmek için denize açılır ve Maui'yi bularak Te Whiti'yi durdurmaya çalışmak için büyük bir maceraya girişirler."

  Lafı uzatmadan direk konuya gireceğim, Moana'ya tek kelimeyle bayıldım. Müzikleri, animasyonları, mesajları, karakterleri... Moana hakkındaki her şey çok başarılıydı.

  Karakterlerden başlayalım. Filmin neredeyse tamamı Moana ve Maui arasındaki kimyaya odaklanıyor. Ve bu ikilin kimyası çok iyiydi! Moana, diğer Disney prenseslerine hiç benzemeyen bir kız olduğundan ve Maui de kişilik bakımından onun tam zıttı olduğu için ikilinin atışmalarını izlemek çok keyifliydi.

  Bu filmi dublajlı izledim ve sonra da altyazılı versiyonunu inceledim. Her ne kadar filmin dublajı gayet iyi olsa da ben filmin orijinal seslendirme kadrosundan konuşmak istiyorum. Dwayne Johnson, Maui'yi seslendirmek için seçilmiş en iyi kişi adeta. Ve Moana'yı seslendiren Auli'i Cravalho da ilk filminde çok iyi bir iş çıkarmış. Kızın sesi inanılmazdı! Ayrıca Alan Tudyk'i de unutmayalım. Geçen ayki Rogue One filminde K-2SO'yu seslendiren Tudyk, burada Moana'nın tavuğu Heihei'yi seslendiriyor. Filmin en komik karakterlerinden biri oydu.

  Animasyon hakkında konuşmaya gerek yok zaten. Moana, açık ara Disney'in en kaliteli animasyonu. Her ne kadar Zootopia filminde binlerce hayvan ve bir sürü detay olsa da Moana'ya koyulmuş olan detayların sayısı inanılmazdı. Özellikle de filmdeki su çok gerçekçiydi, sanki ekrana dokunup suyu hissedebilirmişsiniz gibi bir his uyandırdı.

  Ama Moana'nın en önemli kısmı animasyonunda değil, müziklerinde. Moana'nın capcanlı, renkli ve farklı müzikleri karakterlere yakınlaşmamıza yardımcı oluyor. Lin-Manuel Miranda'nın bestelediği müzikler gerçekten de çok başarılıydı. Üstelik dinlemeye doyamıyorsunuz zaten.

  Filmle ilgili ufak bir sorunum var ve onun birazı da senaryodan kaynaklanıyor. Bu konuda filmi, geçen yıl çıkmış olan Disney'in diğer filmi Zootopia ile karşılaştıracağım. Zootopia'nın senaryosu son zamanlarda çıkmış diğer animasyon filmlere karşı daha olgun ve özgündü. Moana'nın senaryosu ise daha çok bildiğimiz bir formülden ilerlediği için ortaya daha çok, sadece eğlenceli ve enerjik bir iş çıkmış oluyor. Bunda hiçbir sorun olmasa da tam olarak hikayenin bütününe bakınca aslında o kadar da büyük bir şeyin olmadığını görüyorsunuz. Ama eğer buna aldanmazsanız, Moana'ya kesinlikle bayılacaksınız. Çünkü dediğim gibi, bu bile benim için ufak bir sorun.

  Kısacası Moana, muhteşem animasyonu, renkli karakterleri, başarılı müzikleri ve eğlenceli temposuyla hem küçüklerin hem de büyüklerin gerçekten bayılacağı bir iş. Disney'in en iyi animasyonlarından birisi, sakın kaçırmayın. İyi seyirler.

  FİLMİN İYİ YANLARI:

  + Muhteşem animasyon kalitesi.

  + Renkli karakterler ve arkasındaki seslendirme ekibi.

  + Duruma uyan ve akılda kalan başarılı müzikler.

  + Filmin temposunu hiç yitirmemesi.

  FİLMİN KÖTÜ YANLARI:

  - Moana'nın senaryosu, Zootopia'nın olgun ve özgün senaryosuna göre biraz basit kalıyor.

  TOPLAM PUAN: 9.5/10
  Sertuğ T.
  Sertuğ T.

  Takip Et! 20 Takipçi 161 Eleştirisini Oku

  2,5
  29 Ocak 2017 tarihinde eklendi
  " Okyanus Beni Seçti" Moana beklediğim bir filmdi. 2016 Yılındaki Disneyin Zootropolis başarısından sonra onun kalitesini aratacak animasyon bekler olduk. Arada Pete s Dragon Jungle Book adlı iki Live Action çıktı. Ama hala gözümüz yeni animasyon Moanadaydı. En İyi Animasyon Dalına aday olduğunu duyunca hemen izlemek istedim. Mallesef film o kadar iyi değil. Moana nın fragmanına bakınca diyorsunuz ki bu animasyon filmi fantastik dolu bir animasyon mallesef o fantastikliği çok az veriyor. Ve Disney anı Pete s dragonda yaptığı gibi beli bir yaşa hitap etmek için yaptığı belli. Çünkü ben izlerken çok sıkıldım. Ve üzüldüm Disney Animasyonları normalde hem büyüklere hemde küçük yaş grubuna hitap eder. Bari biraz güldürsün neşemiz yerine gelsin havasında bakıyorsunuz filme ama hep aynı nespiriler bu yüzden mallesef arafta kalmış bir yapım. Senaryo bazında çok eksiği var . Kopuk ve saçma anlamsız yerler var. Disney Animasyonlarının aynı evrende geçtiği hep göndermelerin bulunduğu söylenirdi. Bu filmde 1 -2 gönderme dışında aman aman gönderme yok. Görsellik bakımından uçtuğunu sölemeliyim. Denizin güzelliği Karakter tasarımları karakter mimikleri aşırı gerçekçi olmuş. Son sahnedeki Te Fitinin geri dönüşü Moana yürüdğünde okyanusun iki yana açılışı gibi görsel şölenlik anlar ve o savaş sahnesi olmasa bu film amllesef kötü bir film. Şimdilik arafta kalmış diyebiliriz. Ama En İyi Animasyon ödülünü bence Kubo ve Sihirli telleri almalı. 7
  Yerim yurdum
  Yerim yurdum

  Takip Et! 1 Takipçi 22 Eleştirisini Oku

  3,5
  9 Ekim 2018 tarihinde eklendi
  güzel görüntülere sahip bir animasyon ve güzel kurgu olsa da yetişkinlere pek de hitap etmeyen film. yaşınız bir 10 civarı ise keyifle izleyebilirsiniz.
  Olcay D.
  Olcay D.

  Takip Et! 5 Eleştirisini Oku

  4,0
  18 Şubat 2017 tarihinde eklendi
  6 yaşından büyük Çocuğunuzla sıkılmadan izleyebileceğinizi düşünüyorum. Özellikle Çatlak Horoza çok güleceklerini düşünüyorum.
  saliha-bicer
  saliha-bicer

  Takip Et! Eleştirisini Oku

  1,0
  28 Ocak 2017 tarihinde eklendi
  Kötü bir film olmuş çocukları reklamlarda özendiriyorlar fakat beklenetinin altında bir film hiç bir anlam taşımıyor mesaj içermiyor
  YUSUF ALPER G.
  YUSUF ALPER G.

  Takip Et! 3 Eleştirisini Oku

  5,0
  22 Ocak 2018 tarihinde eklendi
  Çok güzel bir film. Şarkıları falan gerçekten çok iyi. Kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim. Çok beğendim.
  Eray Yiğit Gül
  Eray Yiğit Gül

  Takip Et! Eleştirisini Oku

  5,0
  19 Temmuz 2021 tarihinde eklendi
  Bence filmi Türkçe dublaj olarak izleyin çünkü şarkıları çok iyi söylemişler özellikle canimsin ve uzaklara şarkıları orijinalinden daha iyi olmuş
  Alp G.
  Alp G.

  Takip Et! Eleştirisini Oku

  2,5
  28 Ocak 2017 tarihinde eklendi
  Filmin yarısı KARANLIKTA geçiyor. IMDB puanı abartı diyebilirim. 3D görüntü efektleri diye bir şey yok. Resmen kazıklıyorlar.

  10 üzerinden notu ancak 5 olur bu filmin.
  EMİNEGÜL Y.
  EMİNEGÜL Y.

  Takip Et! Eleştirisini Oku

  1,0
  24 Mart 2018 tarihinde eklendi
  Merhaba.
  Sizlere anne-babaların ve öğretmenler tarafından çok beğenilen ve Türkiye’de bir buçuk milyona yakın kişinin seyrettiği “Moana” adlı film ile ilgili görüşlerimi aktaracağım. Evet, çok beğenilen dedim çünkü filmi izleyenlerin %92'si filmi beğenmiş ve oylamalarda filmin IMDb puanı 10 üzerinden 7,6 olarak belirlenmiştir. Bu istatiksel veriler aynı zamanda ne kadar kötü bir izleyici olduğumuzu da gözler önüne sermektedir. Filmin başlaması ile birlikte zehirlenmeye başlıyor o masum minikler...
  Ne kadar kötü bir izleyici isek bir o kadar da kötü bir dinleyiciyiz. Moana ve ailesinin yaşadığı adada meyveler toplanırken ve Moana'nın sürekli denize koştuğu sıralarda söylenen şarkının sözlerine bir bakalım:
  Adamızda güvendeyiz, burada karanlık yok.
  Gerekli olan her şey burada var.
  Sakın gitme, kal buralarda. spoiler:

  Bu “toprak" veriyor her şeyi.
  Geleceği “biz" kurarız burada.
  Acaba toprak mı veriyor bize her şeyi? Gerçekten de toprak bunu kendi başına yapabilecek bir güce sahip mi? Aynı şekilde biz geleceğimizi nasıl kurabiliriz? Tüm bunları yapabilme gücü bizde midir? Yoksa tüm bunları bizim için yapan “BİRİ" mi var?
  Şüphesiz! Biri var, biliyoruz.
  Film içerisinde okyanusu ve onunla beraber Te Fiti adlı karakteri bir ilâhlaştırma söz konusu. Bunu da şuradan anlayabiliriz:
  “Başlangıçta sadece okyanus vardı. Yeni adalar, kayalar, kasabalar...
  Bunları birbirine bağlayan su idi. Tâ ki Te Fiti ortaya çıkana kadar. Te Fiti'nin kalbi eşi benzeri olmayan bir güce sahipti. Tek başına hayatı oluşturabilirdi. Bu gücü dünya ile paylaştı. Benzersiz bir yaratma gücü var.”
  Eşi benzeri olmayan, tek başına hayatı oluşturma, benzersiz bir yaratma gücü.
  Tüm bu özellikler normalde kime ait? Peki, onlar bu özellikleri kime vermişler? Tüm kâinatı “Hâlık” ismiyle bizim için yoktan var eden ve var ettikleriyle bize ikramda bulunan eşi benzeri olmayan, güç sahibi Rabbimizi unutturmaya çalışmak, (hâşâ!) yok saymak değil midir bu?
  Maui karakterine geçecek olursak, kendini nasıl tanıttığına bakalım:
  Yarı tanrı, rüzgârın ve denizin efendisi, savaşçı ve hilekâr...
  Şekil değiştiren, erkek ve kadın herkesin kahramanı.
  Bir de “Canımsın” şarkısını inceleyelim:
  Ulu biri tam karşında, gözünü aç ve dinle.
  Gökleri ve yıldızları kim dize getirdi?
  Soğuk gecede ateşi kim dize getirdi?
  İşte karşınızda Maui!
  Ben güneşi de tuttum, rüzgârı dizginledim.
  Denizden adalar yükselttim. Her doğaüstü olayı açıklarım. Neredeysem orada mucize yaratırım.

  Bunları yapabilme yetisinin kimde olduğu açıkça ortada iken nasıl olur da biz bu özellikler yarı çıplak, dövmeli ve ağzı bozuk bir karaktere verilebilir? Bu şekilde neye ulaşmak istiyorlar, gayeleri nedir?
  Bunların yanında filmde argo kelimeler, cümleler; uygunsuz şarkılar, danslar ve kıyafetler fazlasıyla mevcut.
  Kadınlar ve erkekler neden aynı kıyafeti giyiniyorlar sizce? Biz aynı’yız, cinsiyetin hiçbir önemi yok mu demek istiyorlar…
  ‘’Sihirli balık oltası, kana susamış bir çene tarafından çiğnenmek.’’
  Sihir, büyü, peri gibi hayal unsurlarına yer verilmesinin nedeni nedir?
  Sihirle, büyüyle kendi kendine yetebileceğini düşünen çocuk, kâinatın tek yaratıcısı olan Allah’ı aklına getirir mi? En muhtaç olduğu bir zamanda; her şeyin O’na muhtaç, O’nun ise hiçbir şeye muhtaç olmadığı Samed olan Rabbini hatırlar mı? Basitmiş gibi gelebilir ne yazık ki öyle değil. Çocuklar bunlara inanabiliyor. Kaçımız çocukken bu tür şeyleri izledikten sonra ellerimizle hareketler yapıp uçmaya kalkışmadık?
  Elhamdülillah Müslüman’ız. Amacımızda Müslüman gibi yaşamak iken bize haram olan bir şeyin bu denli güzel gösterilmesi niçin?
  Moana: Mm… Et çok lezzetli.
  Domuz: ( Ürker ve kaçar)
  Bu ne demek? Moana yiyorsa gerçekten lezzetlidir, yenebilir demek mi?
  Bir de şarkılar demiştik. Filmde o kadar şiddet içerikli durum var ki…
  Bunlar şarkılarla görmezden gelinip yumuşatılmaya çalışılmış. Şarkıları gözlerinizi kapatıp dinlediğinizde size keyif veriyor veya kulağınıza hoş geliyor olabilir ama gözlerinizi açtığınızda Moana’yı yemek üzere olan bir yengeci ve Maui’nin Moana’yı mağaraya atıp kaçtığını göreceksiniz.
  Tüm bu yazdıklarıma bu kadarda olmaz diyeceksiniz belkide. Çocuklar bunları anlamaz, fark edemez diyeceksiniz. O halde sizlere staj için gittiğim okuldaki 2.sınıf öğrencisiyle yaptığım konuşmayı aktarayım.
  Öğretmen: Te Fiti kimdi? Onun hakkında ne biliyorsun?
  Öğrenci: Dünyanın gücü, sahibi gibi bir şey. Adalar kuruyor, dünya yapabilme özelliğine sahip.

  Öğretmen: Moana zor durumda kaldığında kimden yardım istiyordu?
  Öğrenci: Okyanustan…
  Öğretmen: Peki. Sen olsaydın kimden yardım isterdin?
  Öğrenci: Okyanustan…
  spoiler:

  Gördüğünüz gibi, çocuklar verilmek istenen mesajı ne yazık ki kolayca alabiliyor ve bunu farkında olmayarak yapıyorlar çünkü onlar daha çocuk…
  Onların bir mihenk taşı yok. Vurunca hangisi altın hangisi gümüş fark edemiyorlar. Bunu fark edip altın olanı onlara sunmak ise anne-babaların ve öğretmenlerin vazifesidir.
  Daha Fazlasını Göster
  • En son Beyazperde eleştirileri
  Back to Top