Hesabım
  Bensiz
   Bensiz
  2 Mayıs 2014 Sinemada / Dram
  Yönetmen Ahmet Küçükkayalı
  Senarist Ahmet Küçükkayalı
  Oyuncular: Metin Akdülger, Öykü Çelik, Burçin Abdullah
  FRAGMANI İZLE
  Üyeler
  3,0 6 oy
  Beyazperde
  3,0
  Puanım :
  0.5
  1
  1.5
  2
  2.5
  3
  3.5
  4
  4.5
  5
  İzlemek İstiyorum

  Özet

  Genç, yakışıklı ve çok iyi bir hayatı olan Necip, küçüklüğünden beri futbol ile büyüyen, bu sporu kariyer olarak seçen bir futbolcudur. Sevgilisiyle beraber keyif dolu bir hayat yaşamaktadır.  Önündeki en büyük hedef ise takımını ve dolayısıyla kendisini de 1.lige çıkartmaktır. Önlerinde son bir playoff maçı kalmıştır ve necip hırsla doludur. Fakat sahada hiç beklemedik bir olay olur ve sert bir müdahale sonunda Necip sakatlanarak maçı yarıda bırakır. Daha kötüsü aldığı darbe nedeniyle bedeni tamamen felç olmuştur. Uzun bir yoğun bakım sürecinin ardından evine taburcu olan genç adamı, artık bambaşka bir hayat beklemektedir… Necip, bir köşede süs eşyası gibi durduğu, garip  ailesiyle yaşadığı ahşap evde, gören duyan ancak bedeni hiçbir şey hissetmeyen, tepki veremeyen bir varlıktır. Yaşam "onsuz" devam eder. Necip, bu yeni hayatında içsel bir yolculuğa çıkacaktır… Ahmet Küçükkayalı’nın senaristliğini ve yönetmenliğini üstlendiği filmin başrolünde Metin Akdülger yer alıyor. 

  Beyazperde Eleştirisi

  3,0
  Ortalama
  Bensiz

  İşte hayat bensiz de yaşanıyor!

  Yazar: Misafir Koltuğu
  Ahmet Küçükkayalı’nın bu hafta vizyona giren filmi Bensiz, kendi çapında bir futbol yıldızı olan kahramanı Necip’in son playoff maçında sert bir müdahale sonucu felç olmasından sonraki hikayesine odaklanıyor. Necip aldığı darbe nedeniyle tamamen felç oluyor ve film boyunca onu hep bu paralize halde izliyoruz. Böyle anlatıldığında bile Bensiz’in erdemi ortaya çıkıyor aslında, çünkü batılı örnekleri Kelebek ve Dalgıç ya da İçimdeki Deniz gibi filmlere benzer şekilde sinemamızda bildiğim kadarıyla bir ilk, felçli bir kahramanın anlatılması. Elbette insan ana karakteri felçli olan bir filmden yine dünya sinemasındaki örneklerdeki olduğu gibi kahramanın iç dünyasını (dış dünyası diye bir şey pek olamadığı için) görsel ve estetik stratejilerle anlatmasını bekliyor. Bu stratejilerin en tipik olanı dünyayı onun sınırlı gözlerinden göstermek mesela. Oysa Bensiz, Necip’in içindense daha çok dışınd
  Eleştirinin tamamı

  Fragmanlar

  Bensiz - Fragman 2:14
  Bensiz - Fragman
  11.013 gösterim
  Öneriler

  Son Haberler

  Frankfurt Türk Film Festivali Başlıyor
  HABERLER - Festival ve Ödüller
  23 Temmuz 2014 Çarşamba
  Vizyondakiler!
  HABERLER - Özel Dosyalar
  1 Mayıs 2014 Perşembe
  Mayısın ilk haftasında tam 8 yeni film sinemalarda!
  Pek Yakında: Bensiz Filmi İçin Hollywood'tan Oyuncu Koçu!
  HABERLER - Gündemdeki Filmler
  24 Şubat 2014 Pazartesi
  Hollywood standartlarında çekilen Bensiz filmi emin adımlarla vizyona yürüyor.

  Oyuncular

  Tüm oyuncular ve teknik ekip

  Fotoğraflar

  11 Fotoğraf

  Bunları Biliyor musunuz?

  Oyuncular ve Rolleri Hakkında

  Med – Cezir dizisinde Orkun karakteriyle tanıdığımız Metin Akdülger filmin başrolünde yer alıyor. Bu filmdeki karakteri için bir yıl öncesinden çalışmaya başlayan genç oyuncu, özel spor hocası eşliğinde bir yıl boyunca çalıştı. Ardından filmdeki spor sahneleri çekildi ve sonrasında çekimlere 1.5 ay ara verildi. Bu süreçte ise Akdülger, diyetisyen eşliğinde rolü için 17 kilo verdi. Ayrıca karakteri için Hollywood'ta Brad Pitt ve Al Pacino gibi isi Devamını oku

  Teknik Detaylar

  Filmin çekimlere hazırlık süreci yaklaşık bir yıl sürdü ve çekimler 5 haftalık bir çekim süreci sonrasında tamamlandı. Flmin makyajları için gerekli olan malzemeler ve makyaj ekibi İngiltere'den getirildi. Filmin Ahmet Leo Vural imzası taşıyan müzikleri Los Angeles'ta yapıldı.

  Oyuncular ve Rolleri Hakkında

  Filmde Necip karakterini canlandıran Metin Akdülger, bir röportajında kendisine felçli birisini canlandırmanın nasıl olduğu sorulduğunda şöyle demiş: "Benim yaşadığım dünyanın çok küçük olduğunu fark ettim. Hayatın çok daha farklı bir derinliğini keşfettim. Hâlâ hatırlayınca tüylerim diken diken oluyor."
  Başlık

  Teknik bilgiler

  Ülke Türkiye
  Dağıtımcı İFP Film Prodüksiyon
  Yapım yılı 2014
  Metraj uzun metrajlı film
  İlginç Detaylar 4 başlık
  Bütçe -
  Dil Türkçe
  Görüntü formatı -
  Renk Renkli
  Ses formatı -
  Yapım formatı -
  Viza numarası -

  Bu Filmi Beğendiysen, Şunlara da Göz At:

  Bu filmi sevdiyseniz, şunlar da ilginizi çekebilir: : Yılın en iyi filmleri 2014, En iyi film: Dram, {Genre} türündeki en iyi filmler : 2014.

  Yorumlar

  Yorumları göster
  Back to Top