Beyazperdem
  Mucize
  Ortalama puan
  3,8
  896 Puanlama ve 197 Eleştiri
  dağılımı 197 Eleştiri notla
  86 Eleştiri
  54 Eleştiri
  17 Eleştiri
  13 Eleştiri
  10 Eleştiri
  17 Eleştiri
  Mucize hakkında görüşlerin ?

  197 kullanıcı eleştirisi

  KaliteTAKİP
  KaliteTAKİP

  Takip Et! 1538 Takipçi 873 Eleştirisini Oku

  4,0
  11 Ocak 2015 tarihinde eklendi
  Film gerçekten güzel olmuş... Öncelikle klasik Mahsun ajitasyon filmi gibi değil. Ajitasyon yine var ama olması gerektiği kadar olmuş bu sefer ve yer yer güldüren sahneler ile filmde denge oluşmuş. Belki de Mahsun'un bu filminde ki en büyük farklılığı, filmin akışı boyunca konu bütünlüğünü korumuş olması. Konudan konuya atlayıp, bir bundan bir de şundan bahsedeyim dememiş bu sefer Mahsun Kırmızıgül. Bu durumda filme artı olarak yansımış açıkcası...

  Ayrı bir parantez açmak istediğim oyuncu da Mert Turak filmde ki rolüyle Aziz... O kadar harika bir oyunculuk sergilemiş ki, izleyen bir daha izler açıkcası. Filmin çok üzerinde bir oyunculuk var ki kendisini ayakta alkışlıyorum. Kendisini şehir tiyatrolarında Ateşli Sabır oyununda da izlemiş, hayran kalmıştım. Bu performansıyla hayranlığım daha da arttı. Mert Turak takip edilesi oyunculardan.

  Filmin ilk yarısı konuyu işlemekle, ikinci yarısı ise geliştirip sonuca ulaştırmakla ilgili. Bu nedenden dolayı filmin ilk yarısında sıkıldığım anlarda oldu ama ikinci yarısını daha eğlenceli ve heyecanla izledim.

  Filmi eleştirenlere saygı duymakla birlikte, kendilerini de eleştirmeden geçemiyeceğim. Özellikle bu sitede öyle bir kitle var ki milli olana, kültürümüzü yansıtana karşı eleştiri silahlarını acımasızca doğrultuyorlar. Bu öyle bir kitle ki bize ait olana, bizden olana hep at gözlükleri ile bakıyorlar. Yükseklerden bakarak bize ait olanı ötekileştirip, dışlıyor ve hor görmekten de asla utanmıyorlar. Bilmiyorlar ki aslında bu kitle kendi ayaklarına kurşun sıkıyor, kendilerini ötekileştirdiklerinin bile farkında değiller aslında. Bu tür filmlerimizi izlerken at gözlüklerinizi çıkarmanızı rica ediyorum. Belki Türkiye'de yaşadığınızın biraz olsun farkına varırsınız. iyi seyirler...
  Volkan T.
  Volkan T.

  Takip Et! 1 Takipçi Eleştirisini Oku

  4,0
  1 Ocak 2015 tarihinde eklendi
  Tam anlamıyla bir baş yapıt denilebilir. Film, hayatın gerçeklerini, doğrularını insanın suratına tokat gibi çarpıyor. Gülerken ağlıyor, ağlarken de gülüyorsunuz ama en çok ağlıyorsunuz. Özellikle günümüz gençliğinin izlemesinin daha yararlı olacağını düşünüyorum. Filmin etkisinden uzun süre kurtulamayacağım. Mutlaka izlemeye gidin, mutlakaa. Ve sonsuz tebrikler kırmızıgül.
  Fatih K.
  Fatih K.

  Takip Et! 8 Takipçi Eleştirisini Oku

  5,0
  2 Ocak 2015 tarihinde eklendi
  Süper olmuş oynayanların emeği geçenlerin eline sağlık böyle filmlerin devamı dileğiyle görüntüler muhteşem zaten son 10 dakika gözünüzden yaşlar eksik olmaz keyif alıyorsunuz gülüyorsunuz tek kelimeyle muhteşem helal olsun Mahsun Kırmızıgül
  Duygu T.
  Duygu T.

  Takip Et! 2 Takipçi Eleştirisini Oku

  4,5
  2 Ocak 2015 tarihinde eklendi
  Tek kelime ile mest oldum diyebilirim.
  Kolay kolay film beğenen biri değilimdir.
  En büyük zevkimdir oysa film izlemek.
  Her filmi hemen hemen izler maksimum iki gün sonra beğenmezsem hatırlamam bile.
  Ama bu film başka. Filmi, baştan sona kadar büyük bir hayranlıkla izlediğim doğru.
  Nişanlım pek film izlemeyi sevmez sinema ortamında.
  O bile her saniyesini büyük hayranlıkla izledi.

  Çok başarılı bir film, kesinlikle herkesin izlemesi gerekiyor. Filmin gerçek hayattan alıntı olduğunu lütfen unutmayalım.

  Mahsun Kırmızıgül tebrik ediyorum seni.
  Filmin sonun da ayağa kalkıp alkışlamak istedim başarını.
  sinema
  1 ziyaretçi
  5,0
  5 Ocak 2015 tarihinde eklendi
  harika bir film, herkese tavsiye ederim! film hikayesi gerçek olup unutulmaz etki yarattı bende
  Eylem K.
  Eylem K.

  Takip Et! Eleştirisini Oku

  5,0
  5 Ocak 2015 tarihinde eklendi
  TEK KELİME İLE MÜKEMMEL..İNSANIN YÜREĞİNE DOKUNAN,HİSSETTİREN,HÜZÜNLENDİREN GÜLDÜREN SON YILLARDA İZLEDİĞİM HARİKA Bİ FİLM..
  Özgür A.
  Özgür A.

  Takip Et! 3 Takipçi 41 Eleştirisini Oku

  2,0
  5 Ocak 2015 tarihinde eklendi
  belgesel tadında görüntüler , iyi oyuncular ve mahsun kırmızıgül'ün tadını aldığı çokca tutan koşan atlar sahneleri işte bunlar vardı filmde başka da bir şey yoktu. derinliği olmayan biraz senaryo yazmaktan anlayan her hangi bir orta zekalının yazacağı bir senaryo. bunun yanı sıra anlamadığım tuhaf sahneler. filmin giriş sahnesinde otobüs muavini köye burdan ötye yol yok şu dağı aş sonra diğer dağı da aş işte köy orada haydi tabana kuvvet diyor. başka bir sahnede ise kasabaya ya da şehre işte yayan gidiliyor. lakin köyde okul yapımı için demir , çimento, piriket ve daha her bir çeşit yapı malzemesi çok rahat bir şekilde ulaşmış görünüyor. la madem yol yok o malzeme nasıl taşındı. sonra harman at ile yapılırken bir sahnede de traktörlerde kullanılan sap toplama aracı görünüyor. demir çimentonun bolca ulaştığı bu dağ köyünde bayrak direği ağaçtan yapılarak tezat oluşturuluyor işte. hem fakir edebiyatı hem yoksuluk ama yoksun değilik mesajları altında hoşuma giden tek şey mahsun kırmızıgül'ün başrolde olmaması. o kötü sesi ve kötü oyunculuğu ile filmi batırmamış. gitmeyin izlemeyin demek acımasızlık olur laki bir şey bulurum demek de ahmaklık olur . buyrun işte
  Papyonlu K.
  Papyonlu K.

  Takip Et! Eleştirisini Oku

  4,0
  2 Ocak 2015 tarihinde eklendi
  Bir Mahsun Kırmızıgül filmine bu kadar güleceğim ve bu kadar ağlayacağım aklıma gelmezdi.Son zamanlarda izlediğim en iyi Türk sineması diyebilirim.Sadece Mert Turak ın mükemmel performansı için bile izlenebilir.
  M S.
  M S.

  Takip Et! 2 Takipçi Eleştirisini Oku

  0,5
  24 Temmuz 2018 tarihinde eklendi
  Bir film bu kadar berbat olabilirdi. Teroristin eskiya olarak tanitilmasi ve sempatik gösterilmeye calisilmasi, güya okul yikip öğretmenleri katledenler onlar değilmiş gibi hayal dunyasina dalmis gene mahsun. Vasatin çok çok altında kurgu basit, manzaralar güzel. İlk seansin sonlarına doğru öyle bir uyku bastirdi ki gözlerimi zor acil tuttum ve ikinci seansi izlemedim. Tamamen fiyasko. Türk sinemasi ile milyar dolarlik yabancı sinemasina bu filmler ile mi direnecegiz? Ayni paraya tabiki yabancı film izlerin artik kimse kusura bakmasin. Bu isten para kazaniyosan hakkini vereceksin 10 sayfalık senaryo ile film cekiyorlar.
  hasanbasri
  hasanbasri

  Takip Et! 1 Takipçi 15 Eleştirisini Oku

  4,5
  2 Ocak 2015 tarihinde eklendi
  Mahsun Kırmızıgül filimlerini her izlediğimde, "kliplerindeki o acemi duruşları, artistik bakışlar atan , arabeks sanatçısından nasıl olur da bu kadar hayatın içinden, Anadolu insanının gözünden bakan bir yönetmen çıkar ? "diye düşünmüyor değilim. Daha bir hafta önce Rusell Crow'un yani bir batılının gözünden kısmen de olsa bizden bir hikayeyi nasıl da yavan ve hissiz şekilde anlattığını görünce Mahsun Kırmızıgülün kıymetini daha bir anladım. Ayakları bu toprağa basan, bu toprağın insanının sevgisinden, heyecanından, sevinç ve üzüntüsünden beslene bir yönetmen tüm çıplaklığı ile karşımızda duruyor. İnsanın yüreğine dokunan, hislendiren, hüzünlendiren,, güldüren kısacası tüm insani ve hayatın içinde duyguları aynı anda yaşatabilmesi şüphesiz ki büyük bir başarı.Filim diğer tüm Mahsun filmlerinde olduğu gibi Doğu insanını, son yıllarda yanlış tanımaya teşne bütün hadiselere ve olaylara, siyasi ve sair tüm gelişmelere inat gerçek yüzü ile göstermenin çabası içinde. Doğu insanının sıcacık kalbi, insan sevgisi, aslında bölünmeyi hiç de istemediği halde bir kesim tarafından aksi mevcutmuş gibi gösterenlere inat batısından doğusuna her karışında aynı hissi yaşadığını, bir kere daha Mahsun Kırmızıgülün ağzından göstermiştir. Bu filimde de olumlu anlamda bürokrasi eleştirisi tadında ve yerinde.
  Filme gelince; Özellikle Aziz karekterini oynayan Mert Turak ile Muhtar'ı oynayan Erol Demiröz'ün (...ki Mahsun Kırmızıgülün her filminde Ali Sürmeli ile birlikte vazgeçemediği oyuncudur) ve anneyi oynayan Meral Çetinkaya başarılı oyunculuğu göz dolduruyor. Filim her sahnesi ile ve özellikle final sahnesi ile duygu yoğunluğunda zirveye çıkıyor. Salondan gözleriniz yaşararak çıkıyorsunuz. Filim her yönü ile izlenmeye değer. Kaçırmayın...
  Murat Şahin
  Murat Şahin

  Takip Et! 1 Takipçi Eleştirisini Oku

  1,5
  4 Ocak 2015 tarihinde eklendi
  filme diğer mahsun kırmızıgül filmlerini seyreden biri olarak gözüm kapalı gitmiş bulunmaktayım.ama maalesef umduğum gibi çıkmadı.filmin 2.yarısını izlemeden çıktım.ilk yarı çok sıkıcıydı.mahsun bey kusura bakma ama bu film olmamış.talat buluta egeli şivesi hiç gitmemiş.o eşkiyalar ne olduda yardıma geldi?engelli oyuncunun ne yaptığı belli değil.çok aceleye getirilmiş bir film olmuş.çok daha iyisini beklerdim sizden.
  Safiye G.
  Safiye G.

  Takip Et! 5 Takipçi Eleştirisini Oku

  5,0
  4 Ocak 2015 tarihinde eklendi
  İlk defa bir film hakkında yorum yazıyorum.filme gitmeden önce yorumlarına bakar ve belli bir yargıyla giderdim.bu filme gitmeden önce hiç bakmadım ve herhangi bir beklentiye girmemiştim..hem güldüren hem hüzünlendiren en önemliside düşündüren harika bir film olmuş..türk sinemasında böyle filmleri daha çok görmek istiyoruz..izlemeyen kalmamalı..
  Engin Yüksel
  Engin Yüksel

  Takip Et! 3474 Takipçi 1 389 Eleştirisini Oku

  4,0
  3 Ocak 2015 tarihinde eklendi
  gerçek bir öyküden esinlenen gözyaşlarınızı tutamayacağınız iyi bir film. Mahsun Kırmızıgül'ün herşeyini eleştirebilirsiniz eyvallah ama yönetmenliğine saygı duymanız gerekir 8/10
  Deniz Karademir
  Deniz Karademir

  Takip Et! 2 Takipçi 2 Eleştirisini Oku

  0,5
  3 Ocak 2015 tarihinde eklendi
  Filmde konu karmaşası vardı. Hani derler ya kulağını başının üstünden alıp öbürünü tutmak diye bu filmde tıpkı öyleydi. Konu saçma sapan dolandı dolandı ve yine doğru bir şekilde bağlanmadı sonuca. Hiçbir şey anlamadım, hiç tatmin olmadım. Bu kadar komik ve bu kadar tecrübesizce çekilmiş film izlemedim. Boşa zaman kaybı derim.
  Güven E.
  Güven E.

  Takip Et! 1 Takipçi Eleştirisini Oku

  4,0
  4 Ocak 2015 tarihinde eklendi
  ya her şey iyi güzel de aklıma bi soru takıldı. Filmde azizin 31 yaşında olduğunu söylüyordu. yaşanılan dönem menderesin idam edildiği yıllarda geçiyor. yani 1961 yılı. bu film 2014 yılında çekildi. yani adamın şuan 85 yaşında olması gerekiyor ama filmin sonunda gösterilen fotoğrafta orta yaşlarda bir adam vardı. yani aklım sadece buna takıldı. onun haricinde güzel bir film..
  Kader K.
  Kader K.

  Takip Et! 6 Takipçi 2 Eleştirisini Oku

  3,5
  2 Ocak 2015 tarihinde eklendi
  güzel bir filmdi. oyunculuklar etkileyiciydi. özellikle aziz karakteri çok dikkat çekici
  Ugur Tazegül
  Ugur Tazegül

  Takip Et! 520 Takipçi 668 Eleştirisini Oku

  4,5
  2 Ocak 2017 tarihinde eklendi
  MAHSUN KIRMIZIGÜLDEN BİR BAŞYAPIT

  2014 Türk yapımı,136 dakika süreli,dram-komedi türündeki filmin yönetmen koltuğuna filmin senaristliğini ve müziklerini de üstlenen Mahsun Kırmızıgül oturmuş.Başrolleri ise Talat Bulut,Mert Turak,Ali Sürmeli,Erdem Yener,Meral Çetinkaya,Büşra Pekin,Cezmi Baskın ve Mahsun Kırmızıgül paylaşmış.Nihayet,Mahsun’da sonunda modaya uyup 60’lı darbe yıllarında yaşanmış gerçek bir olayı anlatan dönem filmine imza attı.Filmde,60’lı yıllarda yaşayan insanların giyim tarzları,arabaları ve yaşam ortamı titizlikle beyaz perdeye yansıtılmış.Mahsun,bugüne kadar 3 film çekti ve hepsinde başarılı oldu.4. Filmi mucize ilede çıtasını yükseltmiş oldu.Ben,Mahsun’un yönetmenliğini beğeniyorum.Çünkü,çok titiz ve detaylarla uğraşmayı seviyor.İşlerini oldu bittiye getirmiyor.Mucize filminde anlattığı,yüreklere dokunan hikayede çok özel ve bir o kadar da anlamlı.

  1960 Yılında darbe olmuş,Adnan Menderes asılmış ve (nedendir bilmiyoruz) bir öğretmen,Ege’nin şirin bir kasabasından Kars’ın Kağızman ilçesinin yolu-izi olmayan bir dağ köyüne atanmıştır.Bu köyde okuma yazma bilen olmadığı gibi okulda yoktur!! Doğulu köylüler,ulaşılmaz gördükleri öğretmeni çok severler ve dağ eşkiyalarının yardımı ile okul yaparlar.Köy çocukları ile birlikte,köyün muhtarının doğuştan fiziksel engelli,konuşamayan,bakıma muhtaç oğlu Aziz, idealist öğretmenin teşviki,ilgisi ve sevgisi sayesinde okuma yazma öğrenir.(Engelli delikanlının,yaşam mücadelesi,köy halkı tarafından deli yerine konulup itilip-kakılması ve çaresizliği yüreğinizi acıtıyor.Filmdeki bu genç gibi yaşadığımız ülkede ilgi,alaka ve sevgiye muhtaç kaç çocuğumuz daha var kimbilir!).

  Bu arada muhtar ve karısının,oğullarını evlendirmeye çalışırken uyguladıkları gelenek ve görenekler çok naif bir anlatımla beyaz perde de akarken dudaklarınıza hoş gülümsemeler yayılıyor.Muhtarın fiziksel engelli oğlu Aziz,bir tesadüf sonucu dünya güzeli bir kızla evlendirilir ve olaylar farklı bir şekilde gelişmeye başlar.Dünya güzeli karısına aşık olan fiziksel engelli genç,karısınında sevgisi ve ilgisi sayesinde bir ‘’mucize’’ye doğru yol alır.Ve filmin sonunda,Aziz’in söylediği cümle ise hafızalara çivi gibi çakılır ”-Ben karıma aşık oldum baba!!”…

  Mahsun,bir öğretmenin çok şeyleri değiştirebileceğini bu filmi ile bize anlatırken Devlete ve insanlarına da göndermeler yapıyor.Bir köylünün,’’-Devlet buraya kadar yol yapmış,daha öteye yol yok.Köye gitmek için mecburen yürüyeceksin ve iki dağı aşarak köye varacaksın öğretmen!!’’ ve muhtarın ‘’-Kara kış çöktüğünde esir kalırız köyde.O yüzden 8 ay Allah’a,4 ay Devlete bağlıyız öğretmen.Mektup yazacaksan şimdi yaz…’’replikleri 60’lı yılların doğusunu gayet güzel özetliyor aslında.Filmdeki diğer bir noktada atlar..Mahsun,atları çok seviyor.Beyaz Melek filminde de kalabalık atlı sahneler çekmişti.Bu filminde de yine muhteşem manzaralar eşliğinde atlar var.Engelli gençle atının dostluğu ise görülmeye değer.Köylülerin gelenek ve göreneklerine göre,damat gerdek odasına girdiğinde odada hazır olan güvercinin kafasını sert bir şekilde kopararak gelinden üstün olduğunu gösterdiği sahne kesinlikle hayvan severlerin tepkisine yol açacaktır.Bu konuda Mahsun’un başı ağrıyabilir.(Keşke filmin başına veya sonuna hiçbir hayvana zarar verilmemiştir yazılsaydı).

  Filmin müziklerini,tablo gibi sahnelerini ve kurgusunu da beğendim.oyunculuklar ise gayet iyi.Özellikle,fiziksel engelli Aziz’i canlandıran Mert Turak ‘’Oscar’’lık performans sergilemiş,kendisini kutluyorum.Mahsun,canlandırdığı ‘’şaşı ağabey’’,Talat Bulut ‘’öğretmen’’,Ali Sürmeli ‘’muhtarın kardeşi’’,Meral Çetinkaya ‘’anne’’,Erdem Yener ‘’kardeş’’ rolünde diğer oyunculara göre bir tık üstteler…LAFIN ÖZÜ: Ön yargılarınızı bir kenara bırakın.Türk bayrağının sürekli dalgalandığı,gülerken ağlatan,ağlatırken güldüren,yüreklere dokunmayı başaran,gerçek bir hikayenin anlatıldığı,2014 yılının en iyi filmi ‘’MUCİZE’’ ile sizde tanışın.İnanın pişman olmayacaksınız.
  Fundalina Jolie
  Fundalina Jolie

  Takip Et! 70 Takipçi 178 Eleştirisini Oku

  3,0
  11 Ocak 2015 tarihinde eklendi
  Özellikle ilk yarısı çok durağan geçen film, ikinci yarısında toparlıyor. İnsan film bitince keşke bir mesaj kaygısı olmasaydı ve bu kadar uzun sürmeseydi diye düşünmeden edemiyor. Görüntü yönetimi başarılı olan filmin oyuncu kadrosunda Mert Turak, Talat Bulut, Mahsun Kırmızıgül, Seda Tosun, Ali Sürmeli ve Meral Çetinkaya bulunuyor. Özellikle Mert Turak Aziz rolünde döktürüyor.

  Sonuç olarak detaylara (kurgu hataları, anlatım boşlukları, abartılı oyunculuklar) takılmazsanız, keyifle izleyeceğiniz bir film olmuş Mucize.
  cmalgac
  cmalgac

  Takip Et! 2 Takipçi 57 Eleştirisini Oku

  4,0
  3 Kasım 2016 tarihinde eklendi
  Hint sinemasına biraz da olsa tanıklık ettiyseniz, Mucize'yi izledikten sonra, Hintlilerin dram ve trajedi işleyişine olan kıskançlığınız geçmiştir artık diye düşünüyorum. İzlemediyseniz de hem Hint filmlerini hem de bu filmi fazlaca öneririm, sizi en çarpıcı şekilde etkileyecek sonların adresi Bollywood, Türkiye'de tek örneği ise Mahsun Kırmızıgül filmleridir. Keyfini çıkarın.
  Pinar D
  Pinar D

  Takip Et! 2 Takipçi 12 Eleştirisini Oku

  4,5
  11 Nisan 2015 tarihinde eklendi
  çoook önce vizyondayken izlemiştim, anca yorum yazıyorum :D aslında yoruma hiç gerek yok kesinlikle izlenmesi gerekn bir film.. ilk yarıda sonuna doğru sıkılmaya başlamıştım, beklentim yüksek olduğu için kesinlikle..ama filmde dayanamayıp notlar tuttum o muhteşem sahnelere dair.. aziz ve atının sahneleri çok etkileyiciydi.. biraz doğu kültürünü bilinenden farklı anlatma çabası yok değildi, dikkat çekiyor.. ama bir egeli öğretmenin yüceltilmiş hikayesi karşımızda..oradaki halkın büyük desteğiyle tabi ;) neyse oyunculardan azizi canlandıran mert turak'ı ve öğretmene hayat veren talat bulut'u özellikle tebrik ediyorum.. harikaydılar.. filmin ikinci yarısı tam gaz muhteşemdi.. sonuna diyecek bi şey yok "mucize"nin ne olduğunu anlamak için sonuna kadar izleyin tabi ki derim ;) iyi seyirler
  Daha Fazlasını Göster
  • En son Beyazperde eleştirileri
  Back to Top