Hesabım
  Bir Don Juan Öldürmek
   Bir Don Juan Öldürmek
  18 Temmuz 2014 Sinemada / 1s 57dk / Dram
  Yönetmen Sabahattin Sakman
  Senarist Sabahattin Sakman
  Oyuncular: Süleyman Atanısev, Teoman Kumbaracıbaşı, Pervin Bağdat
  FRAGMANI İZLE
  Basın
  1,5 1 Eleştiri
  Üyeler
  3,2 1 oy
  Beyazperde
  1,5
  Puanım :
  0.5
  1
  1.5
  2
  2.5
  3
  3.5
  4
  4.5
  5
  İzlemek İstiyorum

  Özet

  Kenan Aktan yüksek kültürlü, kibar ve başarılı bir psikiyatrdır. Fakat bir gün, eski hastalarından biri olan bir kadın geride gizemli bir not bırakarak intihar eder. Vaka kısa sürede Dr. Kenan’ın üstüne kalır, zira doktorun haberi olmadan kadın aslında ona aşık olmuştur. Kenan Aktan ne olup bittiğini anlamadan magazin medyası kendisini “Dr. Don Juan” olarak etiketler. Bu süreçte intihar vakası adli soruşturmaya sevk edilmiştir. Olayı araştırmakla görevli polisler Kenan’ı ve muayenehanesindeki çalışanları sorgular. Ama kişiliğinden ödün vermeyen Kenan temize çıkar. Tüm bu yaşadıklarından sonra internette psikolojik sorunlarla mücadele kadınlarla iletişime geçerek, iş dışında onlarla buluşur. Şizofreni, obsesif-kompulsif ve manik-depresif durumları ile yaşayan bu kadınlardan tek istediği gözlem yapabilmektir. Fakat kendisini kaptırdığı araştırma/deney süreci ona pahallıya patlayacaktır…

  Beyazperde Eleştirisi

  1,5
  Kötü
  Bir Don Juan Öldürmek

  Çocukluk travmaları, feminist buhranları…

  Banu Bozdemir
  Filmin basın gösteriminde 65 yaşında ilk filmini çektiğini söyleyen yönetmen Sabahattin Sakman yıllarca ilgi duyduğu bir alan olan polisiye ve psikolojiyi bir filmde toplamak istemiş gibi. İlk filmin günahı olmaz diyen Sakman anlaşılan tüm günahı filmini izleyen seyirciye atmak istemiş gibi. Film, Don Juan imajından uzak ama yakışıklı olduğu için öyle bir imajı bulunan idealist bir psikiyatrın bir kadın hastasının ölümüyle başlıyor. Psikiyatrına karşılıksız bir aşk besleyen kadın, intihar mektubunda 'karşılıksız' kısmını es geçtiği için meslek etiği gibi kavramlarla başlayan filmde çeşitli sorgulamalar yapılıyor. Örneğin çocukluk travmaları, şiddetli aşkın akıl süzgecinden geçmeyen ve felakete sebep olan sonuçları ve psikolojik sorunları olana insanlara karşı nasıl bir tutum takınılması gerektiği gibi… Rasyonel insanın felsefesi adlı bir kitabı da olan yönetmen, farkında olarak ya da ol...
  Eleştirinin tamamı

  Fragmanlar

  Br Don Juan Öldürmek - Fragman 1:41
  Br Don Juan Öldürmek - Fragman
  1201 gösterim
  Öneriler

  Oyuncular

  Tüm oyuncular ve teknik ekip

  Fotoğraflar

  18 Fotoğraf

  Bunları Biliyor musunuz?

  Yönetmen Hakkında

  12 Mart 1971 Darbesi sonrası ordudan tasfiye edilen solcu subaylar arasında bulunan, Bir Don Juan Öldürmek filminin yönetmeni Sabahattin Sakman, “Rasyonel İnsanın Felsefesi” adlı bir kitabın yazarıdır. Çeşitli gazete ve dergilerde makaleleri yayınlanmış, televizyonda programcılık ve haber yorumculuğu yapmıştır.

  Yönetmen Hakkında

  Sinan Çetin’in Komser Şekspir'inde oynadığı küçük bir rol, yönetmenin “Bir Don Juan Öldürmek”'ten önceki tek sinema deneyidir.

  Film Hakkında

  Yönetmen Sabahattin Sakman, bu filmde şu üç fikri ortaya koymak istediğini ifade eder:- Şiddetli bir aşk, eğer aklın süzgecinden geçmezse, hem aşığı, hem de maşuğu tahrip etme gücüne sahiptir. - Çocukluk travmaları, ömür boyu sürecek, trajik etkilere sebep olabilir. - Toplum, zihinsel bozukluklara sahip insanlara, sempati ve şefkatle yaklaşmalıdır.

  Son Haberler

  Vizyondakiler!
  HABERLER - Özel Dosyalar
  17 Temmuz 2014 Perşembe

  Teknik bilgiler

  Ülke Türkiye
  Dağıtımcı Özen Film
  Yapım yılı 2014
  Metraj uzun metrajlı film
  İlginç Detaylar 3 başlık
  Bütçe -
  Dil Türkçe
  Görüntü formatı -
  Renk Renkli
  Ses formatı -
  Yapım formatı -
  Viza numarası -

  Bu Filmi Beğendiysen, Şunlara da Göz At:

  Tüm benzer filmler

  Yorumlar

  Yorumları göster
  Back to Top