Beyazperdem
  Cameron Post'a Ters Terapi
  Ortalama puan
  3,0
  6 Puanlama ve 2 Eleştiri
  dağılımı 2 Eleştiri notla
  0 Eleştiri
  0 Eleştiri
  1 Eleştiri
  1 Eleştiri
  0 Eleştiri
  0 Eleştiri
  Cameron Post'a Ters Terapi hakkında görüşlerin ?

  2 kullanıcı eleştirisi

  Alp T.
  Alp T.

  Takip Et! 256 Takipçi 441 Eleştirisini Oku

  3,5
  8 Nisan 2018 tarihinde eklendi
  Bu yılki Sundance Film Festivali'nde En İyi Film ödülünü kazanan The Miseducation Of Cameron Post'ın hikayesi 1993 yılında geçiyor. Genç bir kız olan Cameron Post, okulunda başka bir kıza aşık olduğu için ailesi tarafından dışlanır ve "God's Promise" adında dini temelli bir kampa gönderilir. Bu okulun asıl amacı ise, eşcinselleri ve cinsiyet karışıklığı yaşayan gençleri normal haline getirip hemcinsi yerine karşı cinse ilgi duymasını sağlamaktır. Burada olan kişilerin kendisi ve ailesiyle yaşadığı sorunları öğrenirken Cameron, yeni arkadaşlar edinir ve bu kampta yaşadığı sorunların üstesinden gelmeye çalışır.

  The Miseducation Of Cameron Post'un eşcinsellik konusunu işleyen filmlerden ayıran en önemli özelliği, bir mesaj vermek derdinde olmaması. Yönetmen Desiree Akhavan, bu filmde evrensel bir boyuta ulaşıp hikayesini belli tarafları tutarak anlatmak yerine sadece bu konu ile alakalı olan kişilerin böyle zorlayıcı bir kampta yaşadığı duygusal istismara odaklanmış. Ve bunu yaparken de yaşanan olayları sulandırmaya veya acındırmaya değil, sade ve dürüst bir şekilde anlatmaya çalışmış. Hikaye, bu tarz filmlerde nelerin yaşanacağını çoktan tahmin edebileceğimiz şeylerle vakit kaybetmek yerine bize buradaki karakterleri tanımamızı sağlıyor. Film esnasında tıpkı Cameron'ın yaptığı gibi biz de buradaki insanları gözlemliyoruz ve bu sayede filmin içerisine girmek daha kolaylaşıyor. Bunlarla birlikte filmin ulaşmaya çalıştığı net bir amaç var ve film kesinlikle buna ulaşmayı başarıyor. Bu bakımdan Desiree Akhavan'ın yönetmenlik koltuğunda başardığı şey gerçekten de etkileyiciydi.

  Ayrıca filmdeki oyunculuklar da sonucu daha etkileyici bir hale getirmeyi başarmış. Chloë Grace Moretz, Cameron Post karakteri ile cesur ve etkileyici bir performansa imza atmış. Onun arkadaşlarını canlandıran Sasha Lane ile Forrest Goodluck arasındaki kimya ise son derecede doğaldı. Bu üçlünün bir arada olduğu sahneler ise filmin en eğlenceli ve ilgi çekici bölümleriydi. God's Promise kampının yöneticilerini canlandıran John Gallagher Jr. ile Jennifer Ehle'nin performansları ise tek kelimeyle nefes kesiciydi.

  Fakat Akhavan'ın bu filmle yapmaya çalıştığı asıl şey, ele aldığı içerik ile seyirciyi şaşı hale getirmek. Hikayenin bulunduğu küçük çaplı ve mütevazi yapısı bu konuda gerçekten de yardımcı olmuş. Gerçi filmin zaman zaman bu sade yapısından daha fazlası olmaya çalıştığı bölümler de yok değil. Filmin sonlarına doğru senaryonun yaptığı dramatik geçiş, hikayenin o ana kadar sakin ve yavaş ilerleyen bölümlerine karşı fazla ani yaşanmış hissi uyandırıyor. Bu yüzden bu bölümde yaşanan büyük olaylar, ister istemez inandırıcılığından ödün vermiş doğrusu.

  Ama genel anlamda The Miseducation Of Cameron Post, hikayesinde geçen samimi tonu ve yüreği nasıl yerlere yerleştireceğini çok iyi bilen, ulaşmaya çalıştığı duyguyu çok iyi yansıtan bir yapımdı. Küçük çaplı atmosfer ise filmin kendisini daha taze ve kolay anlaşılabilir bir hale getirmiş. Son olarak, The Graduate'in finalini anımsatan final sahnesi ise harikaydı. Böyle dürüst ve gerçekçi bir işlenişe karşın budan daha iyi bir son düşünemezdim doğrusu. Güçlü oyunculukları, yönetmenliği ve sürükleyici içeriği ile The Miseducation Of Cameron Post, imkanınız olursa kesinlikle bir göz atmanızı tavsiye edeceğim filmlerden birisi. İyi seyirler.

  PUANIM: 7.8/10
  BABA S.
  BABA S.

  Takip Et! 2 Takipçi 89 Eleştirisini Oku

  2,5
  13 Haziran 2019 tarihinde eklendi
  Fena değildi aslında.Eşcinsellik ve toplumda olan yeri hakkında güzel bir bakış açısı.Yinede filmde vurgulanmak istenen eşcinselliğe karşı önyargı ve yanlış tutumun disobedience gibi daha keskin ve net işlenmesini bekliyordum boş vakit için bire bir.
  Daha Fazlasını Göster
  • En son Beyazperde eleştirileri
  Back to Top