Hesabım
  Yaşar Kemal Efsanesi
  Ortalama puan
  3,5
  yayın
  • Sabah
  • Hurriyet

  Her dergi ve gazetenin puanlama sistemi farklı olduğu için, Beyazperde, puanları 0.5 - 5 yıldız üzerinden, kendi barometresine göre vermiştir.

  Basın Eleştirisi

  Sabah

  Yazar: Olkan Özyurt

  Orak elde ettiği görüntülerden ince eleyip sık dokuyarak A'dan Z'ye bir Yaşar Kemal portresi koyuyor önümüze. Ailesinin Van'dan Çukurova'ya gelişinin hikayesi, babasının ölümü, okumayı yazmayı, roman yazmayı öğrenmesi, Çukurova'yla, Anadolu insanıyla kurduğu ilişki, yazarlığa bakışı Kemal'in ağzından anlatılıyor. Fakat Orak özellikle ikinci bölümde Kemal'in Türkiye'de yıllarca verdiği düşünce özgürlüğü mücadelesine odaklanıyor. Ki bu konuda Yaşar Kemal'in yazar olmak ve kavga insanı olmak arasında kurduğu ilişkiye sırtını dayıyor.

  Eleştirinin tamamı için: Sabah

  Hurriyet

  Yazar: Uğur Vardan

  Orak, belgeselinde yazarla yapılmış söyleşilerden, televizyon görüntülerinden, dostluğuna, acılarına, sevinçlerine tanıklık etmiş onca insanın görüşlerinden yararlanmış. Filmin bence yürek yakan bölümlerinde bugün itibariyle kaybettiğimiz onca değere de rastlıyoruz. Hele ki bir mahkeme çıkışı, beraat kararının ardından ‘rahmetli’ Tarık Akan’ın Yaşar Kemal’e yaklaşıp “Gel seni bir öpeyim” deyişi var ki, gözleriniz dolu dolu oluyor. “İnsan evrende gövdesi kadar değil yüreği kadar yer kaplar” demişti Yaşar Kemal... Aslında onun kapladığı yer bütün bir insanlık, geride bıraktığı yapıtlarıyla da sonsuzluk... ‘Yaşar Kemal Efsanesi’, bu edebiyat devinin ilkelerini, onurlu duruşunu da hatırlatan bir çaba; kaçırmayın derim...

  Eleştirinin tamamı için: Hurriyet
  Daha Fazlasını Göster
  Back to Top