Beyazperdem
  Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği
  BEYAZPERDE ELEŞTİRİSİ
  5,0
  Kusursuz!
  Yüzüklerin Efendisi: Yüzük Kardeşliği

  Burnuma Kötü Kokular Geliyor

  Özgür Şeyben
  Bazı sevgiler vardır. Hiç ölmez, kısa zamanda saplantı halini alır. Bu sevgi kimi zaman bir kadına, kimi zaman bir spor dalına, kimi zaman bir müzisyene bazen de bir pipoya bile olabilir. Kitaplara duyulan sevgi de öyledir. Herkesin mutlaka çok sevdiği, o kavramı kullanmak istemiyorum ama bazı başucu kitapları vardır. İşte John Ronald Reuel Tolkien’in 'Yüzüklerin Efendisi - The Lord of The Rings' eseri de bir çok kişi için çok büyük anlam taşır. Pop müziğin devi Sting’in adını yeniden koyacak kadar, ya da Yine Britanya’lı müzik grubu 'Shadowfax' a isim verecek kadar güçlü bir tutkudur bu...

  Ben hayatta bu tür saplantı derecesinde tutkuları pek anlamlı bulmayan biri olmama rağmen Tolkien’ın bu dev eserine sonuna kadar tapınırım. Bunun sebebi olarak kendime göre çok özel anılarım vardır ve kimseye anlatmak istemeyip kutsal emanetler gibi taşırım.

  Yüzüklerin Efendisi’nin sinemalaştırılacağını ilk duyduğumda sevindiğimi itiraf etmeliyim. Fakat sonradan aklım başıma geldi ve dünyadaki hiç bir edebiyat, çizgi roman, tiyatro uyarlamasının kaynak aldığı eseri bırakın geçmek, yanına dahi yaklaşamadığı gerçeğini hatırladım. Eh bu da beni bir umutsuzluğun almasını sağladı.

  Filmin daha çekim aşamasında olmasına rağmen tonlarca spekülatif habere konu olması, bir sürü 'official' olduğunu iddia eden web sitesinin açılması işin sonunun hiçte iyi olmayacağına dair ipuçları vermeye başladı. Bu süreç tıpkı Episode 1’ın gösterimi öncesinde de başlamıştı ve sonuç olarak neyle karşılaştığımızı sanırım herkes biliyor. Elbette bu haberlere aldanıp da gösterime girmemiş bir film hakkında peşin hükümler vermek yanlış olur ama. Filmde 'Arwen' karakterini canlandıran Liv Tyler’ın sık sık görünmesi beni huzursuz etti. Çünkü Arwen karakteri, değerli bir karakter olmasına rağmen kitapta sadece bir kaç yerde geçiyor. Eğer filmde Liv Tyler’in bacaklarını görüp mutlu olacaklar için bu karakter biraz öne çıkartılıyorsa ben bu işte yokum.

  Kuşkusuz Peter Jackson iyi bir yönetmendir fakat başına aldığı dert bu sefer biraz büyük ve altından kolay kalkılacak türden değil. Yine de Tolkien’in oğlu Chris Tolkien’e teşekkür etmek gerekir ki; filmin haklarını Spielberg, Lucas gibi kafatası avcılarına verip de fast-food lokantalarında satılan oyuncaklar türünden çiğ promosyonlara feda etmedi insanların hayallerini...

  Filmin gösterime girmesini merakla bekliyorum ve bundan sonra bu konuda hiç bir argüman yaratmayacağıma söz veriyorum. Çünkü Tolkien tutkunlarına sonsuz saygım var. Şöyle bitirmek istiyorum:

  Bu film ne 'George Lucas Filmi' ne de benzeri bir saçmalık değildir, edebiyat tarihinin en önemli yapıtlarından biridir. Lütfen karşısında eğilelim.

  NOT: Beni sinirlendiren o kadar çok şey oluyor ki kendimi tutamayıp kabalaşıyorum. Bu son cümlede de buna benzer bir durum olabilir. Affola.
  Daha Fazlasını Göster
  • En son Beyazperde eleştirileri

  Yorumlar

  Yorumları göster
  Back to Top