Hesabım
  Resmi Yarışma
  BEYAZPERDE ELEŞTİRİSİ
  4,0
  Çok İyi
  Resmi Yarışma

  Bu Işıltılı Hayatı Neden Seçtin?

  Yazar: Gizem Ertürk

  Başrollerini beyaz perdenin en sevilen ikililerinden Penélope CruzAntonio Banderas ve Arjantin’in en ünlü oyuncularından Oscar Martinez’in paylaştığı Official Competition / Resmi Yarışma, 2 Aralık’ta vizyona giriyor. Cruz ve Banderas’ı Pedro Almodovar imzalı Dolor y Gloria'dan (2019) kısa bir süre sonra yeniden bir araya getiren film, ikilinin beyaz perdedeki üçüncü arz-ı endamlarını da müjdeliyor.

  Başrolünde Oscar Martinez’in yer aldığı 2016 tarihli kara komedi El Ciudadano Ilustre / Saygın Vatandaş’tan hatırlayacağınız Arjantinli yönetmenler Mariano Cohn ve Gastón Duprat -önceki filmlerinde edebiyat dünyasını alaşağı eden ikili- kameralarını bu kez ışıltılı sinema sektörüne çeviriyor. Resmi Yarışma, başlangıçta light bir komedi gibi görünse de, hiciv dozu gittikçe artan; günümüzde anlamını giderek yitiren gerçek sanat ve sanatçı kavramlarına dibine kadar sorgulama getiren ve yeri geldiğinde iki tarafı da eleştirmekten geri kalmayan cesur bir manifesto olma özelliği taşıyor.

  Gelelim filmimizin konusuna; ölümünden sonra hatırlanmak istediği için geleceğe kalıcı bir eser bırakmak isteyen zengin bir iş adamının parayı bastırıp ülkedeki en iyi isimlere bir film siparişi vermesini konu alan  filmimiz; ayarsız auteur yönetmen Lola Cuevas (Penélope Cruz), halkın sevgilisi, ülkenin en popüler isimlerinden Félix Rivero (Antonio Banderas) ve tiyatro kökenli akademisyen oyuncu Iván Torres’i (Oscar Martinez) buluşturuyor gibi görünürken karşı karşıya getiriyor.

  Sanat Sanat İçin midir Toplum İçin mi?

  Nobel ödüllü bir edebi romandan uyarlanan filmde düşman kardeşleri canlandıracak olan Rivero ve Torres gerçek hayatta da birbirlerinden nefret edip düşman olunca işler çığrından çıkıyor. Egoları yeteneklerinden daha büyük olan bu iki aktörün çatışması üzerinden sanat camiasında yıllardır sorulan şu soru bir kez daha gün yüzüne çıkıyor; “sanat sanat için midir, toplum için mi?

  Özetle filmimiz sanat dünyasında sadece güzel ya da yakışıklı olduğu için hiçbir kültürel altyapısı olmadan gereksiz yere aşırı ünlenmiş bir aktör ile; hayatı boyunca inandığı radikal ideallere sıkı sıkıya bağlı bu sebeple de çağın gerisinde kalmış idealist bir tiyatrocunun çarpışan egolarını traji-komik bir eksende anlatan Resmi Yarışma; sanat dünyasının kirli çamaşırlarını dinamik bir anlatımla ortaya döküyor.

  Her şeyde “denge” esastır mottosundan yola çıkarak sanatın gereğinden fazla ciddiye alınmasını da bayağılaştırılmasını da ti’ye alan film Cruz, Banderas, Martinez’in su gibi akan oyunculuklarıyla da büyük keyif veriyor.

  Bu Film Türkiye’de Çekilseydi Kimler Oynardı?

  Hatta bu film Türkiye’de çekilseydi kimler oynardı diye düşündüğümde; yönetmen koltuğuna Nuri Bilge Ceylan ya da filmdeki gibi kadın olsaydı Yeşim Ustaoğlu’nu oturtur, başrollere de Cem YılmazŞahan Gökbakar gibi yetenekleri popülerliklerinin gerisinde kalan oyuncuları; karşısına da rahmetli Ferhan Şensoy, Metin AkpınarHaluk Bilginer gibi idealist tiyatrocuları yerleştirirdim. Sizce yeniden remake’i yapılsa güzel olmaz mıydı?

  Özetle resmi yarışma yalnıza sinema dünyasının değil, sanatla uzaktan yakından ilgilenen herkesin kendi adına öz eleştiri yapabileceği, birkaç sahnesini gereksiz bulsam da (iş adamının kızının olduğu sahneler) mesajını yerine ulaştıran oldukça keyifli bir seyirlik. Vizyon öncesi yakalamak isterseniz 29 Kasım Salı günü İKSV galalarında olduğunu da hatırlatalım. Herkese iyi seyirler… Gizem Ertürk

  Daha Fazlasını Göster

  Yorumlar

  Yorumları göster
  Back to Top