Beyazperdem
  Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği
  Ortalama puan
  3,9
  98 Puanlama ve 13 Eleştiri
  dağılımı 13 Eleştiri notla
  3 Eleştiri
  8 Eleştiri
  1 Eleştiri
  1 Eleştiri
  0 Eleştiri
  0 Eleştiri
  Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği hakkında görüşlerin ?

  13 kullanıcı eleştirisi

  l-i-l-a-H
  l-i-l-a-H

  Takip Et! 5100 Takipçi 2 129 Eleştirisini Oku

  5,0
  4 Ocak 2011 tarihinde eklendi
  Üç saate yakın süresi ile sıkmayan bir uyarlama...
  rudeonerudeone
  rudeonerudeone

  Takip Et! 4169 Takipçi 1 698 Eleştirisini Oku

  4,0
  5 Ekim 2015 tarihinde eklendi
  Milan Kundera'nın 1984 tarihli romanını okuyanlar için, 1968 yılının Prag'ı ve "baharının"(!), Tomas, Tereza ve Sabina isimlerinin, Cenevre'nin, melon şapkanın, Karenin'in, ve daha pek çok şeyin, okumayanlara nazaran daha farklı bir anlamı vardır. Ben de bu muhteşem kitabı okumuş şanslı kesimdenim. Edebiyat eserlerinin perdeye uyarlanmasının makus talihi, her zaman ama her zaman sinemada izlenecek olan filmin roman ile karşılaştırılacak olması ve konunun nasıl işlendiği, oyuncuların karakterlere fiziksel olarak benzeyip benzemediği, hangi kısımların çıkartıldığı gibi pek çok soruya maruz kalmasıdır. Eğer ki sinema uyarlaması saygı duyduğumuz karakterlerde ciddi ve olumsuz değişiklikler yaparak onları küçültmüyor, veya kitapta hayran kaldığımız o doku, perdede yerle bir edilmemiş ise, elden geldiğince bu karşılaştırmaların ve soruların etkisi altında kalmamaya çalışırım. Objektif bir gözle filmi izlerim. Uzun süresinin ilk dakikalarında atmosfere alışmak biraz zaman alsa da, film bir yerden sonra oldukça olumlu ilerlemeye başlıyor. Tabii ki romanın, edebiyatın tadı apayrı. Ben yalnızca film versiyonunu değerlendiriyorum. Bazı önemli bölümlerde kırpmalara da gidilmiş ancak hikayenin temel akışı içerisinde göze batmıyor bunlar. Daniel Day-Lewis, gencecil Juliette Binoche ve hafızalara kazınan Lena Olin, yan karakterlerin de başarılı performanslarının katkısıyla, adeta parıldıyorlar. Day-Lewis'in günümüzde hala örneklerini görebildiğimiz karizmatik bakışları, Binoche'un inanılmaz masumiyeti, Olin'in vamp kadın imajının yanında siyasi görüşleri ve hayata karşı duruşuyla sanat tarihine geçmiş ressam karakteri. Konu açılmışken, Çekler'in Sovyetler ile imtihanı, Prag'da o yıllarda gerçekleşen protestolar, tutuklamalar, suçlamalar, iftiralar, gelecek kaygısı, endişe hali, ülkelerini terk eden, geri dönen insanlar, aydınlar, bir ülkenin siyasal ve toplumsal kimliği, hem kitapta hem de filmde büyük önem taşıyor. Bu bölümlerin de bu süre içerisinde başarıyla yansıtıldığını düşünüyorum. Yirminci yüzyılın en önemli, en okunası kitaplarından biri, ve onun başarılı sinema uyarlaması ile mutlaka tanışmak gerekir.
  gogola
  gogola

  Takip Et! 13 Takipçi 175 Eleştirisini Oku

  2,0
  16 Şubat 2010 tarihinde eklendi
  Tam bir hayal kırıklığı erotik sahneler haricinde film birden Rusyanın ağılığına geçiyor ve iki konu birbirine giriyor, başka film e dönüşemeden konular birbiri içinde ölüyor. 4 puan
  Ahmet Aydeniz
  Ahmet Aydeniz

  Takip Et! 1 Takipçi 14 Eleştirisini Oku

  3,5
  19 Ağustos 2013 tarihinde eklendi
  bazen sıkıldım biraz daha kısa olsaydı 10 numaraydı
  saliherol26
  saliherol26

  Takip Et! 2 Takipçi 42 Eleştirisini Oku

  5,0
  24 Şubat 2007 tarihinde eklendi
  Bu film herkesin harcı değil ama D.Day Lewis ve Juliette Binoche’un güzel performansları için bile izlenmelidir. Biraz erotik biraz da dramatik öğelerle bezenmiş ama anlatmak istediğini tam olarak karşıdakine geçirebiliyor. Bu kadar az kişi tarafından izlenmesi çok yazık!!!
  arsev17
  arsev17

  Takip Et! 12 Takipçi 236 Eleştirisini Oku

  4,0
  11 Eylül 2007 tarihinde eklendi
  Milan Kundera’nın felsefesini güzel yansıtmış bir film. Görsellik, kurgu harika. Mutlaka izleyin.
  sevgijuv
  sevgijuv

  Takip Et! 1 Takipçi 22 Eleştirisini Oku

  5,0
  7 Temmuz 2006 tarihinde eklendi
  gerçekten çok etkileyici bi filmdi,oyuncular da çok iidi,hele juliette binoche bi harikaydı.sonu da bir o kdr üzücüydü.yani gerçekten güzel bi filmdi izlemenizi tavsiye ederim doğrusu ,hayata dair farklı bakış açıları da kazanacaksınız bu filmle.
  q-faust
  q-faust

  Takip Et! 1 Takipçi 8 Eleştirisini Oku

  4,0
  7 Aralık 2006 tarihinde eklendi
  değerli arkadaşlarım bu filmi sevdiyseniz ki kitabınıda size jean paul sartre nin uyanış ve bekleyişini öneririm
  gri-8
  gri-8

  Takip Et! 87 Eleştirisini Oku

  4,5
  16 Ağustos 2005 tarihinde eklendi
  Dramatik filmleri çok severim ve Varolmanın Dayanılmaz Hafifliği kişisel listemde üst sıralardadır. Yorum yazan arkadaşlara katılıyorum, her sinemaseverin hoşlanacağı bir film değil.

  Fİlmde değinilen konularda gerçekte insanı bağlıyor bir yerde... Özgürlük, baskı, şehvet, ezilmişlik ve yücelmişlik gibi etkin temalarla çok güzel uyarlanmış bir çalışma. 10/9
  rouille-2
  rouille-2

  Takip Et! 28 Eleştirisini Oku

  4,0
  23 Kasım 2006 tarihinde eklendi
  hafiflemek için var olduğunu benimseyenlerin filmi.kitabını da okudum. milan kundera çok iyi vurgulamış anlatmak istediklerini...
  bence izleyin :)))
  elrune-2
  elrune-2

  Takip Et! 19 Eleştirisini Oku

  4,0
  22 Şubat 2006 tarihinde eklendi
  last tango in paris ve bu film erotik olmasından dolayı cok fazla tartışmaya yol açmışlardır,fakat bu iki filmi ele aldıgımızda erotizmin amaç değil araç oldugunu ve bu aracın başarılı bir şekilde kullanıldığını görüyoruz...
  ppaslan
  ppaslan

  Takip Et! 18 Eleştirisini Oku

  4,5
  4 Temmuz 2006 tarihinde eklendi
  Su ana kadar sadece 6 kisinin yorum yazmis olmasina sasirdim,belki cok izlenme olanagi bulumadi bu film.ozgurluk,ask,sehvet,baglilik,mutluluk.kendi adima cok sey buldum filmde,cok etkiledi beni.
  ismine diyecek kelime bulamiyorum zaten
  "senin icin hayat hafif thomas benim icinse cok agir.."
  yilmazibrahim
  yilmazibrahim

  Takip Et! 3 Eleştirisini Oku

  4,0
  21 Nisan 2005 tarihinde eklendi
  Milan Kundera'nın ölümsüz eserinden uyarlanan film herkese göre olmayabilir ama kitabı okuyanlar kesinlikle filmi izlemek isteyecektir.
  Daha Fazlasını Göster
  • En son Beyazperde eleştirileri
  Back to Top