Hesabım
  Fakülte
  BEYAZPERDE ELEŞTİRİSİ
  2,5
  Geçer
  Fakülte

  Enfes Gençlik Bilimkurgu Korku Komedi Filmi

  Yazar: Orkun Peşinci

  'Enfes gençlik bilimkurgu korku komedi filmi'

  Japonya’da gösterim ismi: Parasite, esas ismi Faculty, çeviri ismi: Fakülte. Anlam karmaşası: Maksimum

  **SOGK** Seyredecekseniz Okunmaması Gereken Kısım

  Konu: **SOGK** Nefis öğrencilerle dolu okulda ki bu öğrenciler ve karakterleri hayatta hangi gençlik filmine koyarsanız süper bir film olacaktır, uzaylı parazit baskını olur. Öğrenciler bunu keşvederler ve kalemlere doldurulan uyuşturucularla uzaylılara savaş açarlar. Kendilerinin bile uzaylı olduğunu düşünmektedirler (sürekli kendilerini bu testlere tabii tutup müptela olurlar, uyuşturucu etkisinde parazitlerle döğüştüklerinden başarıları gölgelenir). Bir dizi aksiyon, karışık ilişki ve korku sahnesinden sonra esas oğlan (Uzaylı baskını olduğunu da o keşvetmiştir zaten ama arkadaşları ona hep kötü davranır, ailesi de) uzaylıların şahını öldürerek bütün parazit bulaşmış arkadaş ve öğretmenlerini kurtarır, TIME’da kapak olur ve güzel kızı kapar. Uzaylıyı öldürürken yaptığı çevik hareketler ve anlık dahiyane planı, büyük ihtimalle baş uzaylının dünyada uzun süre kalıp geri zekalılaşması sonucunda başarıya ulaşacaktır, çünkü dünyayı ele geçirecek bir uzaylı varlık gidipte merdiven arasına sıkışıp ölmez

  Yeni Generasyon: Gençlik filmleri bu yıl patladı. Scream’le başladı herşey! Teen Slasher’lar etrafı sardı. Nefis yeni oyuncular ortaya çıktı. Bu oyuncular sürekli devam filmleri ve diğer teen filmlerinde oynadı. Hepsini seviyorum.

  Özel İlgi: Oyuncular dedim, Faculty’de başlangıç sahnesini izleyin hatta sürekli izleyin. Casey daha önce Deep Impact’te oynamış süper adam. Zeke yeni gençlik ilahı. Stokely rolünde Neve Campbell oynasa daha iyi olurdu diye düşünüyorum. Wild Things’deki beyaz tenli karanlık, anti-sosyal ve kaba haliyle hemde. Herkez enfes.

  Afiş karmaşası: Afişinde sürekli zenci bi çocuk gözüküyor. Filmdede çok ufak bi rolü var. Bu herifi niye afişe koymuşlar? Çünkü efenim bu çocuk bir RAPçiymiş. Meşhurmuş kendi çapında. Banane ya! Sinir oldum. Çıkarsınlar onu afişten. Bu adam bi de utanmadan gidip 'She’s all that' adlı başka bi teen filminde oynadı, okulun DJ’iydi. Bir gençlik filmini nasıl anlarsınız, bütün oyuncular birlikte aile fotoğrafı çektirirler ve bu afiş olur.

  Güzel Öğretmen: **SOGK** Gözlüklü, çekingen öğretmen kulağına parazit kaçınca birden seksileşip afet oluyor. Filmin sonundada Zeke ile birlikte mutlu bir ilişkiye adım atıyor. Zeke’e yakışır. Bu öğretmen daha önce bir James Bond kızıymış.

  Kim Uzaylı: **SOGK** Filmin bir araba kovalamaca sahnesinde, arka koltukta oturan iki kız kameraya uzaylı uzaylı bakıyorlar. O an ikisininde uzaylı olduğu anlaşılıyor.

  Sucu: Filmde sürekli su taşıyan bi hadememsi öğretmen var, şişman ve kızıl saçlı. Bu adam, Aint-it-cool-news isimli bir web sitesi sahibi. Filmler hakkında yazı yazıyor. Kötülediği filmin hasılatıyla oynadığı konusunda rivayetler var.

  Robert Heinlein: Film Heinlein’in Puppetmasters kitabı üzerine kurulu. Bunu da filmde kendi kendilerine itiraf ediyorlar zaten.

  Marybeth: **SOGK** Aferim ona. Çok güzel saklıyor uzaylı kraliçesi olduğunu. Su deymeyince güzel de gözükmüyor zaten. Saf bi köylü rolü yapıp kahramanlarımızı öldürmek istiyor. Ama üzerine su falan deyince güzelleşiyor ve canavarlaşıyor birden. Filmin sonundaki korku verici çıplak uzaylı hali taktire şayan.

  T1000: Terminator sonrası okul hocalığı yapıyor. Adam iyi biri yahu! Başka korku filmlerinde de oynasın.

  Müzik: CD’si Türkiye’de çok sonraları satılmaya başladı. İçinde mutlaka dinlenesi olan 'Class of 99' var. MP3’ünü bulup dinleyin.

  Yönetmen: Rodrigez. Tabii ki başarılı. Bu tarz başka bir film var disturbing behavior diye, vizyona girmedi. Rodrigez’in başarısını taktir etmek için benzer konulu bu filmi seyredip onu taktir edebilir diğer filmden iğrenebilirsiniz.

  Özel Efektler ve sonuç: Hepsi birbirinden güzel ve 'bakın ben özel efektim, bu sahnede de varım, gerekli gereksiz her yerdeyim' demiyor. Gereketiğinde kullanılmış. Film bir indepence day filmi haline bu yüzden gelmemiş. Filmin janrı saklı kalmış, kimse korku diyemiyor bilim-kurgu diyemiyor, 'eee, gençlik filmi işte' diye geçiştiriyor. Temel olarak filmde amaçlana bilim kurgu değil zaten, karakterlerin ilişkisi ve aldıkları yaralardan sonra daha iyi birer Amerikan vatandaşı olabilmeleri. Bir nevi 'Breakfast Club'

  Daha Fazlasını Göster

  Yorumlar

  Back to Top