Hesabım
  Escape from Alcatraz
  Ortalama puan
  3,7
  24 Puanlama
  Escape from Alcatraz hakkında görüşlerin ?

  3 Kullanıcı yorumları

  5
  1 Eleştiri
  4
  1 Eleştiri
  3
  1 Eleştiri
  2
  0 Eleştiri
  1
  0 Eleştiri
  0
  0 Eleştiri
  Hasan Akif Aycibin
  Hasan Akif Aycibin

  Takip Et! Takipçi 99 Eleştirisini Oku

  4,0
  30 Ocak 2020 tarihinde eklendi
  İyi bir "Hapishaneden Kaçış" filmi izledim diyebilirim. Gerilim dolu bir filmdi. Bu tarz filmler böyle olur zaten. Sinematografisini çok beğendim. Genelde yakın çekim yapmışlar. O hapishanenin gizemini iyi hissettirmişler. Kısaca filmin konusuna değinecek olursak; Jean Morris adlı mahkûm işlediği bir suçtan dolayı bir adada yer alan Alcatraz Hapishanesine gönderilir ve burada hemen kaçma planları yapmaya koyulur. Kendisi planı yapar ve 3 kişi de bu plana dahil olur. 4 kişi birlikte kimsenin o zamana kadar kaçamadığı hapishaneden kaçmaya çalışırlar. Sonunda bir kişi hariç Frank Morris, Clarance ve John Anglin yaptıkları botlarla kaçarlar. Ve hapishane 1 yıl sonra kapatılır. Bu kaçıştan sonra devlet görevlileri kaçanların boğulduklarını söylese de bir daha üçünün de izine rastlanılmamıştır.
  Clint Eastwood yine kendi tarzını konuşturmuş. Sakin bir karakteri iyi bir şekilde canlandırmış. Müzikleri de beğendim. Filmin gerilimine yakışan müzikler kullanılmış. Kurgusu da iyiydi. Sıkıcı sahneler yoktu. Uzun diyaloglu sahneler de çekilmemiş.
  Kaçılması imkânsız olarak görünen Alcatraz Hapishanesinden 3 kişinin kaçışını anlatan gerçek bir hikaye. Filmi genel olarak beğendiğimi söyleyebilirim.
  Filme verdiğim puan= 8,4
  Zeynel K
  Zeynel K

  Takip Et! 76 Eleştirisini Oku

  3,5
  11 Temmuz 2019 tarihinde eklendi
  Zamanının koşullarına göre çok güzel kurgulanmış bir plan ve hazırlık söz konusu. Yalnız iki eleştirim olacak: 1.Gerilim dozu biraz daha fazla olabilirdi. 2. Hapishanede bir kişi hariç geri kalan herkesin dost canlısı olmasını beğenmedim kötü adamların eksikliğini hissettim resmen :)
  Ugur Tazegül
  Ugur Tazegül

  Takip Et! Takipçi 672 Eleştirisini Oku

  5,0
  9 Ocak 2017 tarihinde eklendi
  ESARETİN BEDELİ FİLMİNE İLHAM KAYNAĞI OLMUŞ BİR BAŞYAPIT 10/10

  Alcatrazdan bu güne kadar kimse kaçamadı ve kaçamayacak.. Yönetmen Don Siegel en iyi iki filminden bir tanesi olan Alcatrazdan Kaçış.. Daha önce Clint Eastwood ile Kirli Adam filminde de bir araya gelip çalışmışlardır.. Bu zamana kadar izlediklerimin içerisinde en etkileyici ve kaliteli haspishane-kaçış filmi hiç kuşkusuz bu filmdir.. Çünkü dünyadaki şu an en iyi film (Esaretin Bedeli) bu filmden esinlenerek çekilmiştir.. İzledikten sonra sahne benzerlikleri olsun sizinde dikkatinizden kaçmayacak.. Alcatraz hapishanesine bir çok film çekilmiştir.. Çoğunu izledim şimdilerde müze olarak kullanılan hapishaneyi 96 yapımı Kaya filminde bile kullanmışlardır ölüsü bile işe yarayıp sinemaya katkıda bulunan bir mekan.. Yanlış anlaşılma gibi bir durum olmasın Esaretin Bedelinin yeri her zaman ayrıdır.. Kaçış atmosferi psikolojisi bakımından bu film her zaman gerçekçi ve bir adım öndedir.. Sadece o filme ilham kaynağı olmamıştır.. Hapishane kaçış filmlerinin çoğunun çıkış noktası olarak gösterilir.. Kaçış filmi olarak gereksiz hiç bir sahne bulamazsınız sıkılma gibi bir şansınız yok.. Sadece hedef zamanın en ünlü hapishanesi olan Alcatrazdan özgürlüğe uzanmak .. Esaretin Bedelinde bir çok konuya değinilmiştir dram yönü daha ağır basar.. Bu filmde sadece gerilimin bir an olsun hız kesmediği kusursuz kaçış planına yoğunlaşacaksınız.. Clint Eastwood yanında Danny Glover gibi ünlüleride görmeniz mümkün.. Eastwood kariyerinde deyin ki bir film kötü beğenmedim sıkıldım kesinlikle öyle bir ihtimal bile vermem.. Ustanın rol aldığı ve yönettiği her film gözü kapalı izlenir.. Yaşanmış bir olay olması sizi filme karşı merak içinde bırakıyor.. Gerçek hayatta yaşanmış ve efsane haline gelmiş Morris karakterini inanılmaz derece soğukkanlı bir şekilde oynamıştır.. Morris ve arkadaşları imkansız denilen bir kayadan kaçmış mı yoksa kaçarken ölmüş mü bu konuda hala daha çeşitli efsaneler kulaktan kulağa dolaşır.. Gerçekten başarabilmişler mi izleyin ve görün derim.. Esaretin Bedeli en iyiler arasında zirvedeyse bu filmde benim için o değerde..

  ...Burası Alcatraz, Burdan Kaçmak İmkansız! İmkansız mı?... 1979 yapımı bir film.. En azılı suçluların toplandığı bir hapishane.. Alcatraz.. Gallian ve sonradan tanışmış olduğu arkadaşlarının yollarının kesiştiği yer Alcatraz.. Burdan kaçmak için beraber plan yaptıkları, kaçmanın imkansız olduğu yer Alcatraz.. Birçok kaçış planının sonuçsuz kaldığı yer Alcatraz.. Ama unutmamak gerekir ki imkansız diye birşey yoktur.. Clint Eastwood gibi usta bir oyuncu.. Harika bir rol ve mükemmel bir oynayış.. Diğer oyuncularında hakkını yememek lazım.. O nasıl kaçış planıdır gerçekten.. Bir film olsada, aklın mükemmeliği senarist ve yönetmen için birdi herhalde o zaman.. Normal olarak çekildiği yılla alakalı bazı basitlikler ve çekim yönlerinin hatası göze çarpıyor.. Yinede filmin sürükleyiciliği ile beraber bunlarda dikkat çekmiyor.. Alcatraz\'da bulunan zamanın gangsteri Al Capone\'de fare besleyici rolü ile tanıtılmaya çalışılmış biraz abartılarak.. Evet en iyi hapishane filmlerinden biri diyebiliriz.. İlk seferde Esaretin Bedeli ile olan benzerlikleri dikkatimi çekti.. Ancak denildiği veya kabul edilmeye çalıştırıldığı gibi Esaretin Bedeli bir kitaptan uyarlama.. Birçok benzerliği olmasına rağmen.. Birde Alcatraz\'dan Kaçış direkt kaçış planları üzerine kurgulanmış bir film iken, Esaretin Bedeli insana acayip dersler veriyordu.. İkisininde farklı çekicilikleri benzer konuları var.. Alcatraz\'ın şuanki durumdan bahsetmek gerekirse artık bir müze.. Geçmişin yorgunluğu.. Bu önemli başyapıtı kesinlikle izlemenizi tavsiye ederim.. 9/10..!! Ve unutulmayan repliklerden birisi; \"Burası diğer hapishanelerden çok farklı.. Diğer hapishanelerde her 7 mahkuma 1 gardiyan düşerken, burada her 3 mahkuma 1 gardiyan düşüyo.r. En yakın kara parçası 1,5 km ilerde ve oraya ancak yüzerek gidebilirsin.. Yani buradan kaçmak çok zor.
  Daha Fazlasını Göster
  • En son Beyazperde eleştirileri
  • En İyi Filmler
  • Basın Puanlarına Göre En İyi Filmler
  Back to Top