Hesabım
  Animatrix: Osiris’in Son Uçuşu
  BEYAZPERDE ELEŞTİRİSİ
  4,0
  Çok İyi
  Animatrix: Osiris’in Son Uçuşu

  <b>Osiris</b> Uçuruyor!

  Yazar: Serdar Kökçeoğlu

  Matrix üçlemesi ile bilim kurgu sineması içinde yeni bir evrenin yaratıcılığına soyunan Wachowki'ler, ellerindeki malzemeyi soluk alıp verebileceği bütün ortamlara aktarma niyetindeler anlaşılan. Filmlerin bilim kurgu sinemasının dışına taşan ağırlığı bile onlara yetmeyecek gibi gözüküyor.

  Bilgisayar oyunları ve animasyon serisi Animatrix, Zion'un direnişçileri ile makine orduları / Matrix arasındaki gerilimi farklı ortamlara aktarma girişiminin öncü sonuçları. Animatrix, Matrix dünyasının, animasyon ortamına aktarılmış paralel öykülerinden oluşuyor. Farklı yönetmenler tarafından, çeşitli teknikler kullanılarak yapılan kısa filmler, bir anlamda yaratıcılarının anime'ye olan bağlılığının bir dışavurumu. Projenin yaratıcısı olan Wachowski'ler, 9 kısa'dan dördünün de senaryosunu yazarak projeye her anlamda katkıda bulundular.

  Sinemalarda Düş Kapanı'nı açan 11 dakikalık Osiris'in Son Uçuşu, Reloaded öncesi bir ısınma uçuşu. Dokuz kısa film arasından, ağırlıklı olarak bilgisayar kullanımı ile ön plana çıkan yapım, izleyicileri devam filmine hazırlamak amacıyla vizyona taşındı. Yönetmenliğini ise animasyon dünyasının avangard çalışması Final Fantasy animasyon yönetmeni Andy Jones üstlendi.

  Animasyon baştan çıkarıcı bir kılıç gösterisiyle başlıyor. Gözleri kapalı kılıç sallayan, hayal gücü ürünü/arzu nesnesi adam ve kadın bir yandan mücadele ederken, çaktırmadan da birbirlerinin olağanüstü bedenini dikizliyorlar. Tehlike sinyali gelince Zion'a doğru ilerleyen gemiye onlarla birlikte geri dönüyoruz. Zion'un etrafını saran makine orduları direnişçi gemiye sardırmaya başlamıştır. Ve hayatta kalma mücadelesi de böylece başlar...

  Osiris, sadece eğitim amaçlı oyunun güzelliği ie dikkat çekmiyor. Aynı zamanda Neo ile diğerlerini bekleyen zorluklar hakkında da ipucu veriyor. Karamsar yapısı, devam filmlerinde işlerinin ne kadar zor olacağını hatırlatıyor bir kez daha.

  Animatrix'in indirilebilir/izlenebilir durumdaki diğer çalışmaları da en az Osiris kadar ilgi çekici. Animasyon dünyasının farklı yönetmenleri tarafından yaratılan öyküler, farklı animasyon teknikleriyle oluşturulmuş. Özellikle A Dedective Story isimli çalışma, kara film atmosferi ile geleceğin Matrix dünyasını birleştirerek nefis bir dedektif hikayesi anlatıyor.

  İki Matrix arası karşımıza çıkan Osiris'e, Matrix dünyasını gözler önüne süren bir fragman olarak da bakabilirsiniz, kısalığı ise ağızlarda bir parmak bal tadı bırakıyor. Ağızlardaki baş döndürücü tadı muhafaza etmek için jeneriğin ardından çıkmak da mümkün, devam edip Düş Kapanı'na kapılmak da !

  Daha Fazlasını Göster

  Yorumlar

  Yorumları göster
  Back to Top