Hesabım
  Bir Ulusun Doğuşu
  Ortalama puan
  3,0
  74 Puanlama
  Bir Ulusun Doğuşu hakkında görüşlerin ?

  11 Kullanıcı yorumları

  5
  3 Eleştiri
  4
  2 Eleştiri
  3
  2 Eleştiri
  2
  2 Eleştiri
  1
  0 Eleştiri
  0
  2 Eleştiri
  rashomon
  rashomon

  Takip Et! Takipçi 21 Eleştirisini Oku

  4,0
  9 Ağustos 2006 tarihinde eklendi
  D.W. Griffith gerek sinemayı sanata dönüştürme yolunda attığı adımlarla, gerekse de kurgu tekniğini kullanması yönüyle öncü bir yönetmendir. Bu yönüyle bir mihenk taşı sayılabilir. Filmde sinmiş yer yer çok bariz şekilde açığa çıkan bir ırkçılık görmekteyiz. Bunun gösteriliş şekli pek hoş değil; yer yer çok sert. Bu yüzden izleyiciyi zorlayan bir yapısı var filmin? Her şeye rağmen dönemin şartları da dikkate alındığında, son derece iyi bir film.Bir sinemanın da doğuşunu (Klasik Amerikan Sineması) haber vermesi yönüyle önemli bir film.??Hepimiz tanrı kaldık, kimse mutluyum demesin??
  rudeonerudeone
  rudeonerudeone

  Takip Et! Takipçi Eleştirisini Oku

  3,5
  26 Aralık 2010 tarihinde eklendi
  öncelikle filmin 1915 yılına ait olduğunun farkında olalım bir kez daha.bunu tekrar hatırlatma ihtiyacı hissettim.sonra;oldukça zor bir film olduğunu söylemek yerinde olur sanırım,3 saatlik süresi boyunca yer yer sıktığı oluyor,sessiz film izlemek zaten bir saat olsa dahi pek çok insanın kaldırabileceği veya tercih edip beğenebileceği bir tarz değildir,burada ise 3 saatten bahsediyoruz.fakat bu uzun süresi boyunca aralarda temponun arttığı,güzel görüntüler ve çekimleri ile sizi ekrana bağladığı zamanlar da olmuyor değil.teknik olarak zaten bugünkü okullarda dahi ders olarak öğretildiği bilgisi yeter sanırım filmin başarısını anlatmaya.içerik olarak ise;bana göre amerikan iç savaşı tarihine ışık tutan,yarı-belgesel,ilki çekici bir yapıt.pek çok tarihsel olaya şahit etmek istemiş yönetmen griffith bizleri,ve başarmış.örneğin lincoln suikastı,kölelik,ku klux klan vs. gibi pek çok önemli olayları izliyoruz bir hikayenin içine de yerleştirilmiş şekilde.tabii bu anlatımında yönetmenin tarafsız olduğunu söylemek biraz zor,özellikle ırkçılık bariz biçimde hissediliyor.fakat bunun da üzerinde fazla durmak doğru mudur bilmem,yani sinemanın ilk örneklerinden birinden bahsediyoruz,bugün böyle bir şey çekilse yer yerinden oynayabilir belki ama o dönemde hemen anlatmak istediklerini anlatmaya çalışan bir yönetmenin ve ekibin heyecanına,acemiliğine verilebilir sanırım.bilmem anlatabildim mi?film bittiğinde pişmanlık hissetmedim,görülmesi gereken bir eser diye düşünüyorum,her ne kadar sabır istese de,sinema tarihi,ve tabii ki amerikan tarihi, ile ilgili gerçekten önemli bilgilere sahip olacaksınız izledikten sonrabu tarihsel dönemin içine yerleştirilmiş aşk ilişkileri ve aile bağları da göze batmıyor fakat aynı zamanda bugün 100 yıl sonra izlediğimizde bize yepyeni şeyler de vaad etmiyor.fakat baçlangıç olarak düşündüğümüzde tabii ki büyük övgü ve takdiri hak ettiğini söylemek gerek.izlemesi zor fakat toplamda beğendiğim bir filmdi.tabii ırkçı söylemlerinden vs. bağımsız düşünüyorum.
  kuzularynsessizli-i
  kuzularynsessizli-i

  Takip Et! Takipçi 804 Eleştirisini Oku

  0,5
  13 Mayıs 2010 tarihinde eklendi
  Sonunu zor getirdim, aşırı sıkıcı bir film?
  nskmourinho
  nskmourinho

  Takip Et! Takipçi 998 Eleştirisini Oku

  3,0
  23 Temmuz 2010 tarihinde eklendi
  Teknik olarak ilk sinema filmi diyebiliriz.Konusu ve efektleri itibariyle o yıllara göre çok başarılı olsa da ırkçı yaklaşımıyla benim antipatimi kazanmıştır 6/10 o da harika görsellik için
  mawi-777
  mawi-777

  Takip Et! Takipçi 144 Eleştirisini Oku

  2,5
  19 Şubat 2007 tarihinde eklendi
  Senlerce aradıgım ve 3 senelik hummamın sonucunda ancak edinebildiğim ve izlenmesini tavsiye ettiğim bir film diyelim. Pek bayıldıgım söylenemez ama sinema tarihini ve bugüne dek nasıl değiştiğinin yahut değişmediğini öğrenmek acısından izlenebilir.
  Burakrises
  Burakrises

  Takip Et! Takipçi 687 Eleştirisini Oku

  5,0
  5 Ocak 2011 tarihinde eklendi
  1915 yılında yapıldı ama hiçkimse bu filmin "İlk sinema filmi olduğunu söylemiyo ? vizyona girmediği için mi acaba ?
  mayhemproject
  mayhemproject

  Takip Et! Takipçi 78 Eleştirisini Oku

  5,0
  7 Şubat 2007 tarihinde eklendi
  Yarattığı tartışmalar dışında her yönüyle keşfedilmesi gereken bir klasik.Sinematografik anlatım açısından açıdan Sinema sanatının ilk anıtı.
  lukasm
  lukasm

  Takip Et! Takipçi 101 Eleştirisini Oku

  4,0
  6 Temmuz 2006 tarihinde eklendi
  Güneylilerintarafını tutması,ırkcılıgı merkezine alıp onu yüceltme cabası göstermesi,film içindekiözgürlük .birlikve bütünlük kavramlarının üstünde özellikle durması,Amerikanlık düşüncesinin degişik ulusları bir araya getirilerek olusturması Klu Klux Klan propagandası yapması gibi derin mevzulara dokundurmalarının yanında kurgunun kurumsal gelişimine,farklı yaklaşımların kurguya kattıkları yeniikleriyle sinema tarihinin merkezinde bulunan devrim niteligindeki önemli yapıtlardan.
  karizmatik062915
  karizmatik062915

  Takip Et! Takipçi 473 Eleştirisini Oku

  2,5
  21 Şubat 2007 tarihinde eklendi
  emarica yine savaşlar içinde ne olacak işte...
  titi54-2
  titi54-2

  Takip Et! 9 Eleştirisini Oku

  5,0
  21 Mart 2009 tarihinde eklendi
  adamlar 1910 larda filim cekiyorsa ve bu filim bizim cogu türk filiminden daha iyiyse ben bu filime 10 puan veririm ozamandan belliymiş adamların sinemaya bakış acıları bide bizim bakış acımıza bakarmısın recep ivedik turist ömer uzayda :((:
  husinefil
  husinefil

  Takip Et! Eleştirisini Oku

  0,5
  3 Şubat 2009 tarihinde eklendi
  Griffit in aslında bir anlatım ustasıdır. anılarında edebiyatla ilgilendigini ama başaramatınca sinemaya yöneldigini söyler. bu son derece duyarlı ve kurguyu sovyetlere oradanda tüm bir sinema dünyasına ögretmiş adamın böyle bir ırkçı film yapmış olmasına inanamıyorum. izleyeli çok oldu ama bu filmin olumsuz etkisinden hala kurtulamıyorum
  Daha Fazlasını Göster
  • En son Beyazperde eleştirileri
  • En İyi Filmler
  • Basın Puanlarına Göre En İyi Filmler
  Back to Top